Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Spider-Man 3
Brightburn
Amnestie
Gloria Bell
Dumbo

SPIDER-MAN 3

S veľkou zodpovednosťou prichádzajú veľké očakávania. Dokážu ich Venom, Sandman, Gwen Stacy a New Goblin naplniť?
S veľkou zodpovednosťou prichádzajú veľké očakávania. Dokážu ich Venom, Sandman, Gwen Stacy a New Goblin naplniť?

S veľkou zodpovednosťou prichádzajú veľké očakávania. Dokážu ich Venom, Sandman, Gwen Stacy a New Goblin naplniť?

Peter Parker našiel balans medzi povinnosťami muža i superhrdinu. New York ho miluje ako nikdy predtým a rovnako aj Mary Jane, ktorú chce požiadať o ruku. Lenže z vesmíru prichádza nebezpečný symbiont prebúdzajúci v Petrovi jeho temnú stránku a dôjde k boju proti sebe samému a svojej agresivite. A zároveň aj o vlastné srdce, pretože na scéne sa objavuje Gwen Stacy, dcéra policajného kapitána. Ten našiel Flinta Marka, ktorý má stať za smrťou strýka Bena. V laboratóriu sa však z neho stáva Sandman. Popritom musí riešiť Peter aj (ne)priateľstvo s Harrym Osbornom, ktorý objavil sklad otcových pomôcok a ako New Goblin začína konať. A do všetkého sa navyše montuje aj fotograf Eddie Brock. No i jeho osud bude spečatený s údermi kostolného zvonu. Áno, príde Venom.

Scenár bratov Raimiovcov je strašne nabitý a z bohatého sveta Spider-Mana si berie tentoraz množstvo výborných charakterov. Vďaka nemu však možno po troch filmoch prehlásiť, že Sam Raimi dominuje žánru komiksového filmu. Jeho séria má nastavenú vysokú latku kvality a každý diel je výborný, trojka možno viac v kontexte série ako samostatne. Raimi pochopil, že na komikse sú zaujímavé dve roviny – vykreslenie hrdinov a protivníkov a ich vzájomné súboje. Peter Parker je nádhernou ukážkou psychológie hrdinu a jeho stavov. V prvej časti nadobúda schopnosti, v druhom si kladie existenčnú otázku hrdinského alter ega. V treťom prichádza ešte zaujímavejší moment – čo sa stane s hrdinom, ktorého príliš opantajú nadprirodzené schopnosti?

V rámci psychológie a vykreslenia nezaostávajú ani ostatní hrdinovia. Eddie Brock chce bojovať za svoju lásku a život, no ziskom superschopností ho čaká iba doživotné prekliatie. Flint Marko aka Sandman skrýva v kútiku duše kus dobra a do niektorých súbojov sa dostane za nešťastných okolností. A Harry Osborn má hneď po Petrovi najkrajší vývoj – vymaniť sa z tieňa svojho otca, zaslepene ho pomstiť a zároveň riešiť priateľstvo, to je veľká dilema so sľubnými zvratmi. Samostatne sú postavy výborné. Ale Sam Raimi sa nezľakol a napriek množstvu postáv máme prehľad o dianí. Ba čo viac, táto konštelácia ponúka výborné vyústenie počínania všetkých zúčastnených, hoci pred zhliadnutím budete tvrdiť, že Raimi si odhryzol príliš veľké sústo. Sčasti áno – niektoré scény pôsobia trošku zbytočne a ukazujú skôr veľkú lásku k látke, ako ich skutočnú potrebu. A iné mohli byť predĺžené alebo doplnené. Dlhšia stopáž by prospela, už proklamovaných 156 minút by bolo pre celé dianie lepších, ako výsledných 139 – vidno to na príklade Gwen Stacy, ktorá prichádza do diania neskôr a na menšom priestore. Alebo vznik Venoma a nástup finále je až príliš rýchly. Každopádne Raimi využíva bohatý svet a vybral z neho skupinu hrdinov tak, aby film fungoval najlepšie. Je to výborná cesta adaptácie komiksu – nechajte fanúšikom najdôležitejšie momenty, ale v rámci diela miešajte film pre spokojnosť všetkých divákov.

Akčná rovina hrá dôležitejší part ako minule. Zakomponovaním väčšieho množstva hrdinov, protikladných činov a zamerania vytvoril Raimi viac príležitostí na súboje. Nie sú samoúčelné, vhodne posúvajú dej vpred. Vzdušnú potýčku Harryho a Petra ste mohli vidieť už v 7-minútovom klipe a je ľahko nadpriemerná. Čakajú nás však väčšie pecky – záchrana Gwen Stacy alebo vykreslenie každého súboju Sandmana je fantastické a miestami berie dych. Zaujímavý je vznik Venoma, je to vrchol temnoty série, hoci mnoho už ukázali trailery. A záverečný boj je skutočne parádnym vyvrcholením filmu, v ktorom sa mláti štvorica charakterov! Je to splnený sen fanúšika komiksu a ukazuje aj solídnu úroveň efektov. Hoci opäť platí, že efekty by mohli byť o kúsok lepšie.

Pravda, k výbornému výsledku prispieva selekcia hercov. Tobey Maguire sa zo študentíka vypracoval na slušne bojujúceho hrdinu s temným vnútrom. Je to najlepšia kreácia spomedzi trojice filmov a do budúcnosti ukazuje varovný prst, že jeho eventuálnu výmenu budeme znášať veľmi ťažko. Konečne sa mi pozdáva Kirsten Dunst! Pravda, za posledných päť rokov si na ňu ako Mary Jane zvyknete, ale je to práve množstvo reálnych problémov a dospelejšie vyznenie celkovej postavy, ktoré sa mi vrylo pozitívne do pamäti. James Franco zvláda svoju rolu dobre a niektorých presvedčí o prekročení tieňa krásavca – utrpenie, zloducha i posledný kúsok priateľstva. Thomas Hayden Church a Bryce Dallas Howard majú menej priestoru ako ostatní, ale sú zapamätateľní a ich postavy pozitívne zodpovedajú predstavám z komiksu. A napokon... Topher Grace je excelentný príspevok do série i žánru. Svojou hereckou kreáciou dáva namyslenosti i utrpeniu Eddieho patričný význam. Nehovoriac o transformácii na Venoma a jeho besnenie.

Spider-Man 3 má ambície byť najemotívnejším a najepickejším dielom série. Ale na pomyselný piedestál nedosiahol – konkurencia Spider-Man 2X-Men 2 ostáva naďalej veľmi silná a bude sa musieť o čelnú priečku deliť, i keď každý film sa o ňu snaží iným spôsobom. No Spider-Man ako séria je dôkazom, že režisér si má svoje dielo doviesť až do konca. Paralela s trilógiou X-Menov je jasná – Brett Rattner sériu takmer pochoval, Raimi ju povýšil nad ňu. Dianie nie je úplne uzavreté a hoci sa niektoré charaktery objavujú naposledy, priestor na rozvíjanie ešte ostáva. A je to možno dobré, pretože na komiks s hodnotením 10/10 ďalej čakáme, hoci osobne som vkladal do Spider-Man 3 nádeje, že by ich mohol splniť. Snáď Spidey 4...

PS – Spider-Man 3 však skrýva v sebe dôvody na väčšiu polemiku okolo hodnotenia. Pre fanúšikov skôr rozhodovanie medzi 8 až 10 bodmi. No veľké množstvo charakterov, ešte väčšie sledovanie komiksu a civilné hranie sa s postavami, sa mierne vzďaľuje od bežných divákov. Čiastočne je to chyba a nájdu sa tí, ktorí budú hodnotiť na úrovni 6 i 7 bodov, hoci sa im prvé dva diely páčili. Sam Raimi si čiastočne splnil sen – no asi ho nesplní všetkým divákom plným očakávania.


Spider-Man 3 (USA, 2007, 140 min.)
Réžia: Sam Raimi. Scenár: Sam Raimi, Ivan Raimi. Kamera: Bill Pope. Hudba: Christopher Young. Hrajú: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church, Topher Grace, Bryce Dallas Howard, James Cromwell, Theresa Russell

2007-05-033.5.2007 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
140 min
USA
2007
3.5. 2007
4.5. 2007
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
SuperSrac | Brightburn
pokial nebude lietat v kostyme supermana tak to buden dalsia hororva zlatanina >
Kuko | The Artist
Preskočíl som ospevné ódy v úvode. Nemôžem to stráviť. Prepáčte, ale nedonutím sa, aby sa mi tento filmový guľáš páčil. ... >
V dome musí otec rodiny počuvať aj ženu a deti/hierarchia/- nemôže si robiť po svojom vždy. >
Je to nenormálne super film...odporúčam >