Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ja, zloduch 2
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web
Too Old To Die Young

JA, ZLODUCH 2

Pred tromi rokmi uviedol Universal pozoruhodný animák o zloduchovi, ktorý sa ujal troch dievčatok a po krádeži Mesiaca prehodnotil svoje životné hodnoty. A teraz sa vracia ...
Pred tromi rokmi uviedol Universal pozoruhodný animák o zloduchovi, ktorý sa ujal troch dievčatok a po krádeži Mesiaca prehodnotil svoje životné hodnoty. A teraz sa vracia ...

Pred tromi rokmi uviedol Universal pozoruhodný animák o zloduchovi, ktorý sa ujal troch dievčatok a po krádeži Mesiaca prehodnotil svoje životné hodnoty. A teraz sa vracia v novom príbehu.

Hneď v prológu čmajzne niekto neznámy celú výskumnú stanicu zo Severného pólu. A návštevy Mimoňov znamenajú ďalšie úlovky. Jeho identita nie je jasná a Gru by po ňom ani nepátral a venoval by sa narodeninovej párty Agnes, keby si ho nenašla snaživá Lucy z Antizloduchovskej ligy. Unesie Grua a jej šéf mu vysvetlí, že v nákupnom centre hľadajú majiteľa zvláštneho séra, ktoré mení pokojné typy na príšerky. Najprv sa mu do pátrania nechce, no aj po odchode dr. Nefaria si uvedomí, že v srdci je stále zloduch a teraz bude po zloduchoch pátrať. Zároveň riešiť problémy typu najstaršia dcérka sa dáva dokopy s frajerom z obchoďáku...Ako vytvoriť novú zápletku pre zloducha, ktorý už ním nechce byť? Treba ho vrátiť do akcie a keď už nemôže konať zlo, skončí na opačnej strane síl. Ako správne pokračovanie zapojí do diania nováčika, ženskú verziu, resp. agentku snaživú, svojskú, pojašenú a ešte aj jeho fanúšičku. Scenáristi si na nej zgustli, vytvorili skutočne výraznú osobu, ktorá sa zapíše do pamäti ešte pred polovicou filmu. Osobne mi jej bláznivá stránka prišla už príliš groteskná, no na pomery Ja, zloducha je stále v kontexte. Až po polovici a ukážke jej citov sa začne páčiť aj ostatným v publiku, ktorý ju chcú viac spoznať.

Obohatenie na strane hrdinov je fajn; čo sa týka zloducha, tvorcovia ho dlho nechcú ukázať a pracujú s viacerými variantmi identity. Bije sa tu Gruova intuícia s Lucyinmi metódami z agentúry, ale vedie k rôznym alternatívam, ktoré si aj diváci dokážu tipnúť. Mnohé z nich sa naplnia, čo je plus i mínus zároveň. Na jednej strane odpadne kopa slepých ciest, na druhej vytušíte veľa vopred. Interakcie Grua a zloducha nie sú v klasickej miere veľmi početné.

Dej dvojky sa 60 minút venuje inej náplni ako dynamický prvý diel, kde sa to akciou hemžilo celý čas. Zoznamovanie s Lucy je fajn, poriadne súperenie naplno nenahradí. Rodinné nažívanie Grua a dcérok je vítané i romantická zápletka najstaršej z nich. To sú všetko kvalitné atribúty scenára a rozširovania charakterov. To najlepšie si však pre seba berie banda Mimoňov, ktorých počet scén výrazne stúpol a sú zdrojom pre desiatky veľkých i malých gagov. Universal našiel skvelý recept na vykrytie stopáže a  využitie žltých hrdinov. Pokiaľ prídu vaše deti obdivovať najmä ich kúsky, budú nadšené.

Ja, zloduch 2 je o necelý bod slabší oproti prvému dielu. Na jednej strane už nemá geniálnu zápletku a neobjavujete v ňom pravidlá sveta, charakter Grua a jeho spoločníkov (ružový šabľozub, Mimoni). Známe postavy sa objavujú v nových situáciách a polovicu času sú to scény civilné. Vďaka nim príde skvelý humor napríklad na nepodarenom rande Grua a dohodenej kamošky – ale scéna prieniku do Salsa obchodu už taká vtipná nie je. Zápletka s obchodným domom sa vyčerpá rýchlo a nemá toľko zaujímavých postáv, hoci tu trávime kopu času. A platí: ukázať viac humoru ako akcie.

Ale ako detská bondovka môže film fungovať, hoci primárne sa ide po krku zloduchovi až vo finálnej tretine. Tá je výborná, dynamická, akciou nabitá a ukazuje Grua v plnom nasadení. Jeho odloženie do civilu môže chvíľami fungovať, no na dve tretiny stopáže nevydá. Aspoň finále vykryje chýbajúcu akciu z prvej hodiny. Mimoriadne podarený je slovenský dabing s množstvom prízvukov a chválim aj použitie 3D, ktoré sa v niektorých scenách mení na pohľad ako z videohry.

Je ťažké nadviazať na taký silný debut, akým bol Ja, zloduch. Dvojka využíva solídne charaktery (hoci strednej dcérke sa nevenuje), pridáva nové, a bodla by jej silnejšia zápletka i zloduch. Akciu zvalcoval humor v zábavnych scénach i páradna prehliadka gagov Mimoňov, čo za návštevu kina stojí.


Despicable Me 2 (USA, 2013, 98 mn.)
Réžia: Pierre Coffin, Chris Renaud

2013-07-033.7.2013 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Rodinný
98 min
USA
2013
4.7. 2013
3.7. 2013
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >
pozrela som si to nedavno a velmi ma to bavilo :-) vyborne herecke vykony a typicka atmosfera :-) za mna urcite 8/10 >
tisicročný Yogurt | Solo: A Star Wars Story
film bez nápadu, bez všetkého čo definuje SW:( >
Mario Rodriguez | Pete a jeho drak
Všetko dokoknale vystihuje posledná veta... "Je nevýrazný a predsa by bola škoda, keby zapadol."Ale celkovo to bolo pekn... >