Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Posledný Mohykán nakoniec nebude posledný
Little
Yesterday
Werk ohne Autor
The Best of Enemies

Posledný Mohykán nakoniec nebude posledný

Eva Labayová | 15.4.2019Keď sa povie Posledný Mohykán, mnohí z nás okamžite počujú hudbu a cítia tú melanchóliu. Film je pôsobivým spojením hereckého koncertu fantastického britského herca Daniel Day-Lewisa, surového a účinného režisérskeho vedenia amerického režiséra Michaela Manna a neobyčajne silnej hudby juhoafrického skladateľa filmovej hudby Trevora Jonesa (v spolupráci s Randy Edelmanom).

Majstrovstvo všetkých menovaných bravúrne zachytáva vo filme Posledný Mohykán (1992) odvahu, pocit poklesu a nevyhnutnosti človeka, čím dávajú filmu citovú hĺbku.

. Majstrovstvo všetkých troch menovaných bravúrne zachytáva vo filme Posledný Mohykán (1992) odvahu, pocit poklesu a nevyhnutnosti človeka, čím dávajú filmu citovú hĺbku.

Film vznikol na základe pentalógie James Fenimore Coopera, ktorý dielo napísal začiatkom 19. storočia a patrí medzi najčítanejšie historické romány vôbec.

Aktuálne sa chystá seriál, na výrobu ktorého pre Paramount TV svoje sily spoja Cary Joji Fukunaga (True Detective, Beasts of No Nation, Bond 25), Nicholas Osborne a  Nicole Kassell (Watchmen), pričom prví dvaja menovaní budú zodpovední za scenár. Americká režisérka Nicole Kassel bude držať režisérsku taktovku.

Podľa Variety sa bude seriálový príbeh líšiť od filmu, vráti sa ku knižnej predlohe a bude sledovať búrlivejší a menej pravdepodobný ľúbostný príbeh mohykána Uncasa a plukovníkovej dcéry Cory. Informácie o hereckom obsadení zatiaľ nie sú známe.

Niekoľko zaujímavostí:

  • Daniel Day-Lewis patrí medzi najvyberavejších hercov filmového priemyslu, od roku 1998 hral len v siedmich filmoch: Gangy New Yorku (2002), Abby Singer (2003), Ostrov samoty (2005), Čierna krv (2007), Nine (2009), Lincoln (2012), Niť z prízrakov (2017). Je jediným hercom v histórii, ktorý trikrát obdržal Oscara za najlepší mužský herecný výkon v hlavnej úlohe (za film Moja ľavá noha z roku 1989 a za spomínané dva filmy Čierna krv a Lincoln)
  • Ikonická hudba z filmu si diváka podmaní už od začiatku, ledva skončí logo The 20th Century Fox a už počujeme dunenie bubnov, melódia postupne silnie a už počas titulkov a otváracej sekvencie nás usadí hlboko do kresiel. Od premiéry filmu v septembri 1992 bola ústredná melódia použitá mnohých oblastiach (nielen kultúrneho) života. Objavila sa napríklad v Nike reklame, v piesni rappera Aesop Rock, dokonca aj ako MMA walk out music (vstupná pieseň pre MMA bojovníkov, link už žiaľ nie je funkčný)
  • James Fenimore Cooper, významný americký spisovateľ prvej polovice 19. storočia, napísal tridsať románov. V roku 1826 vydal svoje najslávnejšie dielo, román The Last of the Mohicans (Posledný Mohykán), ako dejovo druhú časť pentalógie Leatherstocking Tales (Príbehy Koženej pančuchy). Vo svojich romanticky ladených príbehoch sa mu skvelo podarilo skĺbiť dobrodružstvo s historickou realitou a po prvý raz je v nich realistický popis americkej krajiny a s vylíčením problematiky Indiánov. Stvorením postavy zálesáka Nattyho Bumppa, nazývaného podľa jelenicových gamaší Kožená pančucha, sa ako jeden z prvých amerických spisovateľov pokúsil o vytvorenie národného hrdinského mýtu, ktorého existencia zohrala dôležitú roľu pri konštituovaní národa. (zdroj wikipedia)
  • Existuje už britská televízna adaptácia príbehu, 8-dielný serál z roku 1971, ktorý režíroval James L. Conway

Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín