BLING RING: AKO VIP-KY |
BLING RING: AKO VIP-KY |
Sofia Coppola má na konte zopár filmov. Zopár výnimočných filmov. Je relatívne mladou režisérkou, no s citom pre pálčivosť osamelosti a bravúrne minimalistické situačné konštrukcie. Od slávneho otca vo filmovom povedomí berie na seba punc dôležitosti svojho miesta v branži. Dokázala to aj snímkami. Sú ojedinele naliehavo výpovedné, krehkou romantickou dekadenciou Virgin Suicides počnúc, prešukaným celebritným nihilizmom Somewhere končiac. Teraz prišiel námet zvonka. Pravdivý námet zo skutočnej „hviezdnej“ reality. Partia teenagerov vykrádala hviezdne rezidencie v L.A.. Len tak, kvôli tupej závislosti na drahých značkách a povrchných hollywoodskych idoloch.
Režisérka sa definitívne odklonila od vnútornej pulzujúcej dejovej línie (SomRwhere, sčasti Lost in Translation), ani nekĺže po tematickom povrchu, ale doslova nad ním levituje a usrkáva si zo zapáchajúcej výlevky ťažkotonážnej choromyseľnosti. Do samotného filmu nevkladá nič autorsky zaujímavé, hoci dobre, máme tu známu Emmu Watson (Nicki) a v zlomkoch sekundy i Paris Hilton, Kirsten Dunst, na dlhšiu dobu dokonca frontmana kapely Bush Gavina Rossdalea (hrá majiteľa klubu). Toto sú pravdepodobne jediné personálne lákadlá The Bling Ring, samozrejme okrem samotnej režisérky (v tomto prípade však čaká jej fanúšikov ubíjajúce sklamanie).
Dejovo nezaujímavé cyklenie sa v rabovaní, následnom producírovaní sa pred zrkadlom a výskavým plesaním v klube diváka otravuje a nasilu sústreďuje jeho pozornosť na predvádzané módne kusy a zazobané rezidenčné interiéry. V diametrálne odlišnej Občianskej výchove Hansa Weingartnera napríklad mali prepady zbohatlíckych domov výborný znepokojujúci motív a podali vynikajúci postreh o krásnej utopickej iluzórnosti mládeže. Priznám sa, trochu som podobnú myšlienku očakávala aj u VIP-iek. Nechcela som uveriť, že plytká rovina Coppolovej snímky zostane nenaštrbená. Že bláznivé prepadové komando zámerne útočí na pozlátko hviezdnosti a vyvedie diváka z omylu, zarezonuje mu v hlave s oslobodzujúcim výsmechom celej tejto hollywoodskej smotánky. Nestalo sa.
Časy snových Air sú definitívne preč, v The Bling Ring dunia uši drásajúce popevky s názvami ako Gucci Bag, Super Rich Kids, Money Machine či Dans Beat. Zaujímavým je len fakt, že sa niekto vôbec unúval preniesť tento spoločenský úpadok na filmové plátno. Že núti diváka 90 minút sledovať súčasnú vyprahlosť puberťáckych duší a podáva hrozivý obraz o takto postihnutej vrstve -násťročných.
The Bling Ring (USA, 2013, 90 min.)
Réžia: Sofia Coppola. Hrajú: Emma Watson, Taissa Farmiga, Leslie Mann, Nina Siemaszko, Gavin Rossdale
11.7.2013 10:59
Podľa mňa najzáživnejší film od Kofoly od čias Virgin Suicides. Téma znudených bohatých mladých slečien sa predsa prelína celou jej filmografiou, je to téma takmer každého jej filmu. Dejovo film nie je o nič chudobnejší ako takmer všetky predtým. Príbeh v jej filmoch nikdy nebol podstatný, skôr poukázať na nudu materiálny nadbytok a neschopnosť nájsť zmysluplné naplnenie vlastnej existencie. U mňa 7/10.
|
3.7.2013 15:26
Trefa, teda aspoň čo sa týka zhodnotenia recenzentky. Na internte sú možno dve takéto recenzie. Zvyšok sú triezve ktoré označujú film ako priemerný a dokonca sa nájdu aj také, ktoré film zľahka ospevujú. P.S. Mimochodom s tvorbou tejto recenzentky som sa už stretol, takže sa čudujem že dala "až" 3 z 10. U mňa tak 7-8/10.
|
3.7.2013 10:45
Recenzentka je asi umastená batikovaná zakomplexovaná študentka filmovej vedy. Bol o výborný film. Učite 9 z 10.
|
|