PELÉ |
PELÉ |
Futbal mal vždy svojich hrdinov, asi ako kinematografia od raného obdobia - kult hviezd. Medzi najžiarivejších kopačov do lopty s miliónovými kontraktmi dnes patria Cristiano Ronaldo, Lionel Messi alebo Neymar. História si pamätá najmä skvelých futbalistov z Brazílie, desaťročia považovanej za liaheň talentov. A práve tam sa narodil aj Edson Arantés do Nascimento, vo svete vrcholového futbalu známy ako Pelé, ktorý pre futbal znamenal prvú medzinárodnú superstar v nastupujúcej ére televízie na prelome 60. a 70. rokov.
Dokumentárny film s rovnakým názvom nedávno pridala do svojej ponuky platforma Netflix. Udialo sa tak v období, kedy sa Brazíliou niesli nálady na premenovanie najslávnejšieho štadióna Maracana, ktorý mal niesť Pelého meno. Z toho nakoniec vzišlo, avšak jeho futbalovú genialitu a ľudskosť to neovplyvnilo.
Z historicky-športového hľadiska ukazuje dokumentárny film Pelé približne 12 rokov zo života futbalistu, ktorý svojim talentom na jednej strane tešil fanúšikov, na druhej naháňal strach súperom. Či už to bolo na klubovej úrovni v Santos FC alebo v národnom drese Brazílie, jeho stopa je nezmazateľná a lámanie rekordov sa pre neho stalo denným chlebom. Tvorcovia David Tryhorn a Ben Nicholas ale stavili na veľmi isté karty a po všetkých stránkach je výsledok až príliš štandardný.
Využívajú klasický efekt hovoriacich hláv, ktorými je buď samotný Pelé, alebo viacerí jeho vtedajší spoluhráči. Spomienky pretkávajú vzácne archívne zábery, približujúce divákovi najmä atmosféru jednotlivých svetových šampionátov, či už s finálnym úspechom alebo neúspechom Brazílie a samozrejme aj so stopou Československa. Názov dokumentu je síce Pelé, ale tvorcovia idú ďalej a na nosnú látku montujú vtedajšiu politickú atmosféru najväčšej krajiny Južnej Ameriky. A to je najväčší kameň úrazu celého konceptu.
Áno, takto sa to robieva. Životný príbeh a neľahký osud jedinca z favely sa ukáže ako štartovací bod pre zobudenie národa. Keď k tomu primiešame šport, tak ide o osvedčenú formulku, ktorá má v tomto prípade nálepku „realita“. No vypadla z toho šeď, priemer, klasika. Pomenovaní môže byť viacero. Pelé je tak často vykresľovaný ako symbol emancipácie brazílskeho národa, až to smrdí agitovaním. Skrátka, politického podhubia je vo filme miestami až príliš, najmä v druhej polovici.
Z hľadiska temnej minulosti brazílskeho diktátorského režimu a nie zrovna oslnivej demokracie je oveľa prínosnejším dokumentárny film The Edge of democracy. Tuná to zbytočne odpútava pozornosť od záberu na Pelého. Aj z uhla pohľadu na futbalovú legendu mal viac filmovej atraktivity príbeh o Diegovi Maradonovi. Nebolo tomu tak iba vďaka kontroverzii jeho osobnosti, ale aj fantastickou selekciou archívneho materiálu režiséra Asifa Kapadiu, ktorý uvaril hlboký príbeh bez výraznej potreby niečo nakrúcať a znova tak ukázal svoje silné stránky.
Najhoršie je, že príbeh o Pelém pláva. Vždy, keď tvorcovia načrtnú nejakú zaujímavú tému, tak jej venujú málo času. Strohé informácie sa dozvedáme o jeho súkromí, živote po futbalovej kariére a najmä o tom najzásadnejšom – čo z neho robilo tak výnimočného hráča. Keď zaznejú argumenty alebo fakty, ide skôr o všeobecné formulky bez ducha a výrazného vkladu. Aj jeho spoluhráči sú v dokumente len v úlohách štatistov, ktorí tvorcom poklonkujú v snahe o znásobenie štatútu najlepšieho hráča histórie, pričom tituly pre Brazíliu nevyhral Pelé sám.
Vôbec nechcem haniť jeho génia, ale každá generácia akéhokoľvek športu má výnimočných hráčov. Úroveň a štruktúra športu sa neustále mení a ten, kto bol pred dekádou považovaný za Boha by si dnes nemusel ani škrtnúť. Koniec-koncov je to vidno aj v samotnom dokumente, ktorý v priereze archívnymi zábermi od šampionátov 1958 až 1970 zachytáva zmenenú tvár futbalovej hry. Tryhorn/Nicholas idú ale všeobecnému názoru o najlepšom hráčovi po ruke a keď aj majú možnosť sa vymaniť, sústredia sily skôr na politický prierez, než hĺbku osobnosti hlavného aktéra.
Pelé je teda pekný medailónik jedného z najlepších futbalistov, aký kedy šliapal po trávnikoch. Je však spracovaný príliš obvykle, aj pri vytvorení napätia sa drží na uzde a ani v druhom pláne neponúka nič, z čoho by divák vyslovene padal na zadok. Na druhej strane ani výrazne neurazí, aj keď občas hrá na city a žmýka emócie.
Skrátka skôr priemer, pocitovo podobný hranému životopisu Pelé: Zrodenie Legendy. Dokument by sa v kinách stratil a je tak vhodný akurát na obrazovky televízii. Milovníci futbalovej histórie na čele s Marcelom Merčiakom si však môžu odniesť aspoň pekný retrospektívny zážitok a pohľad do zákulisia svetového šampionátu v naháňaní guľatého čuda, do ktorého priebehu malo kedysi Československo čo povedať.
Pelé (UK, 2021, 108 min.)
Réžia: Ben Nicholas, David Tryhorn. Účinkujú: Amarildo, Fernando Henrique Cardoso, Benedita da Silva, Mengálvio Pedro Figueiró, Gilberto Gil, José Macia, Roberto Muylaert, Emílio Garrastazu Médici, Antônio Delfim Neto, Pelé