Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > V Banskej Štiavnici začína 20. ročník filmového festivalu 4 živly
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

V Banskej Štiavnici začína 20. ročník filmového festivalu 4 živly

PR | 9.8.2018V najbližších dňoch bude Banská Štiavnica patriť hraným, dokumentárnym, animovaným i experimentálnym filmom, venovaným téme HAPPY END. 20. ročník Letného filmového festivalu 4 živly sa udomácni v miestnom kine, kaviarňach a kluboch, ale aj na amfiteátri či nádvorí Starého zámku. Z bohatého programu si bude môcť vybrať dospelé, ale aj detské publikum, ktorému je venovaná samostatná sekcia.

Filmoví fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť na rôznorodé tituly z celého sveta – od nemého nemeckého filmu Posledná štácia (Friedrich Wilhelm Murnau, 1924), cez legendárnu hollywoodsku komédiu Byt (Billy Wilder, 1960) či taiwansko-francúzsku snímku Diera (Tsai Ming-Liang, 1998), až po niekoľko celkom čerstvých tohtoročných titulov. Ukrajinská režisérka Anna Kryvenko vo svetovej premiére uvedie dokumentárny film Môj neznámy vojak (2018) a nemecký režisér Phillipp Eichholtz sa vráti do Banskej Štiavnice, kde pred časom nakrúcal svoj film Úlet (2018), premiérovaný na tohtoročnom Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale.

Festival 4 živly je známy svojím neformálne vzdelávacím prístupom – väčšine jeho premietaní predchádzajú filmologické úvody, ktoré diela zasadia do kinematografického i dobového kontextu. Organizátori často pozývajú tvorcov, aby o podnetných snímkach diskutovali s publikom, a miesto v programe majú aj prednášky s odborníkmi na témy, ktoré súvisia s filmami, alebo výrazne rezonujú v spoločnosti. Tento rok príde porozprávať slovenská scenáristka a producentka Michaela Sabo, pôsobiaca v Berlíne, o fenoméne takzvaných „web series“, seriálov určených pre internetovú distribúciu. 4 živly sa však okrem vzdelávania chcú aj pýtať. Svoje vedomosti si budú môcť návštevníci a návštevníčky otestovať na Filmovom kvíze Petra Konečného, ktorý pre festival pripravil špeciálnu edíciu svojho obľúbeného formátu.

Detské 4 živly, sekcia (nielen) pre deti a rodičov, ponúknu viacero filmových premietaní, spomedzi nich jedno so špeciálnym živým dabingom. Dvojica dabingových hercov svojím umením priamo v kinosále oživí dej filmu Hrdina a čarodejnica (Raško Miljković, 2018). Pre deti budú pripravené aj dve tvorivé dielne, vedené animátorským tímom seriálu Websterovci (Katarína Kerekesová, 2017). Náučnú prechádzku mestom a workshop tvorby mapiek pripravia tvorcovia a tvorkyne knihy Lakiho mestečko, ktorú môžete aktuálne podporiť v tzv. crowdfundingovej zbierke na portáli Startlab.sk.

20. Letný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici začína večerným premietaním v stredu 8. augusta a potrvá do nedele 12. augusta 2018. Okrem filmov, prednášky, kvízu či tvorivých dielní, ponúka vo svojom programe aj viacero výstav, interaktívnu svetelnú inštaláciu či večerné párty.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články