Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Na výročie Nežnej revolúcie premietnu v Haagu slovenské a české dokumenty
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

Na výročie Nežnej revolúcie premietnu v Haagu slovenské a české dokumenty

| 8.11.2018Slováci a Česi žijúci v Holandsku pripravia dvojdňový filmový festival Iron Sky, ktorý sa uskutoční v Haagu v dňoch 17. - 18. novembra 2018. Cieľom festivalu je vytvoriť priestor na rozhovor o rozvoji demokracie na Slovensku a v Českej republike, ale aj naštartovať medzikultúrnu výmenu medzi holandskými a stredoeurópskymi občanmi, aby prehĺbili vzájomné porozumenie a učili sa jeden od druhého.

Filmy v programe sa budú venovať politickému dianiu a problémom, ktorým tieto mladé demokracie čelia od pádu komunizmu. Sobotné filmy Mečiar (2017) a Nemoc tretej moci (2011) priblížia divákom ponovembrovú politickú situáciu na Slovensku. Prostredníctvom filmov Selský rozum (2017) a Co dokáže lež (2016) budú mať nedeľní návštevníci možnosť nahliadnuť na úskalia, ktorým čelí demokracia v Českej republike.

Súčasťou programu budú aj diskusie s odborníkmi zo Slovenska, Česka a Holandska. Ich témami budú zmeny v oboch krajinách od novembra 1989, ťažkosti, ktorým slovenská a česká demokracia čelia, spôsoby, akými sa občania môžu do demokracie zapájať a prognózy do budúcnosti. Svoju účasť potvrdili riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šipoš, historik, politický analytik a autor Ivo van de Wijdeven, sociológ a lektor na Masarykovej univerzite v Brne a Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych umení Michal Vašečka, a Tomáš Vrba, prednášajúci na pražskej New York University, predseda správnej rady nadácie Fórum 2000 a divadla Archa. Festival navštívia aj dvaja hostia žijúci v Holandsku - Peter Kopecký, profesor politickej vedy na Leidenskej univerzite a spolueditor „East European Politics“, a Tomáš Cirhan, doktorand katedry politológie Leidenskej univerzity.

Podrobnosti o programe a o možnostiach vstupného na podujatie sa záujemcovia a záujemkyne dozvedia na webstránke www.ironskyfilmfestival.org. Počet lístkov je obmedzený.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín