Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Vo veku 88 rokov zomrela legenda talianskej filmovej réžie Vittorio Taviani
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book
Escape Room

Vo veku 88 rokov zomrela legenda talianskej filmovej réžie Vittorio Taviani

Marcel Šedo | 18.4.2018Bratská režisérska dvojica Paolo a Vittorio Tavianiovci patrila medzi najväčšie žijúce a neustále tvoriace legendy talianskeho i svetového filmu. V priebehu kariéry získali desiatky ocenení na najvýznamnejších festivaloch a spoločne s Pierom Paolom Pasolinim patrili medzi kľúčových predstaviteľov tzv. talianskeho politického filmu. Ich snímky mali výrazný politický - ľavicový a spoločensko-kritický nádych. Obaja bratia sa narodili v toskánskom mestečku San Miniato di Pisa a obaja navštevovali vysokú školu v blízkej Pise. Kým Paolo študoval umenie, Vittorio právo. Už v roku 1954 spoločne nakrútili krátky film San Miniato, luglio ’44 (San Miniato, júl ’44), podľa scenára fenomenálneho Cesara Zavattiniho.

Ich prvý veľký úspech na veľkom festivale však prišiel až v roku 1962. Prvý hraný celovečerný film bratov Tavianovcov, Un uomo da bruciare (Muž na zabitie), získal na festivale v Benátkach hneď niekoľko ocenení – cenu Pasinetti, cenu Cinema 60 a cenu New Cinema. Snímka rozpráva o mladom idealistickom odborárovi, ktorý začne po návrate na rodnú Sicíliu bojovať proti mafii so samovražednou odhodlanosťou. Hlavnú cenu, Zlatého leva, im o päť rokov neskôr priniesla ironická snímka I sovversivi (Podvratníci), v ktorej pomocou fiktívnych rozhovorov a drobných epizód zachytili stav ľavice v Taliansku po smrti šéfa komunistickej strany Palmira Togliattiho.

Za ich najvýznamnejšie dielo je však dodnes považovaný lyrický a Felliniovsky magický film Padre Padrone (1977), ktorý na filmovom festivale v Cannes získal Zlatú palmu. Adaptácia autobiografickej knihy talianskeho lingvistu Gavina Leddu, ktorý bol ešte v osemnástich rokoch negramotným pastierom, je rozpravou o vzbure synov proti otcom, o moci vzdelania a reči a o heroickom povstaní voči údelu, ktorý bol jednotlivcovi prisúdený sociálnou realitou. Veľký medzinárodný úspech zaznamenala aj snímka La notte di San Lorenzo (Noc svätého Vavrinca, 1982), plná symboliky a antifašistických ideí, ktorá získala na festivale v Cannes Zvláštnu cenu poroty.

To, že nepatria do starého železa, dokázali Tavianovci v roku 2012, kedy nakrútili až experimentálne ladenú dokudrámu Caesar musí zomrieť (Cesare deve morire). Snímka sledujúca skupinu väzňov, ako stvárňujú Shakespearovho Júlia Caesara, je posolstvom o nadčasovosti a moci umenia prekonávať väzenské múry. Za túto snímku získali Zlatého medveďa na festivale v Berlíne, čím skompletizovali svoju zbierku cien z najprestížnejších festivalov. Poslednou spoločnou snímkou bratov Tavianovcov sa stala vojnová dráma Una questione privata (Súkromná záležitosť, 2017).


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín