Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Hollywood sa mení
Glass
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Captain Marvel

Hollywood sa mení

Marcel Šedo | 19.11.2017Dlho som sa vyhýbal informovaniu o hollywoodskych sexuálnych škandáloch, ktoré v posledných týždňoch dráždia novinárov serióznych i bulvárnych médií. Aj napriek závažnosti a nechutnosti skutkov si nemyslím, že ide o tému, ktorá by sa mala systematicky pretriasať na stránkach filmového média, najmä pokiaľ sa toto médium snaží vzbudzovať dojem akejsi serióznosti. Predovšetkým, stále platí prezumpcia neviny a vyvodzovať z toho závery považujem za bulvárne. Faktom však zostáva, že celá aféra nabrala obrovské rozmery a významne ovplyvňuje tvár súčasného Hollywoodu. Zároveň táto aféra, pochopiteľne, vrhá zlé svetlo na fungovanie (skoro) celého tamojšieho filmového priemyslu, ktorý, či sa to niekomu páči alebo nie, očividne bol šovinistický. Najmä pokiaľ sa pozrieme na to, koľko preživších sa až doteraz bálo o obťažovaní hovoriť a pokiaľ zároveň berieme do úvahy fakt, že sa viacero osobností k tomuto obťažovaniu priznalo.

Celé sa to začalo Harveym Weinsteinom. Ten čelí obvineniam, že v minulosti sexuálne obťažoval či znásilnil zhruba päť desiatok žien. Na obťažovanie sa sťažovali aj herečky Gwyneth Paltrow či Angelina Jolie. Dôsledky sú zrejmé, The Weinstein Company, jedna z najvýznamnejších produkčných spoločností s významným dosahom na Akadémiu filmových umení a vied (AMPAS), zažije tvrdé obdobie. Weinstein prišiel o členstvo v AMPAS, v Združení amerických producentov a čoskoro možno príde aj o členstvo v Združení amerických režisérov. Po škandále štúdio opúšťa aj Weinsteinov dlhodobý režisérsky "spolupracovník" Quentin Tarantino, ktorý teraz pre svoj film s pracovným názvom #9 zháňa nových producentov.

Mimoriadne pošramotenú kariéru a reputáciu má aj Kevin Spacey, ktorý sa, na rozdiel od Weinsteina, ku jednému z obvinení z obťažovania priznal a ospravedlnil sa za svoje konanie. Netflix najskôr predčasne ukončil seriál House of Cards a najnovšie so Spaceym rozviazal spoluprácu. 58-ročný herec sa v posledných dňoch stal terčom mnohých obvinení za to, že v minulosti sexuálne obťažoval mladých hercov - Anthonyho Rappa, niekdajších zamestnancov londýnskeho divadla Old Vic či niektorých členov štábu seriálu House of Cards. Medzinárodná akadémia televíznych umení a vied sa mu navyše rozhodla neudeliť zvláštne ocenenie zakladateľov medzinárodných televíznych cien Emmy, ktoré mal herec prevziať v novembri pri ceremoniáli v New Yorku.

V americkej tlači sa objavili nelichotivé informácie aj o oscarovom hercovi Dustinovi Hoffmanovi a o režisérovi Brettovi Ratnerovi. Dnes osemdesiatročný Hoffman pred 32 rokmi sexuálne obťažoval vtedy sedemnásťročnú filmovú praktikantku Annu Grahamovú. Za svoje správanie sa verejne ospravedlnil. Ratner bol obvinený, že obťažoval šesť žien vrátane herečky Olivie Munnovej, avšak režisér tieto skutky poprel.

Nech už tieto škandály dopadnú akokoľvek, je zrejmé, že v Hollywoode nastanú výrazné zmeny a že sa v najbližšom čase možno dočkáme aj ďalších obvinení. Mnohé zmeny pritom nastali už teraz, či už hovoríme o ukončení seriálu House of Cards, Tarantinovom filme alebo o zmenách pri odovzdávaní Oscarov, ktorým už pravdepodobne nebudú dominovať Weinsteinovci.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín