Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Profily > Cate Blanchett - žena mnohých tvárí
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

CATE BLANCHETT - ŽENA MNOHÝCH TVÁRÍ

Kráľovná. Titul, ktorý jej pristane. Kráľovná bájnej ríše Elfov alebo anglická kráľovná Alžbeta I. Rovnako sa dokáže prevteliť do postavy zdravotnej ...
Kráľovná. Titul, ktorý jej pristane. Kráľovná bájnej ríše Elfov alebo anglická kráľovná Alžbeta I. Rovnako sa dokáže prevteliť do postavy zdravotnej ...

Kráľovná. Titul, ktorý jej pristane. Kráľovná bájnej ríše Elfov alebo anglická kráľovná Alžbeta I. Rovnako sa dokáže prevteliť do postavy zdravotnej sestry, ženy v domácnosti, bohatej americkej turistky, škandalóznej učiteľky, ruskej agentky alebo hoci aj do Boba Dylana. Žena mnohých tvárí, pre ktorú žiadna rola nie je nezvládnuteľná. S netuctovou a jemnou tvárou je ako stvorená na úlohy nadprirodzených a vznešených bytostí. Cate Blanchett .

Narodila sa v austrálskom Melbourne 14. mája 1969 ako Catherine Elise Blanchett. Jej matka bola učiteľkou a otec, Texasan, námorným úradníkom. Zomrel na infarkt, keď Cate mala iba desať rokov. Má dvoch súrodencov, staršieho brata Boba, ktorý pracuje ako počítačový inžinier a mladšiu sestru Genevieve, ktorá je scénografkou. Už na strednej škole sa Cate zaujímala o divadlo, ale rozhodla sa pre štúdium ekonómie. Našťastie, prejavy jej hereckého nadania na seba nenechali dlho čakať a už v osemnástke jej istý egyptský režisér ponúkol malú filmovú úlohu. Odvtedy sa jej život začal uberať hereckým smerom, prijali ju na Národný inštitút dramatických umení v Sydney. Okrem divadla, kde jednou z jej prvých úloh bola Ofélia v Hamletovi, vystupovala aj v  televíznych seriáloch, napríklad v „Police Rescue“ („Záchranári“). 

Približne v čase, keď sa objavila vo svete filmu (rok 1997), sa vydala za dramatika a scenáristu Andrewa Uptona. Majú spolu troch synov. Posledný prírastok prišiel na svet len nedávno – v apríli 2008. Je obdivuhodné, že popri rodine sa Cate stíha venovať nakrúcaniu, a to platí aj opačne. Akoby sama bola nadprirodzenou bytosťou, ktorá nemá problém s únavou. Pred rokom ju magazín Time započítal medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta a časopis Forbes ju zaradil k najúspešnejším herečkám súčasnosti.

Jej prvou rolou bola úloha zdravotnej sestry v snímke Cesta do raja režiséra Bruca Beresforda v roku 1997. Už o rok neskôr ju režisér Shekar Kapur obsadil do hlavnej úlohy vo filme Kráľovná Alžbeta, čím si zadovážila Zlatý glóbus a svoju prvú nomináciu na Oscara. V rovnakom roku získala aj ocenenie Austrálskeho filmového inštitútu za najlepší ženský herecký výkon v snímke Lizzie je poklad. Zarezonovala aj po boku Ralpha Fiennesa v romantickej dráme Oscar a Lucinda. Nasledovala úloha ženy v domácnosti vo filme Bláznivý Runway, kde hrala s Johnom Cusackom a Billym Bobom Thorntonom.

V roku 1999 stvárnila Lady Chilternovú v adaptácii Oscara Wilda Ideálny manžel. Hneď na to zožala úspech spolu s Mattom Damonom, Judom Lawom a Gwyneth Paltrow v Talentovanom pánovi Ripleym režiséra Anthonnyho Minghellu. Bol to jeden z najvyššie hodnotených filmov roka 1999. S ďalšími hereckými esami ako Keanu Reeves, Giovanni Ribisi či Katie Holmes si zahrala vo filme Takmer dokonalý zločin.

Ani v prvom roku tretieho tisícročia Cate Blanchett na seba nenechala dlho čakať a zobrala úlohy hneď v štyroch filmoch – v krimikomédii Banditi, vo vojnovej dráme Charlotte Gray, v dráme Ostrovné správy, a v  Pánovi prsteňov: Spoločenstvo prsteňa. Práve úloha kráľovnej Elfov Galadriel ju posunula o hodný kus ďalej, do povedomia divákov na celom svete. Medzi druhým a tretím dielom fantastickej trilógie si stihla zahrať v Nebi Toma Tykwera, vo filme Veronica Guerin Joela Schumachera a v Stratených Rona Howarda.

Ani po treťom dieli Pána prsteňov herečka nemala pocit, že v najlepšom treba prestať, práve naopak (a našťastie), nabrala druhý dych. V roku 2004 si „zarobila“ na Oscara a cenu BAFTA úlohou Katharine Hepburn v snímke Letec Martina Scorseseho, kde si zahrala s Leonardom DiCapriom. Po dvoch rokoch a dvoch ďalších filmoch prišla opäť vynikajúca príležitosť – Babel, kde si zahrala s Bradom Pittom. Tohto neskôr vymenila za ďalšieho lámača ženských sŕdc – Georga Cloonyho v snímke Dobrý Nemec. Vrchol svojho úspechu potvrdila rolou učiteľky Sheby Hart v Zápiskoch o škandále. Škoda, že ostalo „len“ pri nomináciách na Zlatý glóbus a na Oscara. Aj tu totiž predviedla veľmi dobrý výkon. 

Úspešným bol pre Cate Blanchett však rok 2007. Odniesla si Zlatý glóbus a Volpi Cup z benátskeho filmového festivalu za film I´m not there režiséra Toda Haynessa. Stvárnila v ňom jednu zo šiestich inkarnácií Boba Dylana. Akoby to ani nebola ona. Naozaj, geniálny kúsok. V tom istom období prišla na plátna aj v hlavnej úlohe filmu Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek. Vďaka týmto úlohám sa Cate Blanchett na osemdesiatom ročníku udeľovania Oscarov zapísala do dejín - stala sa jedenástym umelcom, ktorému sa podarilo získať dve herecké nominácie v jednom roku.

Aby Cate potvrdila, že je ženou mnohých tvárí, objaví sa v kinách opäť od 22. mája, a to pre zmenu v dobrodružnom filme Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky, kde stvárňuje ruskú agentku Irinu Spalko. Trochu nezvyčajná úloha pre niekoho, kto má „panovnícku“ povesť. Sama však hovorí, že rada skúša veci, ktoré nikdy predtým nerobila. Uvidíme, či aj na tomto poli bude jednoznačnou víťazkou. Predpoklady na to má.

2008-05-2020.5.2008 | Elena Jančušková
login facebok
Fotogaléria k článku
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >
výborný film >