MATRIX - ČO JE SKUTOČNOSŤ?

MATRIX - ČO JE SKUTOČNOSŤ?

8.0

článok



Pred štyrmi rokmi vzniklo jedno z príkladných diel tzv. postmoderny, ktoré okrem toho že v krátkom čase pohltilo filmových divákov na celom svete, rázne a bez kompromisov redefinovalo žáner sci-fi. Jeho forma podobne ako pri ďalšom prelomovom filme deväťdesiatych rokov Pulp Fiction - cineasta Quentina Tarantina, jasne dominovala, ale fabula príbehu bola jej vyrovnaným protivníkom. Dalo by sa napísať, že tvorcom sa podaril husársky kúsok, keď vizuálne a formálne dokonalé dielo obdarili filozoficky kompaktnou a prepracovanou premisou. Že ľudstvo slúži ako zdroj energie a celý skutočný svet ako ho poznáme je len počítačom generovaná ilúzia, sme sa dozvedeli vďaka kultu zvanom Matrix.

Čo to vlastne Matrix je? Možno to na prvý pohľad vyzerá jednoducho, ale už len možnosti vysvetlenia samotného názvu, ponúkajú množstvo variácii. Pri anglickom vyslovení tohto slova sa dostávame k prekladu ako základná hmota, či materská pôda. Jedno z ďalších vysvetlení Matrixu je spojenie s indickým slovom "mája", ktoré označuje ilúziu resp. zakrývanie pravej podstaty skutočnosti. Vysvetlením pojmu priamo z "praxe" môže byť veta jednej z postáv "Matrix je svet ktorý ti pretiahli cez oči, aby si nevidel pravdu".

Matrix - Čo je skutočnosť? Matrix - Čo je skutočnosť? Matrix - Čo je skutočnosť?

Týmto svetom je počítačom vytvorená realita, ktorá je všade okolo nás. Svoj život žijeme v akejsi umelej skutočnosti, ktorá je v reále "skoro" dokonalým počítačovým systémom fungujúcim na báze vytvorených programov. Naše fyzické telá sú len zdrojom energie pre nový svet, pre svet v ktorom vládnu stroje. Ten svet ktorí poznáme, v skutočnosti už dávno neexistuje a naše mozgy sú pernamentne pod nadvládou umelej reality. Slnko, vietor, vzduch, vtáci - všetko sú to len počítačové programy s občasnými problémami. Poznáte ten nevysvetliteľný pocit déja vu? Je to len chyba programu, ako každý systém aj Matrix má svoje chyby...

S touto bezpochyby zaujímavou myšlienkou prišla v roku 1999 súrodenecká dvojica Larry a Andy Wachowski a celý svet bol na kolenách. Boli si vedomí, že pokiaľ chcú zaujať diváka, musia mu hovoriť pravdu a zároveň nenudiť - čo je samozrejme veľmi ťažká úloha. Svoje skoro jedenásť rokov prepracovávané dieťa, tak pod vplyvom komiksovej poetiky, literárnej inšpirácie (Gibsonov román Neuromancer), filmovej platformy (je diskutabilné nakoľko Wachowski čerpali zo snímok ako Total Recall, Dark City, či japonskej anime Ghost in the Shell) a estetiky počítačovým hier sublimovali na cyberpunkový noir príbeh s explicitným dôrazom na ladnosť východných bojových umení a novátorských vizuálnych efektov. K tomu všetkému "pribalili" náboženskú symboliku a zreteľnú analógiu ku kresťanskému náboženstvu (Nový zákon), ktorá dáva Matrixu nový, v komerčnom filme doposiaľ neznámy rozmer.

Osobne si myslím, že príbehová rovina Matrixu je tou najprepracovanejšou zložkou celého diela. Nepopieram invenčnosť formy a filmových efektov, ale tie narozdiel od príbehu strácajú na hodnote, aj keď sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Wachowski obalili náročnosť deja do pozlátka komerčnej pútavosti a jedným ťahom prilákali všetky vrstvy divákov. Každý si našiel to svoje, ale nie každý odhalil silný filozofický podtext na ktorom stoja základy celého Matrixu. Reklamné slogany na očakávané pokračovanie by tak mohli byť v dvoch verziách. Pre fanúšikov technickej stránky Matrixu (viac akcie, stovky trikových záberov, viac postáv, viac ...) a pre lúštiteľov myšlienok (čaká vás intelektuálny kúpel s Platónom, Nietzschem, Baudrillardom vďaka ktorému prídete na to, že vlastne nič neviete).

Matrix - Čo je skutočnosť? Matrix - Čo je skutočnosť? Matrix - Čo je skutočnosť?

Matrix Reloaded

Ak sa stále ešte len rozhodujete či na druhý diel Matrixu ísť či neísť, doporučujem prekonať odpor ku komerčnej zábave (ak vás samozrejme nejaký trápi) a navštíviť najbližšie kino. Jedinou podmienkou je znalosť prvého dielu a schopnosť filtrácie miestami prehnane dlhej a samoúčelnej prezentácie najnovších počítačových efektov (veď do kina sa valia davy reklamou viac a viac omámených nedočkavcov). Rozhodne nie som proti moderným trikom, ich vyvážená prítomnosť v prvej časti Matrixu ma zaujala a rozhodne fascinovala, ale pokiaľ sa autori vracajú opäť k tomu istému a zbytočne to rozsahovo preženú, dostavuje sa nuda a nepochopenie.

Ideálne na vychutnanie si Reloaded by bola kóma počas posledných niekoľkých mesiacov. Nič nevedieť, nič prehnané, monumentálne neočakávať a prebrať sa v deň premiéry.

Dej nás po iniciačnom strhujúcom štarte, uvádza do obdobia asi pol roka neskôr od posledného stretnutia s Vyvoleným. Spolu s Morpheusovou posádkou sa blížime do posledného ľudského mesta Sion, ktoré má presne o 72 hodín ovládnuť 250 000 sentinelov a definitívne tak zničiť všetko živé, čo ostalo na planéte Zem. Čas beží a jedinou záchranou pre ľudstvo je Neo a jeho strastiplná cesta za odhalením vlastnej existencie.

Reloaded si svojou úvodnou hodinkou asi veľké sympatie reklamou nabudeného diváctva nezíska. Film pomalým tempom zobrazuje život na Sione, predstavuje nové postavy a ponúka pomerne náročné dialógy. Ich celkové pochopenie sa dosahuje tak po druhom až treťom pozretí. Následne film naberá komerčnejší spád, aby sa ku koncu dostal k najdôležitejšiemu a zároveň najkomplikovanejšiemu dialógu druhého pokračovania. 

Matrix - Čo je skutočnosť? Matrix - Čo je skutočnosť? Matrix - Čo je skutočnosť?

Popri známych hrdinov z prvého dielu pribudlo niekoľko nových postáv. Morpheusova loď Nebuchadnezzar má nového operátora Linka (ide o náhradu za mŕtveho Tanka), priestor dostala aj bývalá Morpheusova priateľka Niobe, šikmooký kľučiar schopný otvoriť každé dvere, a niekoľko ďalších. Na opačnej strane pribudli nebezpečné dredové cool dvojičky a novodobý Agent Smith so schopnosťou tvoriť z ostatných obyvateľov Matrixu samého seba.

Téme efektov sa asi nevyhnem. Ako som už spomínal ich logika z prvého dielu sa zľahka vytratila a napriek tomu, že choreografia majstra Yuena Woo-Pinga (pracoval na filmoch Matrix či Tiger a Drak) je opäť dokonalá, rovnako ako aj práca s kamerou (Bill Pope) a strihom (Oscarom ocenený Zach Staenberg), som mohol len konštatovať, že tzv. bullet time (štylizácia akčných scén pomocou efektu desiatky synchrónne zladených fotoaparátov) je o niečo lepší, že choreografia a náročnosť kaskadérskych výkonov je o niečo lepšia, že celkovo efektov je o neporovnateľné množstvo viac ako v prvej časti a to je asi tak všetko. To že sa Neov súboj so stovkou agentov natáčal mesiac a že štrnásťminútová automobilová naháňačka patrí podľa producenta Joela Silvera k tomu najlepšiemu z oblasti akčnej kinematografie, ma veľmi nevzrušuje, aj keď jej náročnosť uznávam. Podobne dopadla aj scéna techno párty a la MTV, ktorá je jasným a celkovo prázdnym odkazom popcornovému publiku.

Ktorý film už v dnešnej dobe nemá kvalitne natočené akčné scény s prepracovanou choreografiou? Filmov, ktoré majú kvalitný dejový rámec, je už ale značne pomenej. Keď som Reloaded pozeral druhý a tretí krát, zaujímali ma hlavne jeho dialógové a myšlienkové pasáže.

Reloaded končí presne počas zaujímavého dejového zvratu a nám neostáva nič iné len čakať do trinásteho novembra na uzavretie trilógie, ktorá bola podľa vyjadrení tvorcov plánovaná už od prvého dielu (veríte tomu?). Podľa traileru na Matrix Revolutions (ktorý ide hneď po titulkoch Reloaded) sa máme na čo tešiť. Sám Keanu Reeves možno nechtiac prezradil viac ako mal. V jednom z rozhovorov totiž prirovnal symbolicky tri časti Matrixu k trojici charakteristických slov : narodenie, život a smrť.

 


autor Peter Konečný 26.5.2003
Kinema
8.0
Diváci
8.2
Ohodnotiť

Žner: Sci-fi/Akcia
Minutáž˝: 135 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2003
Homepage www

Premiéra:
Premiéra SK:
Meno:
ODOSLAŤ
:)
Diváci
8.2
Ohodnotiť

Žáner: Sci-fi/Akcia
Minutáż˝: 135 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2003
Homepage www

Premiéra:
Premiéra SK:
0 z 10
0 z 10
NAJČÍTANEŠIE
|LÓVE 2
4
hodnotenie 4/10
|PREZIDENTKA
1
hodnotenie 8/10
|GLADIÁTOR II
2
hodnotenie 6/10
|ANORA
2
hodnotenie 9/10
|TATAMI
0
hodnotenie 9/10
|KONKLÁVE
0
hodnotenie 8/10
|ÚSMEV 2
1
hodnotenie 6/10
|RED ONE
0
hodnotenie 6/10
|VENOM: POSLEDNÝ TANEC
1
hodnotenie 6/10
|TEÓRIA VŠETKÉHO
0
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 16783
02 |
návšt. 7785
03 |
návšt. 5694
04 |
návšt. 5212
05 |
návšt. 4363
06 |
návšt. 3408
07 |
návšt. 3719
08 |
návšt. 3520
09 |
návšt. 1868
10 |
návšt. 1680
REBRÍČEK US
01 |
$26,0 mil.
02 |
$7,6 mil.
03 |
$6,8 mil.
04 |
$5,3 mil.
05 |
$5,0 mil.
06 |
$3,5 mil.
07 |
$3,2 mil.
08 |
$2,2 mil.
09 |
$2,2 mil.
10 |
$2,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.