Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Film Piata loď vybojoval na Berlinale prvú cenu v histórii našej kinematografie
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

Film Piata loď vybojoval na Berlinale prvú cenu v histórii našej kinematografie

PR | 18.2.2017Film Piata loď získal na 67. Berlinale Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus, osobne si ju v Berlíne prevzala režisérka Iveta Grófová. Snímka mala na áčkovom festivale svetovú premiéru. V rámci programovej sekcie Generation Kplus ju odprezentovali celkom päťkrát a stretla sa s pozitívnymi reakciami tak detských ako dospelých divákov i filmových kritikov. Rodinná dráma Piata loď vznikla na motívy úspešného rovnomenného románu Moniky Kompaníkovej. Slovenská premiéra ju čaká už 16. marca 2017.

„Je to obrovské, ale naozaj, obrovské prekvapenie, vôbec som takýto úspech nečakala. Úžasné je, že ide o cenu, ktorú udeľujú deti, je perfektné dostať cenu od detskej porooty,“ povedala bezprostredne po ceremoniáli režisérka a scenáristka Iveta Grófová. „Veľmi sa z ocenenia tešíme, veríme, že aj doma na Slovensku si film nájde svojich divákov,“ doplnila producentka Katarína Krnáčová.

Ide o prvý slovenský film ocenený od rozdelenia Československa. Na 39. Berlinale (1989) získal Dušan Hanák Strieborného medveďa za réžiu a film Ja milujem, ty miluješ (film vznikol ešte v roku 1980) aj zvláštnu cenu poroty FIPRESCI.Detská porota, ktorá je zložená z detí nie starších ako je samotné obecentsvo filmov sekcie Generation, sa vyjadrila o filme slovami: „Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh sa nás veľmi dotkol a hercom sme naplno uverili“.

Rozhovor Petra Konečného s režisérkou Ivetou Grófovou TU

Rozhovor Petra Konečného s autorkou knihy Monikou Kompaníkovou TU

Snímka súťažila v konkurencii filmov z viacerých krajín, ako je Brazília, Veľká Británia, Austrália, Kanada, Poľsko, USA, Nemecko, Argentína, Mexiko, Čína a ďalšie. Film sprevádzala početná delegácia vrátane detských hercov Vanessy Szamuhelovej, Matúša Bačišina, producentky Kataríny Krnáčovej, kameramanky Denisy Buranovej a spisovateľky Moniky Kompaníkovej.

Predchádzajúci dlhometrážny film Ivety Grófovej Až do mesta Aš bol slovenským nominantom na Oscara 2012 a otváracím filmom sekcie Na východ od Západu na Medzinárodnom festivale Karlovy Vary.

Prehľad slovenských filmov roka 2017 

Slovensko-český film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, do slovenských kín ho prinesie distribútor CinemArt SK. Realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe – Media a Bratislavský samosprávny kraj.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články