KAPITÁN AMERIKA: PRVÝ AVENGER |
KAPITÁN AMERIKA: PRVÝ AVENGER |
Čo majú spoločné Thor a Captain America? Rýdzo priemerné trailery, z ktorých sa vykľuli dobré komiksové adaptácie. To, čo ste mohli milovať u Thora (dramatickosť a veľké dialógy), neukáže určite odľahčený Kapitán. Na druhej strane si necháva vlastnú tvár a maximálne sa snaží ťažiť z titulu Prvý Avenger a časového rámca, kam patrí. Pripravte sa na poctivý letný hit!
Počas druhej svetovej vojny pracovali americkí vedci na rôznych projektoch. A jeden z nich mal za úlohu vytvoriť supervojaka so správne patriotickým menom Captain America. Nik nemohol tušiť, ako sa do výberu dostal obyčajný chlapec odvedľa Steve Rogers. Ale podarilo sa, a hoci na vojenskom výcviku nebol práve najväčší tvrďák, do žíl vstrekli sérum na posilnenie práve jemu. Ísť do boja je otázkou času, pretože druhá svetová zúri naplno a pletie sa tu organizácia Hydra, čo má na čele jedného skutočne diabolského veliteľa menom Red Skull...
Je to moderné, je retro, spája to dva štýly a na dve hodiny vás to fantastický zabaví. Captain America má potenciál – ale priznám sa, že som ho od detstva nečítal a trailerom som moc neveril. Bola to chyba, pretože na plátne sa odohrá jeden z najklasickejších letných blockbustrov, ktorého atribúty sú výborne zmiešané. Dokonca sa tu rysuje jeden paradox: sám Kapitán veľa schopností ani nemá (je silnejší a má efektívny štít), môžete si ho zmýliť s hocijakým iným akčným hrdinom.
Osobne tipujem, že takto sa rozhodol pristúpiť k adaptácii aj skúsený Joe Johnston (má za sebou napríklad nepodarený Jurský park 3 či nepodareného Vlkolaka). Zručne nakrútiť akčný film o hrdinovi, ktorý bojuje na fronte i mimo so zlovestnou organizáciou. Samotná éra mu však ponúkla veľa príležitostí a tie nechcel prepásť. Zahraničné recenzie neklamú, že spolovice sa Captain America tvári ako Indiana Jones či svižné retro. Doba i kus zápletky rovno predurčuje na také hriešne porovnania – a čert to ber, no väčšinu času to funguje. Sú tu tradičné akčné scény, ktoré majú však patrične vtipný náboj, aj tú vlnu nadsádzky dobre využívajú – napríklad pri Hydra organizácii a jej plánoch. Funguje to! A ešte ostane v celej stopáži aj priestor na peknú malú romancu.
Letný blockbuster má dva poctivé parametre: akciu i humor. Captain America má oboje a snaží sa ich dávkovať. Drobné frky od začiatku servírujú šikovne napísané vedľajšie postavy s výborným castingom. Máme absolútne stávky na istotu – Tommy Lee Jones ako dudravý generál Philips, Hugo Weaving ako ďalší záporák (Red Skull), aj Stanley Tucci kombinujuci vedeckú a otcovskú figúru. A nebojte sa Chrisa Evansa, z Fantastickej štvorky už vyrástol... A keď príde posledná štyridsaťminútovka, kde je naloženej najviac akcie, budete ho už asi ako Kapitána milovať.
Našinec by až zabudol, že Captain America sa odohráva v komiksovom svete Avengers. A práve ten svet pridáva bodík navyše, pretože obsahuje viaceré odkazy na iné diela. Máme tu napríklad Howarda Starka (výborný Dominic Cooper) a iné pomrkávania na diváka. A na konci malý kúsok traileru, keďže v máji už príde celá zostava od Marvelu na plátno. Akurát dabing kradne typické čaro pôvodných hlasov a pri toľkej zostave budete ľutovať. 3D zažiari občas – vďaka štítu...
Captain America sa teda podaril a Marvel vyhráva už 3:0. Thor bol dramatický, X-Men geniálne režírovaný a vážny, Captain je správne zábavný i bláznivo retroakčný. Stajňa DC Comics to má tento rok ťažšie – ale už budúci týždeň sa predvedie... Zelený lampáš!