Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh bude uvedený na Febiofeste
Anon
A Quiet Place
Tuntematon sotilas
Future World

Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh bude uvedený na Febiofeste

| 15.2.2017Kinoverzia celovečerného dokumentu režisérky Zuzany Piussi ČESKÝ ALLÁH bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v piatok 4. marca 2017 o 20.00 hod. v bratislavskom kine Lumiere. Snímka skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách.

„Videnie filmu s publikom a odstup času ukazuje ďalší potenciál. Natočeny materiál bol mimoriadne bohatý, takže s týmto časovým odstupom sa ukázalo, že desať minút, ktoré sú vo filme tam byt nemusí a naopak dodaných nových 20 minút film významne prehĺbil. Rozmýšľali sme aj o tom, ako zmeniť film, aby bol zrozumiteľný aj pre zahraničného diváka, ktorý vôbec nič nevie o českej politike a zároveň ukazoval to obecné, s čím zápasia všetky krajiny v Európe. Verím, že pre slovenského diváka je to film o Čechoch, ako ich zvyčajne nevidí,“ povedala k novej verzii Českého Alláha Zuzana Piussi.

Film prináša od 5. marca 2017 do slovenských kín spoločnosť Filmtopia. Na niektorých projekciách sa zúčastní aj režisérka Zuzana Piussi. Podľa informácií Evy Križkovej z distribučnej spoločnosti sú zatiaľ potvrdené projekcie v mestách: Banská Bystrica (5. 3. 2017), Martin (6. 3. 2017),

Snímka sa k divákom dostane aj vďaka putovnému projektu Dokument na kolesách, na ktorom spolupracujú študenti Katedry audiovízuálnych štúdií na VŠMU. Projekt je zameraný na gymnáziá, stredné, vysoké školy a univerzity na Slovensku. „Projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách privezie Českého Alláha študentom z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského a Akadémie umení v Banskej Bystrici 6. marca, deň na to usporiada event pre stredné školy v Žiline v priestoroch kultúrneho uzla Stanica Žilina Záriečie. Na ďalšie mesiace plánuje s rovnakým titulom navštíviť niekoľko ďalších škôl a udalostí, vrátane filmového festivalu v Partizánskom organizovanom miestnou Fabrikou umenia. Dokument na kolesách robí pred projekciou miniprednášku na tému „autorský dokumentárny film", po premietaní nasleduje Q&A, buď s tvorkyňou alebo expertom na problematiku,“ povedal Matej Sotník z Dokumentu na kolesách. Nový film Zuzany Piussi je podľa neho pre tento typ projektu nanajvýš vhodný, pretože reflektuje a otvára témy, ktoré doposiaľ v spoločnosti rezonujú a polarizujú ju.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. Režisérka hovorí, že aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska. „Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Piussi, ktorá približne takto pred rokom, vo februári 2016 premiérovala celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, sa pri najnovšej snímke podpísala pod scenár, kameru a réžiu. Film Český Alláh uvádza Česká televízia v spolupráci so spoločnosťami D1film a Hypermarket Film.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín