CHVENIE |
CHVENIE |
Vedeli ste, že homosexualita sa dá vyliečiť? V latinskej Amerike to vedia a dokonca poznajú postupy, ako túto chorobu vyhnať z tela von. Keď sa spojí bigotnosť so spiatočníckym zmýšľaním, všetko je možné...
Nielen s týmto patologickým fenoménom nás oboznámi snímka guatemalského tvorcu Jayra Bustamanteho. V centre príbehu stojí najmä rozpoltený muž, ktorý si nedokáže vybrať medzi láskou k inému mužovi a láskou k vlastným deťom. Obe sa tu totiž vylučujú a on sa tak ocitne medzi dvoma mlynskými kameňmi, ktoré ho skôr či neskôr zomelú.
Pablo pochádza z dobre situovanej rodiny, má manželku a dve deti a pre rodinu by urobil prvé aj posledné. Všetko sa zmení, keď sa zamiluje do iného muža. Stratí životnú stabilitu, odvrátia sa od neho jeho najbližší a príde aj o prácu. Základné piliere jeho života sa zrútia a on sa musí rozhodnúť, či ich znova postaví. Spoločnosť, viera a najmä príbuzenstvo mu však kladú nemilosrdné podmienky. Splní ich, aby mohol byť so svojimi milovanými deťmi, alebo si zvolí cestu slobodného života naplneného romantickým citom, no bez možnosti vídať svoje potomstvo a nájsť si prácu primeranú jeho vzdelaniu?
Nie je ľahké sledovať príbeh zo súčasnosti pripomínajúci hlboký stredovek. Napriek tomu je veľmi poučné vedieť, že na svete stále existujú krajiny, ktoré síce kopírujú západnú kultúru, no súdny systém stotožňuje homosexualitu s pedofíliou a v ich útrobách hnijú zaostalosť a do neba volajúca obmedzenosť. A do neba volajú aj postavy znepokojujúceho príbehu, ktorých cieľom je vyliečiť syna, otca a brata z jeho choroby.
Režisér a scenárista Bustamante nám odhalí praktiky jednej kresťanskej odnože, akých je podľa jeho slov v Guatemale kvantum, snažiacej sa vyhnať démona homosexuality z tela von. Hoci sa zdá, že Pablo zmietaný pochybnosťami sa podvolí striktným pravidlám a dokonca sa zúčastní procesu „liečby“, vôbec nie je isté, ako sa napokon rozhodne. Tvorca necháva svojho hrdinu topiť sa z rozpoltenosti medzi silne zakorenenou vierou a tým, čo je „správne“ a túžbou naplniť svoj milostný život.
Celý jeho svet sa chveje pod náporom vnútorného zemetrasenia. Práve otrasy zeme si tvorca berie na pomoc ako metaforu a signifikantný výrazový prostriedok. Napriek sile zemského živlu vykresľuje osudy a prežívanie hrdinu veľmi citlivo a zúčastnene a zachytáva každý jeho duševný poryv jemne a s pochopením. Podstatné sú aj jemné náznaky gest a nuansy mimiky, ktorými sa nám protagonista prihovára nielen v prostredí svojej konzervatívne zmýšľajúcej rodiny, ale aj v komunite gayov uprostred voľnomyšlienkarskej spoločnosti.
Bolestivý pocit, že nikde celkom nezapadá na nás dokáže s ľahkosťou preniesť podobne ako bezradnosť vo svete, kde si nevie nájsť svoje dôstojné miesto. Otvárajú sa tak pred nami ďalšie subtémy a ich interpretáciu necháva na divákových názoroch a hodnotách. Tvorca však nástojčivo apeluje na dôležitosť prijať samých seba, hoci okolnosti sú proti.
Hoci svetová kinematografia nám už ponúkla množstvo uhlov pohľadu na prijatie sexuálnej inakosti, zdá sa, že sa stále nevyčerpala. Koprodukčná guatemalská snímka Chvenie talentovaného tvorcu opäť prináša ďalší originálny námet, spracovanie a myšlienkovú hutnosť, pričom dozaista sprostredkuje aj intenzívny zážitok.
Temblores (Guatemala / Francúzsko / Luxembursko, 2019, 107 min.)
Réžia: Jayro Bustamante. Scenár: Jayro Bustamante. Hrajú: Juan Pablo Olyslager, Diane Bathen, Mauricio Armas Zebadúa, Rui Frati, Sabrina De La Hoz, Magnolia Morales, Sergio Luna, Pablo Arenales ...