Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
DVD > Beauty and the Beast
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

BEAUTY AND THE BEAST

"Once upon a Time, there was a little town, a quiet village, where every day was like the day before. Until Today. Be our guest to world of enchantment."
"Once upon a Time, there was a little town, a quiet village, where every day was like the day before. Until Today. Be our guest to world of enchantment."

"Once upon a Time, there was a little town, a quiet village, where every day was like the day before. Until Today. Be our guest to world of enchantment."

FILM: O celometrážnej rozprávke menom Kráska a zviera ste zaručene počuli všetci, otázne však ostáva, koľkí z vás ju videli. A koľkí z vás mali možnosť vidieť ju na poriadnom obraze a kvalitnom zvuku? A koľkí sa dostali aj k špeciálnej verzii, ktorá je len na DVD, hm?

Bol raz jeden pyšný princ, ktorý stretol namosúrenu ježibabu (v skutočnosti peknú princeznú), ktorá jeho pýche rázom skrátila stopáž a premenila ho na príšeru (ehm, zviera, aby sme nestrašili detských čitateľov), zanechala mu čarovné zrkadlo (hm, pre princa v koži zvieraťa, aké poetické, ba čo viac, užitočné) a čarovnú ružu (ktorá slúžila ako countdown, nakoľko princ si mal nájsť nevestu, ktorá by ho milovala takého, aký je vo zverskej podobe je, a to do určitých narodenín - ak sa mu to nepodarí, smolka, príšerou bude naveky). Takže máme tu zviera, ktoré žije v hrade a čaká na vyvolenú. Len kde splašiť krásku?

Ale jedna by sa predsa len našla! Žije v malej dedinke za malým mestečkom za veľkým lesom (pozor, veľkým lesom, nie malým, to je pre dej dôležité), rada si pospevuje na ceste do mestečka a šľak aby to trafil! Dotýka sa jej emancipácia, takže z Belle (krásne meno pre veľmi krásnu Disneyho postavičku, pripravte si oči, páni, slintať sa dá aj nad animákom) nebude žiadna utiahnutá šľapka-ťapka, ehm, nestane sa z nej žiadna nevesta pre chvastúnskeho truľa, akým je napríklad dedinský krásavec Gastaugne. Hm, takže je samostatná (otec je vynálezca, no podľa mnohých blázon) a sčítaná atď. Jednoducho sa pod mužskú papuču len tak nedostane. Takže máme aj krásku, aj zviera.

Ako správna romantika má prebiehať? Tak že sa dvaja vyvolení stretnú. Jedného dňa sa teda podarí otcovi Belle vymyslieť invenčnú mašinu (je to v skutočnosti šrot, ale sme v rozprávke) a chce ju predať na trh. Cesta vedie cez veľký les (pamätáte) a svorka vlkov (no nie taká šarmantná ako hyeny v Levom kráľovi či úhory v Malej morskej víle) doženie starca k hradu. Tam narazí na Zviera, to ho uväzní, po chvíli príde Belle, vymení život otca v zajatí za svoj. A tak sa stretnú...

Ako sa do seba zamilujú? No spočiatku nijako, skôr naopak, ako to aj v skutočnosti často chodí, nič nebude! Len nejaká tá nevraživosť medzi našimi protagonistami... Ale viete, citom nerozkážete, protiklady sa priťahujú atď. A pri troche šťastia a Disneyho taktovky (ktorá len zriedkavo býva omylná) sa možno dajú aj dokopy...

A ak by sa aj dokopy nedali, nevadí! Aspoň si užijeme množstvo krásnych scén, z ktorých poznáte minimálne jednu - spoločný tanec vo vyleštenej sále (s tým rozdielom, že hoci je toto Special Edition, nečakajte, že do stredu padne z lustra Stitch, to je iná pesnička a iný trailer), nejaké tie dynamické súboje či krásne motion songy v dedine (Belle kráča z domu do centra či chvastúň Gastaugne sa ju snaží dostať). Zakomponujte si do tohto diania aj nádherné pesničky a máte to. 87,5 čarovných minút pre malých i veľkých. A určite aj jeden z mála animovaných dôvodov, pre ktoré by ste mali zasadnúť za domáce kino či počítačom z DVD so svojím partnerom, pretože hoci Disney veľmi nechce a na pílu netlačí, romantiku z filmu predsa len cítiť viac ako v iných počinoch... Nezabudneme ani na pomocné postavičky! Tentokrát sú nimi rôzne veci v hrade : svietnik, budík, šálka atď. Už-už si myslíte, že Disney sa zbláznil, keď aj kredenc pripomienkuje filmové dianie, ale na konci sa predsa len všetko vysvetlí.

DVD: Very well, vložíte DVD do mechaniky a už sa zjaví krásna Disneyho animácia a prvé vety sa vyliezajú z repoduktorov : "Once upon a Time, there was a little town, a quiet village, where every day was like the day before. Until Today. Be our guest to world of enchantment."

No pri niektorých jazykových stopách tieto vety nečakajte. Zaujímavé je aj označenie disku. Prešiel som všetkých šesť typov (vrátane maďarskej i poľskej, uf) a všade sa píše, že ide o špeciálnu verziu aka Special Edition. Len Česi majú vo svojej verzii, že ide o pôvodnú verziu z kín, čo je pochopiteľne blbosť. Takisto je zaujímavá aj voľba Slovakian v úvodnom menu. Ak si myslíte, že nemusíte aplikovať znalosti cudzích jazykov, ste na omyle, pretože táto voľba ponúka len anglické menu a film je so slovinskými, nie slovenskými, titulkami. Buďte ostražití a bdejte! Inak filmu niet čo vytknúť (ale len filmu samotnému). Či pochádza z roku 1991 alebo iného (prvá odpoveď je správna), je kúzelný a animácia kvalitná. A aj kvalita DVD je veľmi dobrá. Formát 1,85:1 slúži akurát na zastrenie vášho zraku a 4:3 by bolo len znehodnotením (pamätáte sa, dúfam, na Atlantídu). Zvuk je štandardný, t.j. anglická verzia super, ostatné sa tvária tiež ako Dolby Digital 5.1, ale priatelia, zabudnite! Česká verzia by ešte, čo sa týka výberu hlasov ušla, ale surround si vzal voľno a namiesto šiestich kanálov chce všetko narvať do stredného... hm, takto vytvoríte šesťkanálový surround len veľmi ťažko. Rovnako je to s inými verziami, hoci tá maďarská by ešte surroundovo celkom ušla.

A čo bonusy? Čaká vás klasický 10-minútový Making of o tom, ako Disney začal po Malej morskej víle predlžovať éru novodobých filmov a ako Krásku so zvieraťom vytvorili. Interesantnou ideou sú ukážky na niektoré ostatné Disneovky s komentárom. Trvajú cca 2' 30'' až 2' 45''. Nájdete tu Popolušku, Šípkovú Ruženku, Knihu džunglí, Levieho kráľa, Pocahontas, Zvonára o Matke božej a Mulan.

A keďže by sa patrilo na Disneovku s hudobnými číslami pridať aj nejakú tu hudbičku, neváhal Disney a prináša dva music tracky navyše. K tomu prvému vás bude viesť 26-sekundový komentár Celine Dion a vy sa budete sami pýtať, že čo tam dočerta robí? A potom pochopíte, keď uvidíte jej desať rokov starý klip... No, šokujúca predstava, ale dobre... Ak si zvolíte tzv. The Jump 5 Music Track, to na vás počkajú divy. Zopár pankhartov z no-name tínendžerskej skupiny (no, oni majú aj meno, ale hovorí vám niečo The Jump 5) sa začne pretŕčať po princovom hrade, ale na tom by nič nebolo, keby po 28 sekundách nepustili strašné disco dreky a potom sa tam začali zvíjať v čudesnom rytme. No pekne, Disney sa asi zbláznil a chce takto prezentovať svoje rozprávky aj tínendžerom. No tadiaľ cesta nevedie, priateľ detí (Le Ami des Enfants ako by ho nazvali Francúzi resp. obyvatelia dedinky, kde sa film odohráva - očividne vo Francúzsku)! Takže za tento šialený pokus ti bod strhneme.

A kto si chce užiť trochu kvázikaraoke, môže si pustiť film so špeciálnymi titulkami, keď pri piesňach plynie text a vy môžete dosýta vykričať svoje hrdlá.

VERDIKT: Krásna rozprávka so švárnou dievčinou, šarmantnou zverou, šiestimi pesničkami na dobrom DVD.
    

Bonus Materials -
- The Celine Dion Music Track }0.26 + 4.08
- The Jump 5 Music Track 4.02 HOVADINA
- Single Along
2002-12-044.12.2002 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Rodinný
84 min
USA
1991
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
0 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Bibi-Slovenka >
Ukradnuta princezná vysla z pokoja a nudy -išla spoznavať niečo iné. Ćíha na ňu nepoznanéMDD- pokoj a nuda je cez prazdn... >
Paĺko- porotca- chceme aby si pre ne urobil novú pesničku, pre každú zvlašť. ty to tam daš.super. >
Ešte toto" pri Karmen sa treba započuvať do toho vnutra- aku to má všetko šírku, to vždy ostane.Paľko - porotca ty by si... >