Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Do kín prichádza dokumentárny film o vďake, búraní mýtov a rodinnom šťastí...
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

Do kín prichádza dokumentárny film o vďake, búraní mýtov a rodinnom šťastí...

PR | 15.9.2018„Neviem, čím sme si to zaslúžili“, zaznejú v  dokumentárnom filme NIEČO NAVIAC slová vďaky z úst mamy mentálne postihnutej Dorotky. Hoci niet pochýb o tom, že narodenie dieťatka s Downovým syndrómom obráti chod väčšiny rodín naruby, tvorcovia filmu sa pokúsili ukázať aj druhú stranu – že aj ľudia s touto diagnózou môžu byť prínosom pre svoju rodinu aj pre spoločnosť.

Trinásťročná Dorotka nacvičuje divadlo a chce sa stať herečkou. Od svojich rovesníkov sa však líši tým, že má niečo navyše - jeden chromozóm. Práve on spôsobil, že sa narodila s diagnózou Downov syndróm. Krátko po pôrode jej rodičom ponúkli možnosť zbaviť sa jej. Odmietli. Mama, otec a štyria súrodenci prijali Dorotku úplne a s láskou.

Film NIEČO NAVIAC vznikal takmer štyri roky. Pôvodne mal kameraman a režisér Palo Kadlečík v úmysle natočiť krátkometrážnu publicistiku o bratislavskom divadle Dúhadlo, v ktorom pod vedením obetavých dramatoterapeutov účinkujú deti s Downovým syndrómom. Keď do projektu ešte vo fáze vývoja prizval scenáristu a dramaturga Martina Šenca, našli spoločne v téme omnoho väčší potenciál. Autori spoločne napísali nový scenár, ktorý už neplnil pôvodne zamýšľaný publicistický účel, ale ponúkal osobný ľudský príbeh. Tvorcovia chceli, aby bol film v prvom rade pravdivý, reálny a optimistický. Obaja sa zblížili s rodinou Vlčkovcov, ktorá má päť detí, pričom ich najmladšou dcérou je práve Dorotka. Pootvoriť dvere do sveta rodiny s postihnutým dieťatkom a vstúpiť do Dorotkinho osobného priestoru si vyžadovalo čas a trpezlivosť. Najdôležitejšie však bolo získať si jej dôveru a spriateliť sa s ňou. Len tak bolo možné vstúpiť do jej osobného priestoru, kedy už nebolo potrebné pýtať sa, ale len nechať zapnutú kameru a pozorovať ju v jej pestrofarebnom svete.

Spoločnosť o problematike Downovho syndrómu vie pomerne málo. Pritom je najčastejšou genetickou poruchou, ktorá spôsobuje mentálne postihnutie. Nezriedka sa vníma cez negatívne emócie a strach – strach rodičov, že sa ich dieťa narodí postihnuté a nezvládnu jeho výchovu, ako aj strach spoločnosti z „mongoloidných“ jedincov, ku ktorým nedokáže zaujať postoj.  Film NIEČO NAVIAC je však vo výsledku nielen mimoriadne autentický, ale nechýba mu ľudskosť a nadhľad. „Je to ťažká téma, no spracovaná s nadhľadom a láskavým humorom. Nenakladá na diváka ťažobu a citovo nevydiera, “ povedal o filme Vladimír Štric, umelecký riaditeľ festivalu Cinematik.

Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu SR. Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu filmu. Pôvodnú hudbu pre film napísala hudobná skladateľka Ľubica Čekovská.  Slovenská premiéra filmu bude na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch 15. septembra 2018, kde bude film súťažiť v kategórii slovenských dokumentárnych filmov. Do kín film uvádza distribučná spoločnosť FILMTOPIA od 20. septembra 2018.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín