Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Film väzneného Kirilla Serebrennikova, Leto, rozpráva o vzbure proti režimu
In den Gängen
Dobrá smrť
Whered You Go, Bernadette
Yomeddine

Film väzneného Kirilla Serebrennikova, Leto, rozpráva o vzbure proti režimu

Marcel Šedo | 15.5.2018Leningrad, začiatok osemdesiatych rokov. V Rusku ešte stále vládne Brežnev, ale jeho vláda sa má už čoskoro skončiť a na jeho miesto nastúpiť reformnejší politici. Vo vzduchu už cítiť zmenu, predtuchu éry glasnosti. V undergroundovej rockovej scéne to začína vrieť a objavujú sa noví speváci a nové kapely inšpirované západnou pop music. Jedným z takýchto spevákov je aj Viktor Tsoi, mladík, ktorý zatiaľ len hľadá svoj štýl. Jeho život zmení stretnutie s jeho idolom Mikeom a jeho krásnou manželkou Natašou. S ich pomocou sa z neho stáva legenda, ktorá sa natrvalo zapíše do dejín ruskej pop music. Na Slovensku ho dnes poznajú prevažne len pamätníci danej doby, avšak v Rusku 80. rokov bol idolom. Bol hymnou obdobia glasnosti, rebelom s príčinou, ktorý sa celou svojou „punkovou“ osobnosťou vzpieral mainstreamovej kultúre i štátnej moci.

Jeho portrét nemohol stvoriť nikto povolanejší ako Kirill Serebrennikov, tvorca, ktorý sa dostal do sporu so súčasným režimom a na festival nemohol prísť kvôli domácemu väzeniu. Vďaka tomu sa snímka s názvom Leto nestala len portrétom doby, ale výpoveďou o stave súčasnej ruskej spoločnosti. Už prvá upútavka z festivalu z Cannes ukazuje uvoľnenú atmosféru happeningu uprostred prírody, z ktorého priam kričí slobodomyseľnosť a túžba po zmene. Film si zatiaľ z festivalu odniesol nadpriemerné ohlasy a súťaží o hlavnú cenu, Zlatú palmu. V hlavných úlohách sa predstavia Teo Yoo, Irina Staršenbaum a Roman Bilyk.

Pre prípadných záujemcov o Tsoivu tvorbu odporúčam vynikajúcu sovietsku snímku Assa z roku 1987, v ktorej vystupuje so svojimi piesňami.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín