Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
DVD > Bathory na dlho očakávanom DVD
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

BATHORY NA DLHO OČAKÁVANOM DVD

Z veľkofilmu Bathory sa stala najväčšia česká a slovenská filmová udalosť za posledné dlhé roky, ba až desaťročia. Je aj jeho DVD udalosťou, ktorá by ...
Z veľkofilmu Bathory sa stala najväčšia česká a slovenská filmová udalosť za posledné dlhé roky, ba až desaťročia. Je aj jeho DVD udalosťou, ktorá by ...

Z veľkofilmu Bathory sa stala najväčšia česká a slovenská filmová udalosť za posledné dlhé roky, ba až desaťročia. Je aj jeho DVD udalosťou, ktorá by vám nemala uniknúť? 

FILM
Najočakávanejší film Juraja Jakubiska? Áno. Jeho najlepší film? Rozhodne nie. Jeho najlepší film v novom storočí? Rozhodne áno. Jeho veľký comeback? Ťažká otázka...

Jakubisko poňal tému kontroverznej postavy našich dejín ako jej obhajobu. Prívlastky ako „slovenský Fellini“ či „najlepší slovenský režisér súčasnosti“ však rozhodne neobhájil (status najlepšieho tuzemského režiséra 20. storočia je, zdá sa, definitívny). Svoj špecifický rukopis, hýriaci snovosťou, fantáziou a hravosťou v prípade Bathory viditeľne tlmil. Nájde sa však zopár vstupov preňho typického magického realizmu. Pre niekoho majú rušivý efekt, pre iného sú ozvláštňujúce. Ja ich hodnotím pozitívne.  

Dva výborné herecké výkony (Friel, Roden); miestami vtipné, chvíľami trápne pôsobenie hereckého tandemu Polívka – Mádl; kvantum vedľajších postáv; nízka koncentrácia fungujúcich vzťahov; bojové scény, ktoré zväčša končia skôr, ako začnú; výborná hudba, kostýmy a Jakubisko v nie práve najlepšej forme. Negatíva sú značné, avšak vodou na mlyn tohto veľkofilmu je skutočnosť, že som sa takmer ani chvíľku nenudil. A to je stále dôvod pre lepšie hodnotenie! 

DVD
Podobne ako na film, aj na jeho DVD verziu sa pomerne dlho čakalo, termíny vydania sa neustále presúvali. Našťastie, výklady kamenných predajní, či ponuky e-shopov nosič zdobí už vyše mesiaca a veľmi mu to pristane. Ako ste dozaista postrehli, tvorcovia pre nás pripravili klasickú jednodiskovku a limitovanú darčekovú edíciu (DVD + 2 CD + kniha). My sa budeme venovať jednodiskovej verzii.  

MENU
Vkusná dynamicko-statická ponuka je zahalená ohňom a teplými farbami s výnimkou bonusovej sekcie ladenej do modra. Menu prechádza preskočiteľný agitačný šot a na výber je český alebo slovenský variant.

ZVUK A TITULKY
Zvuk je namixovaný perfektne. Vynikne priestorové ozvučenie (dokonca aj zvuk kvapkajúcej vody vás donúti obzerať sa, či vás nevytápajú susedia nad vami) a pri početných výbuchoch z diel sa markantne zapája aj subwoofer. Maličká výčitka možno patrí kontrastu medzi „tichšími“ dialógmi a „hlučnejšou“ akciou, ale to je asi veľmi subjektívny postreh.

Nosič ponúka slovenskú a českú dabingovú mutáciu v klasickom formáte Dolby Digital 5.1 a podobne i českú a slovenskú titulkovú verziu.  

OBRAZ
Digitalizácia prebehla na veľmi slušnej úrovni. Širokouhlý obraz je čistý, ostrý a bez akýchkoľvek rušivých artefaktov. Panoramatické zábery či pasáže hýriace kostýmovou pestrosťou prekvitajú sýtymi farbami. 

BONUSOVÝ MATERIÁL
Prídavný materiál štartuje 7-minútovým Profilom Juraja Jakubiska, ktorý ponúka iba zostrihy jeho najvýznamnejších filmov (nerátajúc Post Coitum), krátke hovorené slovo Federica Felliniho a zoznam režisérových ocenení.

Nasleduje 27-minútový Film o filme. Sprievodné slovo si vymieňajú predovšetkým Jakubisko, jeho manželka – producentka Deana Jakubisková-Horváthová a hl. ženská herecká predstaviteľka Anna Friel. Reč je väčšinou o postavách, samotnej historickej osobnosti krvavej grófky, ale čo-to nazrieme aj do zákulisia nakrúcania bojových scén.

Pokračujeme šiestimi vystrihnutými scénami v celkovom trvaní vyše 7 minút: Kronikár – pôvodný úvod filmu (s Jiřím Kornom), Príchod Merisiho na hrad, Merisi maľuje deti v dedine, Thurzo upláca Turkov, Návšteva u Czoborovej a Mučiareň.

Doplňujúci materiál tvoria fotogaléria, trailery, videoklip Muoj bože a vedľajší Nadácia Plaváček (08:42), partneri a Jakubiskove filmy na DVD.  

ZÁVER
Po technickej stránke veľmi vydarený nosič. Bonusov je na prvý pohľad síce slušná kôpka, ale jediné, čo stojí za pozornosť, je skoro polhodinový film o filme. Bonusové hody ako v prípade českého Tobruku sa teda nekonajú. Nie, Bathory na DVD rozhodne nie je žiadnou veľkou udalosťou. Ale odhliadnuc od mierneho sklamania z prídavného materiálu, si toto médium zasluhuje pozornosť. 

FILM: 6/10
DVD: 8/10

2009-12-2828.12.2009 | Michal Šmajda
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma
138 min
ČR SR VB Maď
2007
10.7. 2008
10 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Jamesces | Beowulf
Çíŕęîěńňâŕ íŕ Loveawake.Ru https://loveawake.ru - Click here>>> >
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>