V kinách na Slovensku sa práve hrá animovaný Fongopolis

Asociácia slovenských filmových klubov uviedla 18. septembra do kín ďalší výnimočný slovenský krátkometrážny film – FONGOPOLIS poľskej režisérky a

pridal 30.10.2014 o 16:28

V kinách na Slovensku sa práve hrá animovaný Fongopolis


Asociácia slovenských filmových klubov uviedla 18. septembra do kín ďalší výnimočný slovenský krátkometrážny film – FONGOPOLIS poľskej režisérky a animátorky Joanny Kożuch.  Film vznikal šesť rokov a podieľalo sa na ňom niekoľko slovenských animátorov a ďalších tvorcov, ktorí v tomto diele aj „účinkujú“.  Vo filme znie hudba Martina Hasáka a Stana Palúcha. FONGOPOLIS majú diváci možnosť vidieť práve teraz v programe  celoslovenskej putovnej prehliadky PROJEKT 100 – 2014 ako predfilm s medzinárodne úspešným celovečerným hudobným dokumentom Nick Cave: 20 000 dní na Zemi Iaina Forsytha a Jane Pollard (2014).

Asociácia slovenských filmových klubov sa popri distribúcii svetovej kinematografie už dlhoročne venuje aj uvádzaniu krátkometrážnych diel mladých slovenských tvorcov.  Tento mesiac prináša do kín krátkometrážny animovaný film poľskej výtvarníčky a animátorky Joanny Kożuch, ktorá sa usadila a tvorí na Slovensku. Práve teraz putuje do filmových klubov a kín po celom Slovensku.

Fongopolis prináša príbeh mladého huslistu, ktorý má zahrať životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Cestu za úspechom mu však nečakane skríži vlaková stanica. V chaose nápisov, reklám, svetiel a náhliaceho sa davu nedokáže nájsť cestu k správnemu nástupišťu. Ak chce stihnúť svoj vlak, musí sa zastaviť.  Námet filmu napísala Joanna Kożuch, ktorá je zároveň jeho výtvarníčkou, animátorkou aj režisérkou. Film je vizuálne budovaný ako koláž expresívnej ručne kreslenej 2D animácie s pixilovanymi zábermi a fotografiou. Hoci je film animovaný, vďaka kombináciám s fotografiou a pixiláciou sa v ňom objavujú živí herci. Ide o Joanniných kolegov z animačnej, pedagogickej, ale aj širšej filmárskej komunity – v hlavnej úlohe sa predstaví Martin Snopek, ďalej Ivana Šebestová , Juraj Lehotský a ďalší. Na realizácii Fongopolisu spolupracovalo niekoľko osobností slovenskej kultúry, nezameniteľnou je najmä hudobná zložka dvojice Martin Hasák a Stanislav Palúch s typickou Palúchovou husľovou hrou. Príbeh filmu napísala  s Joannou Kożuch aj Máša Orogváni, kameramanmi boli Peter Kelíšek a Peter Balcar, zvuk realizoval Dušan Kozák a strih Ondrej Azor. Film produkovala Ivana Laučíková a spoločnosť feel me film, ktorá produkovala  animované filmy Štyri (2007), Posledný autobus (2011) a Sneh (2013). 




1
Černák
ČERNÁK
[RECENZIA ]
RODINNÝ POKLAD
[RECENZIA ]
NESMIERNY
[RECENZIA ]
2
Brutalista
BRUTALISTA
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 133586
02 |
návšt. 9138
03 |
návšt. 6325
04 |
návšt. 5293
05 |
návšt. 3262
06 |
návšt. 3599
07 |
návšt. 2080
08 |
návšt. 2074
09 |
návšt. 2242
10 |
návšt. 1245
REBRÍČEK US
01 |
$12,0 mil.
02 |
$8,7 mil.
03 |
$8,0 mil.
04 |
$5,5 mil.
05 |
$4,3 mil.
06 |
$3,4 mil.
07 |
$3,4 mil.
08 |
$3,1 mil.
09 |
$3,0 mil.
10 |
$2,9 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.