Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Legenda slovenského herectva Stano Dančiak st. zomrel vo veku 75 rokov
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

Legenda slovenského herectva Stano Dančiak st. zomrel vo veku 75 rokov

Marcel Šedo | 5.8.2018Jeden z najznámejších slovenských hercov, Stano Dančiak st., zomrel v sobotu v jednej z bratislavských nemocníc vo veku 75 rokov. Jeho zdravotný stav sa zhoršil v roku 2014, keď prekonal cievnu mozgovú príhodu, po ktorej začal trpieť poruchou reči. Informáciu o hercovom úmrtí potvrdila pre TASR hovorkyňa SND, Izabela Pažítková. Stano Dančiak je väčšine divákov známy najmä vďaka svojmu charakteristickému hlasu, veľkému komediálnemu talentu a dlhoročnému zápasu s cukrovkou, ktorá ho pripravila o zrak.

Stano Dančiak sa narodil 26. októbra 1942 v Bratislave. Počas svojej kariéry stvárnil množstvo nezabudnuteľných divadelných, rozhlasových, filmových i televíznych úloh.  Spočiatku uvažoval o kariére zubára, ale napokon sa rozhodol pre herecké remeslo. Na VŠMU sa zoznámil so svojim dlhoročným a častým hereckým kolegom Mariánom Labudom, s ktorým po škole nastúpil do Činohry SND a neskôr do Divadla na Korze. Aj vo filmovej brandži dosiahli prvý výraznejší úspech spoločne. V roku 1965 stvárnili v nezabudnuteľnom Solanovom filme Kým sa skončí táto noc dvojicu kamarátov snažiacich sa očariť dve české turistky. V druhej polovici 60. rokoch sa Dančiak objavil aj v ďalších známych filmoch, ako napríklad Námestie svätej Alžbety a Vrah zo záhrobia.

V neskoršom období stvárnil postavu Jakuba v Sebechlebských hudcoch (1975), Klinca v Jakubiskovom filme Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992) či Mozoňa v Rivers of Babylon. Známym sa stal aj vďaka účinkovaniu v televízii. V menších či väčších úlohách sa objavil v televíznych projektoch Ťaví zadok (1979), Doktor (1972), Bud Bindi (1996), Jožko Púčik a jeho kariéra (1983) a pod. Najväčšiu slávu však získal vďaka svojmu špecifickému hlasu, ktorý uplatnil v rozhlase a dabingu. Väčšina divákov si ho pamätá ako inšpektora Derricka, mimozemšťana Alfa, zbojníka Jurošíka či sluhu Jamesa.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín