Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Romantika bez lepkavého spracovania a so smršťou premyslených zvratov
Systemsprenger
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York

Romantika bez lepkavého spracovania a so smršťou premyslených zvratov

Zuzana Ondrišová | 30.1.2017



V láske na pozadí druhej svetovej vojny majú diváci zaručenú lákavú romantickú premisu. No bez lepkavého spracovania sa to podarí máloktorému režisérovi. V prípade režisérsko-producentskej megahviezdy menom Robert Zemeckis sme sa dočkali profesionálneho produktu na poli vojnovo-ľúbostného žánru. Aktuálni britsko-americkí Spojenci nás zahrnú síce dlhou (124 min.), no vyvážene gradovanou smršťou premyslene vedených zvratov v romantickom príbehu.

Brat Pitt s Marion Cotillard bravúrne zvládajú roly predstieraného manželského páru Maxa a Marianne, ktorý má v utajení za úlohu zavraždiť v Casablance nemeckého veľvyslanca. Píše sa rok 1942 a obaja ilustrujú širokej verejnosti svoje hlboké city, no v súkromí sa postupne zľahka oťukávajú. Skutočná vášeň na seba nenechá dlho čakať, a tak sme svedkami zrodu naozajstného vzťahu. Kanadsko-francúzski špióni Max a Marianne sa po splnení misie usadia v londýnskom Hampsteade, v ohňostroji bombardovania sa im narodí malá Anna. V Maxovej špionážnej jednotke sa však šíri hrozivá informácia o nie až tak preverenej Marianninej totožnosti...

Scenár vložil Zemeckisovi do rúk oscarový nominant Steven Knight (Eastern Promises), takže navzdory dlhšej minutáži sme svedkami precízne naporciovaného romantického thrilleru s kulisami reálnej vojny. Síce pekne vizuálne uhladeného s dôrazom na vzťahové puto, no práve ono a otáznik nad jeho imitáciou či reálnosťou je nosnou zápletkou filmu. Divák musí nutne zhltnúť haldu ľúbostných prejavov, aby bol správne našponovaný pre odhaľovanie tých fingovaných.

Dej Spojencov plynie rozdelene do dvoch lokácií – francúzskej Casablancy a britského Londýna. Tá prvá sa už dávno stala dejiskom kultového rovnomenného filmu a v Spojencoch ponúka rovnako pútavé prostredie rôznych „slezín“, honosných večierkov, dusného púštneho okolia a mrazivého nemeckého okupantstva (výborný August Diehl si zopakoval slizkého pohlavára podobne ako v Nehanebných bastardoch). V inom vzťahovom rozložení, ale podobne ako v Casablance, sa ústrední hrdinovia musia rozhodovať, ako naložiť s vlastným citovým prostredím v závislosti od širších potrieb spoločnosti pre vojenské účely.

Pittovi veríme kladného a úprimného Maxa, Cotillardová sa líškavo zahráva s obecenstvom. Ponurosť vojny uveriteľne naštrbuje intímne sféry života protagonistov. Bez zbytočného prídelu historických okolností sa oboznamujeme s vojnovým stavom Európy prostredníctvom jeho zásahu do súkromia elitných špiónov. V Spojencoch ľahko prehltneme klišéovitú citovú náklonnosť a ochotne sa thrilerovo naladíme na pasce, ktoré skúšajú manželskú súdržnosť Maxa a Marianne.

Hodnotenie: 8/10


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín