Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh bude uvedený na Febiofeste
Ready Player One
The Untitled Deadpool Sequel
Paul, Apostle of Christ
Až přijde válka

Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh bude uvedený na Febiofeste

| 15.2.2017Kinoverzia celovečerného dokumentu režisérky Zuzany Piussi ČESKÝ ALLÁH bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v piatok 4. marca 2017 o 20.00 hod. v bratislavskom kine Lumiere. Snímka skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách.

„Videnie filmu s publikom a odstup času ukazuje ďalší potenciál. Natočeny materiál bol mimoriadne bohatý, takže s týmto časovým odstupom sa ukázalo, že desať minút, ktoré sú vo filme tam byt nemusí a naopak dodaných nových 20 minút film významne prehĺbil. Rozmýšľali sme aj o tom, ako zmeniť film, aby bol zrozumiteľný aj pre zahraničného diváka, ktorý vôbec nič nevie o českej politike a zároveň ukazoval to obecné, s čím zápasia všetky krajiny v Európe. Verím, že pre slovenského diváka je to film o Čechoch, ako ich zvyčajne nevidí,“ povedala k novej verzii Českého Alláha Zuzana Piussi.

Film prináša od 5. marca 2017 do slovenských kín spoločnosť Filmtopia. Na niektorých projekciách sa zúčastní aj režisérka Zuzana Piussi. Podľa informácií Evy Križkovej z distribučnej spoločnosti sú zatiaľ potvrdené projekcie v mestách: Banská Bystrica (5. 3. 2017), Martin (6. 3. 2017),

Snímka sa k divákom dostane aj vďaka putovnému projektu Dokument na kolesách, na ktorom spolupracujú študenti Katedry audiovízuálnych štúdií na VŠMU. Projekt je zameraný na gymnáziá, stredné, vysoké školy a univerzity na Slovensku. „Projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách privezie Českého Alláha študentom z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského a Akadémie umení v Banskej Bystrici 6. marca, deň na to usporiada event pre stredné školy v Žiline v priestoroch kultúrneho uzla Stanica Žilina Záriečie. Na ďalšie mesiace plánuje s rovnakým titulom navštíviť niekoľko ďalších škôl a udalostí, vrátane filmového festivalu v Partizánskom organizovanom miestnou Fabrikou umenia. Dokument na kolesách robí pred projekciou miniprednášku na tému „autorský dokumentárny film", po premietaní nasleduje Q&A, buď s tvorkyňou alebo expertom na problematiku,“ povedal Matej Sotník z Dokumentu na kolesách. Nový film Zuzany Piussi je podľa neho pre tento typ projektu nanajvýš vhodný, pretože reflektuje a otvára témy, ktoré doposiaľ v spoločnosti rezonujú a polarizujú ju.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. Režisérka hovorí, že aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska. „Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Piussi, ktorá približne takto pred rokom, vo februári 2016 premiérovala celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, sa pri najnovšej snímke podpísala pod scenár, kameru a réžiu. Film Český Alláh uvádza Česká televízia v spolupráci so spoločnosťami D1film a Hypermarket Film.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články