CHARLIEHO ANJELI |
CHARLIEHO ANJELI |
Začínam mať pocit, že z vysokorozpočtového Hollywoodu vyhostili všetkých scenáristov, ktorí boli schopní priniesť originálny nápad. Alebo sa producenti po vzore hrdinov z Altmanovho Hráča začali obzerať po námetoch v novinách. Akurát im nešťastník poštár stále doručuje iba archívnu tlač s filmovou rubrikou.
Inak si túto dobu rebootov, reštartov, pokračovaní, spin-offov a podobných záležitostí, neviem vysvetliť. Iste, plné kasičky sú veľkou motiváciou. Mnohým oživeným značkám sa však kruto nedarí (napr. Terminátor, Votrelec, Predátor) a ich účtovníctvo končí v červených číslach. A mám pocit, že rovnako dopadnú aj Charlieho Anjeli. Zachrániť ich môže akurát nižší rozpočet a fakt, že na podobný návrat je ideálny čas.
Doba ženskej emancipácie je takmer na vrchole a kedy je lepšie teenagerkám zdvihnúť sebavedomie ako v časoch, keď sa už aj zo sérií ako Transformers alebo Autá stávajú aj dievčenské záležitosti? Nápad na oživenie teda nie je úplne márny, no už kampane je jasné, že uchopenie nie je úplne najšťastnejšie.
Úplne sa zahodil „full retard mode“ verzie zo začiatku milénia a nový počin sa vracia ku svojim seriálovým koreňom z druhej polovice 70. rokov. Vtedy išlo o ženskú variáciu na seriál Mission:Impossible a v tomto duchu sa pokračuje aj teraz. Nechýba tak hromada zvratov, špiónske fintičky, tímová spolupráca a občasný humor. Toto všetko je ale zúfalo tendenčne natočené.
Čo sa však podarilo je ústredné trio. Ella Balinska, Naomi Scott a najmä Kirsten Stewart sú dobre obsadené a svoje úlohy si užívajú. Hlavne pri poslednej menovanej je radosť sledovať ako sa (v snahe zbaviť sa nálepky Twilightu) po rokoch vážnejších úloh konečne pred kamerou baví. Elizabeth Banks, Patrick Stewart aj Djimon Hounsou im sympaticky prihrávajú a vyzerá to, že na natáčaní panovala dobrá nálada.
Prenesie sa však na diváka? Ako kedy. Pokiaľ sa dievčatá medzi sebou rozprávajú a budujú si vzájomné vzťahy, tak je to milé a sympatické. Nejde totiž o žiadne superhrdinky ale o normálne baby s určitými výnimočnými vlastnosťami a schopnosťami. A vôbec by som sa nečudoval, keby po nociach hltali Sex v meste alebo Ladíme.
Problém nastane, keď vyrazia do akcie. Tá je značne neprehľadná, pozostávajúca najmä v strihaní detailov na polodetaily. Divák tak nevie, čo sa deje a chýba teda napätie. Takisto napríklad nevyužitie krížovej montáže po ukončení naháňačky a toho, čo nasleduje je nepochopiteľným kreatívnym rozhodnutím.
Režisérka Elizabeth Banks má síce na konte (pre cieľovku výborné) vyššie spomenuté Ladíme, ale v akčnom žánri sa nenašla. A nepomohli jej k tomu ani kameraman Matrixu, skladateľ Rýchlo a zbesilo a ani strihačka Mission: Impossible 3. Výsledku chýba švih, nápady aj ľahšia ruka. A spätne sa potvrdzuje, že McG-ho agresívna videoklipovosť a zámerná sebaparodickosť je pre podobnú látku ideálna.
Tvorcovia sa totiž okrem čistokrvnej zábavy snažia aj o vyslovovanie niečoho, čo pochádza z knihy tipu Ako sa stať úspešnou a sebavedomou ženou a ako si tento cieľ splniť. Je možné, že pre niektoré mladšie a menej sebavedomé diváčky to bude fungovať (čo je iba dobre). No pre chlapa pred štyridsiatkou, so znalosťou súčasných kultúrnych pomerov, to predsa len vyvoláva pocit trápnosti.
Tým pádom teda samozrejme chýba fetišistické snímanie a kladenie hrdiniek do polohy sexuálnych objektov. To si v súčasnej dobe už totiž môže dovoliť asi iba Michael Bay. Všetko sa teda drží až príliš pri zemi a film je tak pri použití súčasnej terminológie málo hot, cool, crazy a cheesy. Proste absentuje všetko čím prekypovali predchádzajúce dve verzie. Či je to dobre alebo zle, je na divákovi.
Charlieho anjeli nie sú aj napriek predchádzajúcim riadkom žiadnym odpadom. Sú iba klasickou, neinvenčnou rutinou, snažiacou sa zviesť na súčasných trendoch. Či už spoločenských alebo obchodných. Čím sa v závere dostávame trochu k matematike. K záverečnému priemernému hodnoteniu si diváci chtiví neambicióznej zábavy niečo pripočítajú, milovníci opulentných testosterónovo-adrenalínových blockbusterov niečo odpočítajú. A pravidelní návštevníci filmových klubov neurobia nič, pretože Charlieho anjelov pre svoje dobro nikdy neuvidia.
P.S. Ak ste si všimli, tak v úvode recenzie chýba popis deja. V skratke ide o to, že krásne nastylované baby nakopávajú zadky zlým chlapom a občas do toho príde nejaký za vlasy pritiahnutý zvrat. Ale snáď nikto na tento film nepôjde kvôli príbehu. Alebo sa mýlim?
Charlie's Angels (USA, 2019, 118 min.)
Réžia: Elizabeth Banks. Scenár: Elizabeth Banks, Evan Spiliotopoulos, David Auburn. Hrajú: Kristen Stewart, Elizabeth Banks, Naomi Scott, Patrick Stewart...