Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ratatouille - dobrú chuť!
Spider-Man: Far From Home
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book

RATATOUILLE - DOBRÚ CHUŤ!

Pixar sa vracia v plnej kráse a útočí na titul vo viacerých kategóriách – najlepší animák roka, najlepší film tohto roka a najlepší film od Pixaru vôbec...
Pixar sa vracia v plnej kráse a útočí na titul vo viacerých kategóriách – najlepší animák roka, najlepší film tohto roka a najlepší film od Pixaru vôbec...

Pixar sa vracia v plnej kráse a útočí na titul vo viacerých kategóriách – najlepší animák roka, najlepší film tohto roka a najlepší film od Pixaru vôbec...

Áno, až taká dobra je najnovšia pixarovka. A som v pokušení vytrúsiť zo seba to klasické klišé „nestrácajte čas čítaním recenzie a bežte do kina“, pretože táto lahôdka z kuchyne expertov na animáky, ktorí síce francúzštinou nesršia, ale ostrovtipom áno, si to rozhodne zaslúži.

Boli tu už dvojice Buzz a Woody, Mike a Sully, ale ťažko by ste našli odlišnejší párik ako Remy a Linguini. Remy je potkaník žijúci na francúzskom vidieku v kolónii. Od svojich príbuzných sa líši vyberavým spôsobom – jeho životnou filozofiou je objavovanie kvalitných chutí a snom variť. A medzi jeho zásady patrí, že hnilé veci nekonzumuje a chodiť po štyroch je neakceptovateľné, pretože predným labkami si predsa vkladá potravu do úst. Nebyť nešťastnej náhody, všetci by žili v rodinnom dome ďaleko od Paríža. Ale teraz sa ocitá v malebnej metropole, kde sa s pomocou ducha slávneho šéfkuchára dostáva do reštaurácie Gusteau’s s bublajúcou polievkou, ktorú perfektne vylepší. Všetci si myslia, že za delikatesu je zodpovedný pôvodne iba pomocník Linguini, a tak z neho urobia kuchára. Medzitým sa objaví krysa v kuchyni a je zle, Remy musí ísť preč. Ale Linguini potrebuje tento džob a variť nevie. Remy zase áno, no nesmie byť odhalený. A tak vzniká medzi nezvyčajnou dvojicou puto priateľstva a pretože sme v Paríži, budeme čeliť lovestory a aj nejednému neprajníkovi.

Na prvom mieste chvály stojí predovšetkým námet filmu a vykreslenie charakterov. Niežeby bolo na spojení tajného šikovníka a obyčajného človiečika niečo výnimočné, podobné priateľstvá vznikajú aj inde. Je to však práve odlišnosť oboch charakterov a načrtnutá situácia hodná obdivu. Remy je totiž neuveriteľný sympaťák, akého pixarovské filmy ešte nemali. Dobrosrdečný, cieľavedomý a so skvelým zmyslom pre humor. Linguini je milý muž, ale potrebuje často postrčiť či pomôcť od niekoho iného, aby niečo dosiahol alebo sa aspoň odhodlal robiť zásadnejšie veci ako doteraz. Sami o sebe sa môžu zaradiť medzi typických zástupcov svojho sveta – Remy medzi stovkami krýs v kolónii a Linguini medzi miliónmi ľudí v Paríži. Ale spolu dokážu priam čarovné veci...

Sila Ratatouille nie je ani tak v zložení príbehu, ten sa tri štvrtiny nesie v predvídateľnom duchu (odčítate ho z traileru). Dominujúca je celková atmosféra a záver. Vyústenie príbehu nie je pre animák (vrátane diel od Pixaru) úplne tradičné, no je celkom dojemné. A emócie, prevažne pozitívne, lemujú celý film. Zatiaľ čo Rodinka úžasných si zobrala na paškál bondovky, Ratatouille odkazuje na hollywoodske hrané rozprávky a milé filmy zo 40. a 50. rokov minulého storočia. Život je síce občas pes, ale v skutočnosti je dostatočne krásny na to, aby sme si ho užívali plnými dúškami ako Remy. Stačí možno trochu chcieť – a banovať nemusí takmer nikto z nás, pretože tá šanca sa raz naskytne každému. To sú myšlienky zakomponované do deja a práve to sú múdrosti (spolu s rodinou, priateľstvom a láskou) prýštiace ako typické témy pixarovskej rozprávky.

Na jednej strane je najnovšie dielko trošku detinskejšie ako Rodinka úžasných. Nie príliš, ale neakcentuje také zložité témy a celkovo je jednoduchšie. Ale odzbrojujúca atmosféra malebného Paríža (v podaní animátorov je ešte malebnejší ako v skutočnosti), to je tá správna ingrediencia. Autori vás nechcú strhnúť príbehom či akciou (obe prímesi tu pritom sú), ale plynulým priebehom nesúcim sa v solídnej 110-minútovej stopáži (na plnohodnotné vychutnanie je však patrične potrebná). Množstvo odkazov a život v európskej metropole však dáva príležitosť na úsmev prevažne dospelému divákovi a ten dokáže pochopiť, ako sa dá naplno akcentovať prostredie a forma. Deti ťažko ocenia láskavosť a starostlivosť, ktorou chcú Pixarovci pohladiť diváka. Pri Autách išlo o formu, dynamiku, napínavé preteky a súboje, ale tu stačí výlet po Seine, aby ste si začali užívať plnými dúškami. Ratatouille je však rodinný film a Pixar v ňom pristupuje ku každému členovi rodiny – deťom servíruje milých zvieracích hrdinov a zapáči sa im grotesknosť akčných scén, dospelým sa zase odvďačí francúzskou sofistikovanosťou a celkovým vyznením. Podstatné je, že morálna stránka príliš nevyhráva a necháva voľnejšiu ruku priebehu, ako samotnému cieľu.

Má zmysel rozplývať sa nad tým, že viaceré pixarovské svety boli často zamerané výlučne iba na svet zvierat a ľudia v ňom neboli často plnohodnotne zobrazovaní? V podstate ani nie, hoci Ratatouille asi prvýkrát berie ľudí a krysy ako rovnocenné postavy. Píšem to najmä preto, že v pixarovských filmoch sa často postavy zhosťujú rozličných ľudských vlastnosti a občas moralizujú či slúžia ušľachtilým cieľom. V tomto smere je Ratatouille iný – Remy je skvelá osobnosť, glosátor a milovník sveta, ale nepotrebuje nikoho parodovať alebo hľadať si ľudský vzor. Jednoducho je sám sebou.

Brad Bird potvrdzuje svoj status fantastického režiséra. Po Železnom obroviRodinke úžasných servíruje ďalší stopercentný kúsok, v ktorom všetko sedí ako má. Vrátane vedľajších postáv – obzvlášť skvostná je Remyho rodina a najmä kritik Anton Ego – v origináli Peter O’Toole, v dabingu Ladislav Chudík. Tento fakt ma privádza k dabingu a výnimočne ho nebudem príliš kritizovať. Nespadol na úroveň vlaňajších Áut (tam si vybrali dabingoví herci asi slabšiu chvíľku), ale nedosahuje ani na fantastickú Rodinku úžasných. Je však veľmi dobrý a z castingu vyliezlo pár skvelo obsadených hlasov.

Film roka? Doteraz určite áno. Je to iba tretí kúsok, ktorý si u mňa zaslúži plný počet (popri Jednotke príliš rýchleho nasadeniaTransformers, nakoľko ParfémBabel sú z vlaňajška) a tento má potenciál osloviť čo najväčšiu divácku základňu a tá by ho mala oceniť. Je to lahôdka.


PS – Pred Ratatouille sa ako pri správnom pixarovskom predstavení dočkáte aj predfilmu. A od čias For the Birds tu nebolo nič také zábavné, čo pozdvihuje návštevu Ratatouille ešte na vyššiu úroveň.


Ratatouille (USA, 2007, 110 min.)
Réžia: Brad Bird, Jan Pinkava. Scenár: Brad Bird, Jim Capobianco, Jan Pinkava. Kamera: Robert Anderson, Sharon Calahan. Hudba: Michael Giacchino. V slovenskom znení hrajú: Juraj Kemka (Remy), Boris Al Khalagi (Linguini), Helena Krajčiová (Colette), Leopold Haverl (Gusteau), Juraj Haviar (Emile), Dušan Kaprálik (Skinner) a Ladislav Chudík (kritik Ego)

2007-08-3131.8.2007 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Komédia
110 min
USA
2007
30.8. 2007
23.4. 2007
10 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
9 z 10


Súvisiace články
Súvisiace články
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Nechápem všetky tieto chvály, mne sa film vôbec nepáčil, bola som až deprimovaná. Toľko podobného som už videla! Ako môž... >
mojnick | Bumblebee
ktokoľvek čakal na tento Transformers film celý život ako na najlepší, musí byť teplý, mať 5 rokov, (bez urážky, ale) po... >
Diky moc. Presne takyto vyber sa hodi k tomuto obdobiu :) >
Prva tretina filmu velmi dobra, druha tretino ok a posledna tretina hrozna bieda az uplna limonada... skoda >