Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
TV Tipy > TV tipy 16.12. - 21.12. 2014
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

TV TIPY 16.12. - 21.12. 2014

Výpravná historicko-dobrodružná snímka diváka prenesie do roku 1750 do španielskych a portugalských kolónií v Južnej Amerike. Robert De Niro ako obchodník s otrokmi je známy ...
Výpravná historicko-dobrodružná snímka diváka prenesie do roku 1750 do španielskych a portugalských kolónií v Južnej Amerike. Robert De Niro ako obchodník s otrokmi je známy ...

16.12.
Utorok

22:35 In nomine patris, ČR, 2004 (ČT2)
V zime roku 1950 v zapadnutej dedinke Čihošť na Vysočine v južných Čechách farár Toufar opäť káže tak ako každú nedeľu. Odrazu farníci zbadajú nezvyčajný výjav. Kríž na oltári sa dvakrát pohne doľava a raz doprava. Tento zázrak vzbudí záujem a miestny príslušník Verejnej bezpečnosti napíše o udalosti hlásenie, ktoré sa dostane až na ministerstvo. Čihošťský zázrak sa stal objektom vyšetrovania a zasiahol do života obyvateľov viac, ako by čakali. Nie však následkom vyššej duchovnej moci, ale vyššej politickej moci.

23:30 Deň v Jurijeve (Jurjev den), Rusko, 2008 (ČT Art)
Mnohými cenami ovenčená snímka opisuje príbeh opernej speváčky, ktorá sa po mnohých rokoch vracia do rodného mesta, aby svojmu dospievajúcemu synovi ukázala niečo zo svojej minulosti ešte pred tým, ako sa presťahujú do Viedne. Vzdorovitý pubertálny Andrej sa však náhle a bez stopy stratí. Operná diva sa mení na zúfalú matku pripravenú obetovať všetko pre znovunájdenie syna. Netušila, že jednodňový výlet sa zmení na osudovú cestu pátrania po synovi, ale i po zabudnutých čriepkoch minulosti.


17.12.
Streda

20:20 Policajt, alebo darebák (Flic ou voyou), Francúzsko, 1979 (Jednotka)
Tvrdý, neústupný, trochu samotársky, ale predovšetkým vždy obklopený krásnymi ženami a vždy nad vecou. Taký je Jean-Paul Belmondo v jednej z jeho typických rolí, kde sa chopil postavy vyšetrovateľa Stana Borowitza opäť s ľahkosťou a nadhľadom. Zameraný na čistky v policajných radoch sa tentoraz Borowitz zameral na vyriešenie prípadu zavraždeného komisára Bertranda, ktorý bol v úzkom kontakte s mafiou. Inšpektor čoskoro zistí, že nebol jediný. Nekonvenčný vyšetrovateľ rozpúta vojnu gangov, aby vyplávala na povrch špina spomedzi mužov zákona.

22:50 Pochovaný zaživa (Buried), Španielsko, USA, Francúzsko, 2010 (Dajto)
Snímka Rodriga Cortésa zachytáva osud amerického robotníka pracujúceho v Iraku, ktorý sa po útoku skupiny Iračanov preberie pochovaný zaživa v drevenej truhle pod zemským povrchom. Netuší, kto ho tam dal a prečo, jeho jedinou šancou na oslobodenie z tejto nočnej mory je mobilný telefón. Snímka napriek svojej klaustrofobickej atmosfére udržiava diváka v napätí a strhujúco mu servíruje boj muža, ktorý sa nemieni zmieriť s faktom, že mu zostáva len 90 minút života.


18.12.
Štvrtok

20:10 Vo vnútri tancujem (Inside I´m Dancing), GB, Francúzsko, Írsko, 2004 (Film Europe)
24-ročný Michael prežil celý svoj život v ústave pre postihnutých. Jeho údelom je mozgové ochrnutie, ktoré ho odsúdilo na okraj spoločnosti. Dni, ktoré prežíva, sú navlas rovnaké, a jediným vzruchom v stereotype sú občasné návštevy otca. Všetko sa však zmení vo chvíli, keď brány ústavu privítajú ďalšieho obyvateľa. Rory O´Shea je napriek svojmu ťažkému postihnutiu rebelujúci živel, ktorý sa nikdy nepodriadi svojmu hendikepu. Ako jeden z mála rozumie Michaelovmu nezrozumiteľnému vyjadrovaniu a ako jediný mu ukáže skutočný život tam vonku. James McAvoy a Steven Robertson predviedli ukážkové herecké výkony v emotívnej snímke plnej nádeje a motivácie.

21:00 Kon-Tiki, GB, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Švédsko, 2012 (Film+)
Na Oscara nominovaná snímka za cudzojazyčný film vykresľuje známy príbeh obávanej plavby do Polynézie v roku 1947. Nórsky moreplavec Thor Heyerdahl uskutočnil spoločne s päticou priateľov legendárnu, 101 dní trvajúcu výpravu na lodi Kon-Tiki, ktorá zásadne ovplyvnila históriu a presvedčila verejnosť o uskutočniteľnom osídľovaní Polynézie. Strhujúca expedícia vo vynikajúcej snímke podľa skutočnej udalosti vtiahne do príbehu moreplavcov a sprostredkuje vizuálny zážitok.


19.12.
Piatok

22:10 Hellboy, USA, 2004 (Nova)
Komiksovka Guilerma del Tora o pekelnom mužovi so zápornými atribútmi, ale s kladnými vlastnosťami dokáže rozptýliť, zabaviť a vďaka režisérovmu rukopisu celkom pohltiť. Fantazijný príbeh o chlapcovi, ktorý sa nezrodil prirodzenou cestou, ale je výtvorom zločinného nacistického režimu, ktorý by mal s ním celkom iné plány, keby sa nedostal do rúk Američanov. Našťastie ho vychovali ako ochrancu dobra, ktorého úlohou je zlo likvidovať a nie ho plodiť. Hellboy žije v utajovaných priestoroch paranormálnych javov, v domácej pohode je obklopený svojimi milovanými mačkami a v pracovnom čase vyráža do ulíc, aby bojoval s temnotou.


20.12.
Sobota

20:00 Najvyššia ponuka (La migliore offerta), Taliansko, 2013 (HBO)
Snímka očarí nielen filmových fajnšmekrov, ale na svoje si prídu i milovníci výtvarného umenia. Vizuálnu nádheru sprostredkujú umelecké kúsky predvádzajúce sa vo väčšine záberoch, ale i premyslená kompozícia snímky talianskeho režiséra Giuseppeho Tornatoreho (Kino Raj, Malena, Neznáma, Baaria). Film vyniká i výborným hereckým obsadením na čele s Geoffreym Rushom stvárňujúcim hlavnú postavu Virgila Oldman, veľkého znalca na výtvarné umenie. Virgil je samotár, ktorý si do súkromia nepustí takmer nikoho, okrem kolegu z brandže Billa, čo mu dopĺňa jeho bohatú zbierku portrétov. Jedného dňa mu zazvoní telefón a v ňom sa ozve ženský hlas, ktorý ho žiada o pomoc pri predaji rodinnej zbierky. Tajuplná žena s ním rozohrá hru, ktorá v citovo sterilnom mužovi zapáli doteraz neobjavené city.

22:40 Bratia (The Brothers), USA, 2009 (ČT Art)
Komorná dráma režiséra írskeho pôvodu Jima Sheridana (V mene otca, Moja ľavá noha) s atraktívnou trojicou Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal a Natalie Portman. Z Afganistanu sa vracia Sam - duševná troska neschopná schovávať sa za falošné hrdinstvo, čeliť osobnostným zlyhaniam a odolávať podozrievaniu z nevery ženy a svojho brata. Prežil príliš veľa krutostí na to, aby dokázal traumy ventilovať so zdravou mierou. Nedokáže prijať fakt, že pud sebazáchovy bol silnejší ako tvrdý vojenský výcvik a kráčajúc v šľapajach svojho otca vojnového veterána sa vietnamský syndróm mení na afgánsky. Príbeh vzťahovej drámy sa odohráva na pozadí vojnového konfliktu s latentným pacifistickým duchom.

21:45 Skvelí Ambersonovci (The Magnificent Ambersons), USA, 1942 (Dvojka)
Orson Welles sa po Občanovi Caneovi pustil do ďalšej výzvy, ktorú bez zaváhania zdolal a technické i umelecké hranice kinematografie mohol znova o kúsok posunúť, hoci zostrihaná verzia nedosahuje ani zďaleka tie kvality, aké mala pôvodná režisérova verzia. Adaptácia románu Bootha Takingtona sa zameriava na členov zámožnej rodiny Ambersonovcov, ktorá zažila nezadržateľný pád na dno, keď prišla o majetok i vplyv. Zdeptaná rodina uviazla i v emocionálnou a morálnom vákuu, pričom ústredná postava George je posadnutá myšlienkou zničiť vzťah svojej matky bez ohľadu na to, že zničí tak i ten svoj.

00:00 Zbohom, baby (Gone Baby Gone), USA, 2007 (Nova Cinema)
Režisérsky debut herca Bena Afflecka je adaptáciou detektívneho románu Dennisa Lehana, ktorý vychádza z vlastných skúseností terapeuta zneužívaných detí. Affleckova najobľúbenejšia kniha odkrýva temný svet periférie bostonskej spoločnosti plnej drog, násilia, korupcie a nezvestných detí, akou je i 4-ročná Amanda, dcéra drogovo závislej Helene. Úlohy matky zastupujúcej morálnu a intelektuálnu spodinu sa zhostila neprehliadnuteľná Amy Ryan nominovaná na Oscara. Do role súkromného detektíva zmietajúceho sa v pochybnostiach zo správnosti svojich rozhodnutí režisér obsadil brata Caseyho. Keďže bratia Affleckovci vyrastali v blízkosti bostonského Dorchesteru, prostredie je im viac než blízke, čo dodáva snímke punc autentickosti. Premietanie snímky bolo v GB posunuté z dôvodu podobnosti zápletky s prípadom stratenej Madeleine McCann, ktorá zmizla na dovolenke v Portugalsku.


21.12.
Nedeľa

20:00 Svätý rok (L´ainneé sainte), Francúzsko, Taliansko, 1976 (ČT2)
Komédia Jeana Giraulta v hlavných úlohách so Jeanom Gabinom a Jeanom-Claudom Brialym predstavuje príbeh dvojice lupičov, ktorí majú v pláne predčasne ukončiť svoj trest za mrežami a vydať sa za ukrytým pokladom. V prestrojení za kňazov chcú odletieť do Ríma, kam práve v tomto čase smerujú cirkevní hodnostári z celého sveta. Ich dômyselný plán im narušia kolegovia únoscovia, ktorí prinútia pilota zmeniť smer letu.

21:35 Misia (The Mission), GB, 1986 (ČT2)
Výpravná historicko-dobrodružná snímka diváka prenesie do roku 1750 do španielskych a portugalských kolónií v Južnej Amerike. Robert De Niro ako obchodník s otrokmi je známy svojou výbušnou povahou a okolo seba šíri strach. V súboji o ženu dokonca zabije svojho brata. Výčitky však z neho ešte stále robia človeka a on chce splatiť dlh Bohu a hriech odčiniť. Preto sa spoločne s kňazom v podaní Jeremyho Ironsa vydá na nebezpečnú misijnú púť.

2014-12-1616.12.2014 | Barbora Bačíková
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Jamesces | Beowulf
Çíŕęîěńňâŕ íŕ Loveawake.Ru https://loveawake.ru - Click here>>> >
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>