JFK NÁVRAT: ZA ZRKADLOM |
JFK NÁVRAT: ZA ZRKADLOM |
Oliver Stone sa nebojí vkročiť na prah kontroverzných amerických dejín či súčasných afér. Okolo atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho vzniklo množstvo konšpiračných teórií podrývajúcich stanovisko oficiálnych vyšetrovateľov. Stone tieto rozpory rekapituluje vo svojej novej dokumentárnej snímke JFK návrat: Za zrkadlom. Drží sa však rozumne pri zemi a divákovi nevnucuje unáhlené a šokujúce závery.
Kennedy vo svojom prejave vyzdvihuje mier ako tú najdôležitejšiu výsadu. Hovorí o pravom mieri, ku ktorému nevedie cesta skrz vojenskú či ekonomickú nadriadenosť USA nad ďalšími štátmi. Praje si, aby sa privilégia netýkali len Američanov, ale aby všetci ľudia a národy rástli a budovali lepšie životy. Hovorí o mieri pre všetky ľudské bytosti a pre všetky doby.
O chvíľu sa však z Dallasu šíria správy o atentáte. Ľudia si kladú otázku, prečo chcel niekto zavraždiť človeka, ktorý toľko pre nich urobil? Prezidenta, ktorý sa vyhýbal vojenským intervenciám a presadzoval mier? Polícia pomerne rýchlo dospeje k záveru, že z pušky strieľal americký komunista Lee Harwey Oswald.
Väčšina Američanov už od počiatku kauzy neverila verdiktu oficiálnej vyšetrovacej komisie. Množstvo utajených informácií sa na verejnosť začalo dostávať až v deväťdesiatych rokoch. V tej dobe Stone nakrútil hraný film JFK (1991), ktorý bol voči oficiálnej verzii skeptický podobne, ako väčšinový názor. Systematickú analýzu nahromadeného množstva archívneho materiálu môžu diváci sledovať v novej Stoneovej dokumentárnej snímke.
V sedemdesiatych rokoch začalo vyšetrovanie zločinov FBI a CIA. Verejnosť sa dozvedela o plánoch CIA vraždiť nevyhovujúcich politických vodcov v Kongu alebo na Kube. Táto nedôveryhodnosť voči štátu vyvolala pochyby aj o súdnom procese s údajným prezidentovým vrahom Oswaldom.
Stone pomocou rešerše faktov odhaľuje manipuláciu s usvedčujúcimi dôkazmi, ako je guľka, ktorá zázračne zasiahla niekoľko časti dvoch tiel, či sporné fotografie z prezidentovej pitvy. Hoci ide o najzdokumentovanejší zločin v dejinách Ameriky, jasná pravda je stále v nedohľadne.
Stoneov prínos však nespočíva len v rekapitulácii známych faktov či teórií; jeho dokument je pravdepodobne najpoučenejším filmovým exkurzom do tejto problematiky. Snímka bohatá na informácie bude mať čo povedať aj divákom, ktorí sú s incidentom atentátu na demokratického prezidenta dobre oboznámení.
V tom však spočíva aj hlavná slabina tejto poctivej rešerši. Režisér chrlí jeden fakt či interpretáciu za druhou a divák v tomto víre informácií môže veľmi ľahko stratiť niť. Inými slovami, musí venovať filmu značnú a nepretržitú pozornosť od začiatku. To však v prípade tejto snímky, ktorá je rozprávaná príliš monotónne, môže byť nemalý problém.
Rôznorodú zmes informácií aspoň čiastočne stmeľuje rozprávačské duo Whoopi Goldbergovej a Donalda Sutherlanda. Režisér Stone vystupuje ako sprievodca rozhovormi s historikmi, svedkami či lekárskymi a balistickými expertmi. Početnosť a erudovanosť týchto odborníkov dodáva snímke tvár vierohodnej výpovede.
Film hodnotí aféru na pozadí širších historických skutočností, ako bola napríklad Operácia Northwoods – plán, podľa ktorého mala CIA tajne previesť teroristické útoky v USA, zvaliť vinu na Castra a tým ospravedlniť inváziu na Kubu. Prezident Kennedy však túto operáciu zamietol. Režisér zohľadnením historického kontextu naznačuje možné pozadie a motívy atentátu, vyhýba sa však nedokázaným špekuláciám.
JFK návrat funguje ako triezvo znepokojivý pohľad na nespoľahlivosť právneho systému a jeho zneužitie. Presvedčivo dokazuje, ako sa v prípade tohoto incidentu z konšpiračných teórií stali konšpiračné fakty. A to bez skĺznutia do šokujúcich špekulácií.
JFK Revisited: Through the Looking Glass (USA, 2021, 118 min.)
Réžia: Oliver Stone. Scenár: James DiEugenio. Účinkujú: John F. Kennedy, Walter Cronkite, Malcolm Kilduff, Lee Harvey Oswald, Jacqueline Kennedy ..