Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Nero a Seneca - začalo sa nakrúcanie nového televízneho filmu RTVS
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

Nero a Seneca - začalo sa nakrúcanie nového televízneho filmu RTVS

| 24.5.2019RTVS prinesie divákom skutočnú televíznu lahôdku. Vo svojich priestoroch dnes začala s natáčaním televízneho filmu Nero a Seneca, ktorý odvysiela v novembri tohto roka. Po takmer desiatich rokoch ide o televízne dielo, ktoré vyrába výlučne v jednom zo svojich štúdií, ktoré patrí k najväčším v Európe. RTVS naposledy zrealizovala pod svojou strechou inscenáciu Dôverní nepriatelia.

Pred prvou klapkou dva mesiace intenzívne prebiehali čítacie, kostýmové a pohybové skúšky. Stavba scény, ktorú navrhol Jozef Ciller, trvala týždeň. „Štylizovaná je do podoby arény, v strede ktorej je lávový piesok a je variabilná podľa potrieb jednotlivých scén. Na antické kostýmy podľa návrhov Petra Čaneckého sa zakúpilo 160 metrov látky. Každá postava má z nich dva až tri varianty a svoje špeciálne líčenie,“ uviedla producentka RTVS Zuzana Balkóová.

Natáčanie v najväčšom štúdiu RTVS je naplánované približne do polovice júna. Napriek tomu, že ide o štúdiovú výrobu, bude sa realizovať filmovou záberovou technológiou s následnou obrazovou a zvukovou postprodukciou.

Nero a Seneca je adaptáciou výnimočnej divadelnej hry súčasného ruského dramatika Edvarda Radzinského. „Na základe tejto divadelnej hry Marek Ťapák navrhol, že by bolo na čase, keby sa RTVS vrátila s niečím exkluzívnym do svojich štúdií a pripravila divákom televíznu lahôdku. Text ma očaril. Je jeden z najlepších, aké som za posledné roky čítal z oblasti divadelnej tvorby a slúžil ako výborné východisko pre televíznu adaptáciu,“ priblížil dramaturg RTVS Roman Brat. Radzinského hru Divadlo za čias Nera a Senecu, v preklade Antona Kreta, upravila do televíznej podoby Zuzana Šajgalíková. Autorkou hudby je Ľubica Čekovská a hlavným kameramanom Peter Bencsík.

Príbeh tejto divadelnej a televíznej drámy privedie divákov do starého Ríma. Nero zahrá Senecovi  posledné divadlo v jeho živote. Celá scéna sa bude odohrávať v aréne. „Ide o grandiózny plán zvrhlíka Nera, ktorý si zaumienil, že všetkých sprisahancov, ktorí ho chceli zosadiť a pripraviť o život, bude trápiť a vymyslí im predstavenie. V ňom on ako hlavný režisér poťahuje za nitky a všetky postavy sa stanú bábkami v jeho rukách. Diváci zistia, že je to veľmi zvlčilé a neľudské divadlo, ale o to väčšmi vyniká dramatické majstrovstvo pôvodného autora Edvarda Radzinského,“ poznamenal Roman Brat. Ako dodal, pôjde o viacvrstvový príbeh, ktorý má v sebe moderné a nadčasové prvky.

Podľa režiséra Mareka Ťapáka príbeh nesie v sebe množstvo asociácií, či už na štát, spoločnosť, rodinu alebo pracovné vzťahy. „My ľudia sme nepoučiteľní a chyby z minulosti opakujeme znova. Nielen Rím zápasil s autokraciou a tyranmi, niečo podobné zažívame aj v súčasnosti, takže ide o silnú a aktuálnu tému, ktorá má čo povedať dnešnému divákovi. Ako sa postupne bude príbeh rozkrývať, tak diváci zistia, že Nero je síce despota a tyran, ale je to tiež nešťastná bytosť, ktorá hľadá lásku, súcit a porozumenie, ktoré nenachádza, pretože žije v prostredí, kde vraždy a intrigy boli súčasťou akoby materinského mlieka. Na druhej strane je Seneca - filozof a humanista, ktorý bol jeho učiteľom, o mnohých vraždách, intrigách a morálnych prešľapoch vedel, napriek tomu mlčal a toleroval ich,“ vysvetlil Marek Ťapák.

V titulnej úlohe Nera sa predstaví člen činohry Slovenského národného divadla Richard Autner, ktorého si diváci pamätajú z vianočnej rozprávky RTVS Vianočné želanie. Senecu stvárni dlhoročný člen súboru Divadla Jána Palárika v Trnave Vladimír Jedľovský. Senátora Flavia bude hrať Martin Horňák a filozofa Diogena Peter Šimún. Roly Venuše sa zhostí Marta Maťová a Amora René Schleifer. Okrem toho bude kulisu dotvárať oddiel pretoriánov, ktorí museli prejsť špeciálnou pohybovou prípravou.

Anotácia:

Na pozvanie cisára Nera prichádza do Ríma jeho niekdajší učiteľ, filozof Seneca. Dôvod, pre ktorý si ho cisár urgentne nechal zavolať k sebe po rokoch života v ústraní, Senecovi nie je známy.

Ich stretnutie sa odohráva za prítomnosti gréckeho filozofa Diogena (ktorý je stovky rokov po smrti) a senátora Flavia, ktorého Nero bez okolkov považuje za koňa. Bizarné nadrealistické panoptikum dopĺňa dvojica otrokov - mladík a dievčina, ktorých Nero oslovuje Amor a Venuša.

Senecovi je jasné, že ho čaká všetko len nie obyčajný rozhovor. Postupne sa stáva divákom krutého a dvojzmyselného divadla, ktorým ho Nero za pomoci hercov-otrokov konfrontuje so svojím dospievaním. V ňom hral Seneca nezastupiteľnú úlohu. Na jeho konci Senecu čaká obvinenie zo zrady, ktorú Nero trestá tým najvyšším trestom.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín