Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Generál sa dočkal prvej klapky, Štefánika stvárni Milan Ondrík
Breakthrough
The Addams Family
The Bookshop
Little

Generál sa dočkal prvej klapky, Štefánika stvárni Milan Ondrík

Marcel Šedo | 9.7.2018V bratislavských štúdiách RTVS sa začalo nakrúcanie slovenského filmu Generál, ktorý bude mapovať osudy jedného z tvorcov  slobodného Československa, legendárneho generála francúzskej armády Milana Rastislava Štefánika.

Na budúci rok v máji si Slovenská republika pripomenie 100 rokov od tragickej nešťastnej leteckej nehody v Ivanke pri Dunaji, pri ktorej zahynul generál Milan Rastislav Štefánik vracajúci sa na rodné Slovensko ako jeden z najvýznamnejších tvorcov a zakladateľov moderného Československa, v ktorom významnou mierou bojoval za autonómne postavenie práve Slovenska.

Štefánik je dnes legendárna postava, ktorá si zaslúži výnimočný film. Ten práve 5. júla 2018, začal svoju produkčnú fázu prvým filmovacím dňom.

Režisérom filmu a spoluautorom scenára je Jérôme Cornuau, francúzsky režisér, ktorý má n svojom konte viacero medzinárodne úspešných francúzskych filmov (Tigrova brigáda, Chic!). „Štefánik predstavuje úžasné prepojenie medzi Slovenskom, Československom, Francúzskom a Európou. Jeho osud je nesmierne zaujímavý, pretože sa pohyboval v prostredí formovania dnešnej Európy,“ hovorí Jérôme Cornuau. „Film chce zachytiť dramatickú dobu, ale aj psychológiu veľkej osobnosti v osudových dejinných zlomoch. Aj výtvarne pôjde o spojenie realistického pohľadu a istej štylizácie doby prelomu 19. a 20. storočia.“

Generála Milana Rastislava Štefánika bude hrať Milan Ondrík, charizmatický slovenský herec, ktorý vníma svoju postavu ako veľkú výzvu. „Veľa ľudí vníma Štefánika cez jednu fotku v generálskej čapici. Ale Štefánik bol mnohostranná a provokatívna osobnosť, ktorej príbeh sa ani nezmestí do jedného filmu,“ hovorí Milan Ondrík. „So Štefánikom ma spája to, že tak, ako on, aj ja pochádzam z dediny a bol som šieste dieťa v rodine. Pevne verím, že sa nám s režisérom podarí čo najvernejšie predstaviť jeho život ale tak, aby to bolo čo najautentickejšie. A budem rád, ak bude Milan Ondrík uveriteľný Milan Štefánik.“

Film Generál vzniká s podporou Audiovizuálneho fondu, RTVS a ďalších partnerov. Okrem celovečernej filmovej podoby vznikne aj rozšírený trojdielny televízny seriál. Film produkčne pripravuje spoločnosť JMB films, ktorá produkovala aj filmy ako Únos, Láska na vlásku, Na krásnom modrom Dunaji, Kone na betóne, Polčas rozpadu a mnohé iné.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín