IRON SKY |
IRON SKY |
Portál Cracked zverejnil dohady o prepojenosti diel režiséra Quentina Tarantina. Tvrdil, že všetky sa odohrávajú v alternatívnej realite filmu Nehanební bastardi, kde Hitlera porazili Brad Pitt so svojou vojenskou jednotkou. Nová koprodukčná sci-fi komédia Iron Sky predstavuje opačne ladenú fantáziu. Nacisti v nej vojnu neprehrali, len sa presťahovali na odvrátenú stranu Mesiaca, kde sa ticho pripravujú na odvetu. „Chcel som, aby Iron Sky vyzeral ako film nakrútený podľa komiksu, v úvodných scénach na Mesiaci som napríklad chcel pracovať s prvkami film-noir, je to kombinácia viacerých inšpirácií,“ vyjadril sa režisér (fínskeho pôvodu) Timo Vuorensola pre portál Big Fan Boy.
Američania v roku 2018 znovu pristávajú na Mesiaci. Dvaja astronauti objavujú obrovskú vojenskú základňu na jeho zatemnenej strane. Čierny model s menom James Washington je uväznený a vyšetrovaný šialeným nacistickým vedcom. James je aryanizovaný (urobia z neho belocha) a spolu s dcérou vedca a kandidátom na nového führera sa vracia na Zem. Prezidentka Spojených štátov sa medzitým pripravuje na volebnú kampaň, zruší útok nacistov jej plány?
![]() |
![]() |
Zaujímavým na filme Iron Sky je hlavne spôsob jeho prípravy. Vuorensola debutoval paródiou Star Wreck a spolu s producentmi pozval návštevníkov internetovej stránky Wreck-a-movie, aby na nej zdieľali svoje nápady. Do výroby isté percento nákladov dokonca investovali fanúšikovia na sociálnych sieťach. Podržali ho aj pri sporoch v Anglicku, kde sa distribučná spoločnosť Revolver najprv rozhodla Iron Sky premietať iba počas jedného dňa. Po vlne kritiky však plány zmenila, film bol prezentovaný aj na významných svetových festivaloch, medzi inými v Cannes. Film od fanúšikov pre fanúšikov. Aj keď koncept nacistov na Mesiaci nie je až tak originálny, ako Vuorensola priznal: „Prvým dielom s touto myšlienkou bola kniha Rocketship Galileo (autora Roberta Heinleina – poznámka recenzenta), avšak doteraz nesfilmovaná.“
Práve spôsob výroby a marketingu je aj jeho najväčšou slabosťou. Ide o dielo obsahovo nepremyslené, nedokončené, založené na jednom rozvinutom nápade. Práca režiséra je amatérska – vizuálna stránka filmu jednoduchá, nedostatočná je práca s napätím, postavami. Na druhej strane je však Iron Sky obdivuhodné "experimentálne" dielo. Nekorektný humor (politicky, rasovo, historicky), televízne triky, parodické postavy a dej. Režisér vtipne reflektuje hollywoodske spôsoby a schémy rozprávania. Bitky vesmírnych lodí, konferencie svetových lídrov, vyzdvihovanie amerikanizmu, patetické prejavy, nadávky zakomponované do bežnej reči.
![]() |
![]() |
Hudbu tvorcovia prispôsobili Wagnerovým kompozíciám, ktoré nacistickí lídri obľubovali. Škola Hitler Jugend, v ktorej chybne vysvetľujú Chaplinov film Diktátor, karikatúra Sarah Palinovej, debata o počítačoch, či absurdná hlúposť vesmírnych zloduchov – to sú niektoré skutočne vydarené prvky Iron Sky. Inšpiráciu tvorcovia nepochybne nachádzali aj v béčkovej a sci-fi kinematografii z 50tych a 60tych rokov. Tvorcovia už oznámili aj plány na výrobu pokračovania a prequelu.
Prenesme sa ešte do alternatívnej reality, kde múza vnukla nápad o nacistoch vyčkávajúcich vo vesmíre americkému producentovi. Režisérsku stoličku obsadí niektorý kinematografický remeselník (John Moore, Len Wiseman) a vytvorí formálne dokonalý film plný akčných scén a dokonale upravených hrdinov. Nezmenil by sa ani obsah ani názov. Kde je rozdiel? Zmizla by satira.
Iron Sky (Fínsko/Nemecko/Austrália, 2012, 93 min.)
Réžia: Timo Vuorensola. Scenár: Johanna Sinisalo, Michael Kalesniko, Jarmo Puskala. Kamera: Mika Orasmaa. Strih: Suresh Ayyar. Hudba: Laibach. Hrajú: Julia Dietze, Udo Kier, Götz Otto, Christopher Kirby, Peta Sergeant, Tilo Prückner, Stephanie Paul