Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Na Art Film Feste si diváci pripomenú osmičkové výročia vďaka SFÚ
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

Na Art Film Feste si diváci pripomenú osmičkové výročia vďaka SFÚ

SFÚ | 12.6.2018Účasť Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v programe Art Film Festu Košice nesie celospoločenský rozmer. Najviac filmov z jeho archívnych fondov sa predstaví v tematickej sekcii Téma: 100 SK/CZ (Sto rokov vzájomnosti), ktorej zámerom je v „osmičkovom“ roku ponúknuť prierez rozhodujúcimi dejinnými udalosťami a osudovými míľnikmi. SFÚ sa okrem toho bude na festivale prezentovať aj ako koprodukčný partner nových domácich titulov v sekcii Slovenská sezóna. Festival sa uskutoční v dňoch od 15. do 23. júna 2018.

„Keďže tento rok sa nesie v znamení historických, osudových a magických osmičiek, jedným z leitmotívov tohtoročného festivalu je 100. výročie vzniku Československa,“ hovorí filmová historička Eva Filová, zostavovateľka sekcie Téma: 100 SK/CZ (Sto rokov vzájomnosti). Táto programová sekcia si prostredníctvom starších aj celkom nových hraných i dokumentárnych filmov pripomenie niekoľko vybraných osobností a zlomových udalostí spoločnej histórie.“

Z archívnych fondov filmového ústavu v tejto „výročnej“ sekcii diváci uvidia dokumentárny film o demokratizačnom procese v Československu Čas, ktorý žijeme (1968). Ide o unikátne kolektívne dielo bratislavského Štúdia krátkych filmov a režisérsky sa na ňom podieľali Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek a Jaroslav Pogran. Film zachytáva významné udalosti tzv. pražskej jari, ktoré sa diali v našej spoločnosti od zvolenia Alexandra Dubčeka do funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ v januári 1968 do abdikácie prezidenta Antonína Novotného v marci 1968. Formou ankety, svedectiev, prejavov, archívnych materiálov a najmä otvorenou kritikou sa vyjadruje najmä k pálčivým spoločenským problémom. Pred filmom sa premietne krátky dokument Ladislava Kudelku Leopoldovská pevnosť (1968) o histórii jednej z najkrutejších väzníc v komunistickom Československu, kde sa vedľa seba ocitli nebezpeční kriminálnici, politickí väzni, vojnoví zločinci aj vojnoví hrdinovia, kňazi a ďalší nespravodlivo odsúdení. Do sekcie je tiež zaradený Kinožurnál č. 20/1990, Znovuzrodenie M. R. Štefánika od Vladimíra Mináča, v ktorom zábery zo Štefánikovho rodného kraja striedajú archívne materiály a záznam z celonárodnej púte na Bradlo pri príležitosti 71. výročia jeho tragickej smrti. Uvedený bude ako predfilm snímky Věry Chytilovej TGM Osloboditeľ (1990).

Slovenský filmový režisér, scenárista a producent žijúci v Čechách Fero Fenič, zakladateľ festivalu Febiofest, predstaví na Art Film Feste Košice okrem filmov so spoločnou témou osudovosti, aj kľúčové filmy vlastnej tvorby. Budú medzi nimi aj dve snímky z obdobia Feničovho pôsobenia v Štúdiu krátkych filmov v Bratislave, kam nastúpil po absolvovaní filmovej a televíznej dokumentárnej réžie na pražskej FAMU. Dokumenty zo zbierkových fondov SFÚ Diadém (1978) o problémoch mladých ľudí v amatérskej hudobnej skupine a Tam a späť (1980) o živote stavebných robotníkov, ktorí väčšinu času strávia na cestách, sa premietnu v sekcii Fero Fenič pozýva.

Z kolekcie nových filmov, ktoré odprezentuje tradičná festivalová sekcia Slovenská sezóna, participoval Slovenský filmový ústav koprodukčným vkladom na dvoch tituloch. Válek (2018) režiséra Patrika Lančariča približuje jednu z kontroverzných postáv slovenskej kultúry, básnika a ministra kultúry v čase normalizácie Miroslava Válka. Film vykresľuje jeho osobnosť prostredníctvom výpovedí rodinných príslušníkov, básnikov, pamätníkov s využitím archívnych materiálov a ukážok z básnikovej tvorby. Dokument Inde (2018) režisérskej dvojice Juraj Nvota a Marian Urban divákom predstavuje život a dielo neopakovateľného tvorcu a výtvarníka Alexandra Mlynárčika a zachytáva ho priamo v akcii. Filmový portrét pristihuje tohto svetobežníka pri rôznych príležitostiach v jeho výnimočných prejavoch,  umeleckých aktivitách, eskamotážach, ale aj v protichodnostiach a kontroverznostiach doby.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články