Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Prehliadka čínskych filmov v Bratislave predstaví súčasnú kinematografiu
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

Prehliadka čínskych filmov v Bratislave predstaví súčasnú kinematografiu

SFÚ | 14.9.2018V termíne od 20. do 23. septembra 2018 sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční Festival čínskych filmov. Uvedie filmy z obdobia posledných piatich rokov, reprezentujúcich rôzne žánre. Prehliadka je obrazom súčasnej čínskej kinematografie a zároveň reflektuje spoločenské problémy súčasnej Číny. Na podujatí sa premietne celkovo sedem filmov.

Otváracím filmom prehliadky je dráma Môj tieň na úteku (2013) o osamelej matke, ktorej synovi diagnostikujú Aspergerov syndróm potom, ako jej manžel odíde do Ameriky. Charaktery svojich hrdinov v plnej šírke odhalí aj film zo športového prostredia Stále vpred (2015) o úspešnom cyklistickom tíme. Jeho snahu získať vytúžené zlato ohrozujú individuálne ambície troch hlavných členov, z ktorých každý chce byť ten najlepší. Hlavná hrdinka romantického filmu Miesto len pre nás (2015) sa rozhodla po rozchode so snúbencom zmeniť život. Inšpirovaná rozprávaním svojej starej mamy a ľúbostným listom z roku 1979 sa vyberie do Prahy po stopách jej príbehu, kde hľadá záhadné miesto „len pre nás“ spomenuté v liste. Zároveň sa spoznáva s mladým Číňanom a hoci sa ich vzťah prehlbuje, ani jeden z nich nemá odvahu prejaviť hlbší cit. 

Režijný debut herečky Vicki Zhao Wei Na prahu dospelosti (2013) je príbehom štyroch mladých žien a ich životných ciest, na ktorých sa stretávajú nielen s láskou a radosťou, ale i s útrapami dospievania. Akčný film Jednotka Wolf Warriors (2015) rozpráva o ostreľovačovi, ktorý pri razii v centre drogovej mafie napriek zákazu nadriadeného zastrelí muža. Po odpykaní trestu ho prevelia k elitnej vojenskej jednotke Wolf Warriors, kde sa v súboji ocitne zoči-voči vycvičeným zabijakom, ktorých si najal šéf drogového kartelu, brat zastreleného muža s jedinou úlohou: zlikvidovať vraha svojho brata.

Súčasťou festivalu je aj zatiaľ posledný film francúzskeho režiséra Jeana-Jacquesa Annauda Totem vlka (2015) o nezlomnej prírode a ľudskej túžbe ju skrotiť. Odohráva sa v roku 1967 a je príbehom mladého študenta z Pekingu, ktorý odchádza do Vnútorného Mongolska vyučovať nomádskych pastierov. Táto cesta sa stane najväčším poznaním pre neho samého, zmúdrie vďaka životu v nádhernej, no drsnej a nehostinnej krajine a naučí sa veľa aj o jej najobávanejšom obyvateľovi vlkovi. Prehliadku čínskej kinematografie uzavrie romantická komédia Vezmime sa (2015), nakrútená ako spin-off populárneho rovnomenného televízneho seriálu. Sleduje štyri dvojice mladých ľudí hľadajúcich cestu k sebe.

Festival čínskych filmov v Bratislave organizuje Slovenský filmový ústav z poverenia Ministerstva kultúry v spolupráci s Veľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike, projekt je súčasťou Plánu kultúrnych stykov MK SR pre rok 2018. Vstup na podujatie je voľný, premieta sa o 18.00 a 20.30 hod.

 

Festival čínskych filmov (program):

20.9. (štvrtok) – 18.00 – Môj tieň na úteku, r. Fang Gangliang, Čína, 2013

21.9. (piatok) – 18.00 – Stále vpred, r. Dante Lam, Honkong, Čína, 2015

21.9. (piatok) – 20.30 – Miesto len pre nás, r. Xu Jinglei, Čína, 2015

22.9. (sobota) – 18.00 – Na prahu dospelosti, r. Vicki Zhao Wei, Čína, Honkong 2013

22.9. (sobota) – 20.30 – Jednotka Wolf Warriors, r. Jacky Wu Jing, Čína, 2015

23.9. (nedeľa) – 18.00 – Totem vlka, r. Jean-Jacques Annaud, Čína, Francúzsko, 2015

23.9. (nedeľa) – 20.30 – Vezmime sa, r. Liu Jiang, Čína, 2015


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín