Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Kvalitný film, ktorý poteší detského diváka
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

Kvalitný film, ktorý poteší detského diváka

Zuzana Ondrišová | 9.5.2014Vášnivý francúzsky cestovateľ Nicolas Vanier sa podujal sfilmovať úspešnú knihu Cécile Aubry Bella a Sebastián (v rokoch 1965-1970 bežal v britskej televízii i rovnomenný seriál, podľa ktorého sa nazýva dnes už legendárna škótska indie kapela Belle and Sebastian). Televízna predloha bývalej herečky ponúkla režisérovi výbornú látku na spracovanie. Vanierovi totiž imponujú krásne prírodné scenérie a mapovanie neľahkého života v útrobách málo obývaných panenských lokalít.

Vanierov scenár filmu Belle et Sébastien (2013) prísne dodržuje pravidlá detskej optiky, no nepôsobí prvoplánovo juvenilne. Jednoduchú primárnu líniu spriatelenia 6-ročného horského chlapca s túlavým psom obohacuje o neblahú atmosféru 2. svetovej vojny. Sebastiánova (Félix Bossuet) rodina pomáha prevádzať židovské rodiny cez savojské Alpy do Švajčiarska. Chlapcova netradičná "rodina" pozostáva z adoptívneho starého otca Césara (Tchéky Karyo), jeho netere Angéliny (Margaux Châtelier) a lekára Guillaumeho (Dimitri Storoge). Sebastián nechodí do školy, školu života mu poskytuje divoká alpská príroda. Potuluje sa ňou ale neznáma beštia pustušiaca Césarove ovce. Césarovým priateľom sa ju nedarí chytiť, no netušia, že Sebastián v nej našiel svojho jediného priateľa. Spolu brázdia kopce a ukrývajú sa v tajnej skrýši.

Režisér volí jednoduché a zrozumiteľné dialógy, aby došlo k ľahkej percepcii detským divákom. Navyše sa mu pokúša podať obraz podmanivo krásnej prírody a ľahko interpretovať dôležitosť symbiózy človeka s prostredím. Samozrejme, že kamerové jazdy Erica Guicharda nutne musia pôsobiť gýčovo, no pre vypichnutie prostého posolstva sú nesmierne dôležité. K našim ratolestiam tak aspoň priskáču kamzíky, zahvízdajú im svište či uvidia nebezpečné tesáky rozzúrených vlkov, ktoré naživo vidia v zoo akurát tak drichmať nažraté v tieni stromov.

Znepokojivé scény približujúce nemeckú okupáciu horskej dedinky Vanier zručne zakomponoval do príbehu ako vyobrazenie stretu dobra a zla, kedy sa však niekedy aj negatívna postava dokáže zázračne premeniť na ľudského tvora. Osobitnou kapitolou sú ale hravé scény drobného Sebastiána a huňatej Belly. Pes síce občas plachtí lúkou ako vystrihnutý z reklamy na kvalitné granule, treba však mať na zreteli, že takéto pútavo jednoduché zábery detské srdce len potešia. A tomu je film Bella a Sebastián primárne určený. Rodičia radi ospravedlnia prehrešky polopatisticky ladeného scenára a nechajú sa tiež uniesť veľkolepou krásou prírody a v nej odohrávajúcim sa silným príbehom priateľstva a výnimočnou čistotou medziľudských vzťahov.

Hodnotenie: 8/10 


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín