Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Bratislavská A4 uvedie dva filmy Alaina Gomisa
In den Gängen
Dobrá smrť
Whered You Go, Bernadette
Yomeddine

Bratislavská A4 uvedie dva filmy Alaina Gomisa

PR | 15.5.2018Dva filmy Alaina Gomisa, držiteľa Strieborného medveďa z Berlinale i Strieborného leoparda z Locarna, uvedie koncom mája bratislavské Kino inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry.

Aj napriek tomu, že Alain Gomis sa narodil a vyrastal v Paríži, identifikuje sa ako francúzsko-senegalsko-burkinský autor a jeho tvorba je úzko spätá s Afrikou, vďaka čomu je považovaný za jednu z vedúcich osobností súčasnej africkej kinematografie. Vo svojich filmoch sa zaoberá otázkami identity, vzťahu emigrantov k starému i novému domovu, či obyčajným životom v moderných afrických mestách. Pracuje s tradíciou veľkých afrických autorov, no zároveň je jeho filmové vyjadrovanie sa nanajvýš súčasné.

V stredu 23. mája uvedie Kino inak film Dnes. Ide o príbeh Satchého (hrá ho rapper a básnik Saul Williams), na ktorého čaká posledný deň jeho života. Ráno sa podľa tradície zobúdza v rodnom dome a lúči sa s rodinou a priateľmi, poslednýkrát prechádza mestom, konfrontuje sa s romantickými spomienkami minulosti, aby našiel vnútorný pokoj. Gomis nakrútil film, ktorý je jemný i hravý zároveň, v ktorom sa mieša radosť zo života s melanchóliou blížiaceho sa konca.

V nedeľu 27. mája sa bude premietať Félicité ocenená berlínskym Strieborným medveďom. Film sleduje rovnomennú speváčku, odvážnu a hrdú ženu, pre ktorú sú melancholické piesne útekom pred realitou. Jedného dňa má jej syn nehodu a Felicité musí získať peniaze na jeho operáciu. Chodí ulicami Kinshasy, chudobnými i bohatšími štvrťami, aby jej nakoniec pomohol svojský človek menom Tabu. Tak vzniká eklektická trojica, ktorej jednotliví členovia si navzájom dodávajú nádej, akýsi ostrov uprostred bezútešného mesta.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín