Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Digitálne vynovený herecký debut Björk. A nie hocijaký
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

Digitálne vynovený herecký debut Björk. A nie hocijaký

Eva Labayová | 14.3.2019V roku 1990 vznikla fantasy The Juniper Tree, natáčaná na Islande v hlavnej úlohe s vtedy neznámou Björk a v tom istom roku získal film hlavnú cenu festivalu Sundance. Od marca 2019 je možné vidieť túto snímku americkej režisérky Nietzchky Keene digitálne vylepšenú, v 4K rozlíšení.

Film je pozoruhodný z dvoch hľadísk: po prvé ide o adaptáciu príbehu bratov Grimmovcov a zároveň to bola filmová prvotina teraz už svetoznámej speváčky Björk. Okrem tejto snímky si speváčka zahrala ešte v dráme Larsa von Triera Tanečnica v tme. Vidieť sme ju mohli tak len v dvoch filmoch, ale v oboch podala skvelý herecký výkon.

The Juniper Tree je adaptáciou 47. príbehu bratov Grimmovcov a pojednáva o dvoch sestrách (Margit a jej staršia sestra Katla), ktoré utečú z rodného mesta potom, čo ich matku obvinia z bosoráctva a príde tak o život. V cudzine sa zoznámia s vdovcom Johannom, ktorého staršia sestra Katla svojimi kúzlami očarí. Johannov syn na to príde a tým sa začína v príbehu stupňovať napätie.

Ide o voľnú adaptáciu, ktorú tvorcovia zasadili do obdobia stredoveku. V pôvodnom príbehu hlavná hrdinka zabije svojho nevlastného syna a neskôr ho naservíruje svojmu mužovi.

V čase nakrúcania filmu v roku 1986 mala Björk (celým menom Björk Guðmundsdóttir) iba 20 rokov a pôsobila ako speváčka skupiny The Sugarcubes. Zvláštnosťou filmu je nízky počet postáv a aj skutočnosť, že ide o čierno-bielu snímku s nízkym, takmer nulovým rozpočtom. Po natáčaní ostal film v strižni kvôli finančným ťažkostiam a až po niekoľkých rokoch sa dostal na festival.

Premietanie vynovenej snímky je naplánované na tento piatok v New Yorku, USA a my môžeme dúfať, že sa v blízkej budúcnosti dostane aj k nám.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články