Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Divergencia
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

DIVERGENCIA

Nejeden ironický recenzent po prvom Súmraku podotkol, že v Hollywoode budú ďalších 10 rokov vo veľkom skupovať literatúru pre mladých za účelom sfilmovania. Twilight sága je fuč ...
Nejeden ironický recenzent po prvom Súmraku podotkol, že v Hollywoode budú ďalších 10 rokov vo veľkom skupovať literatúru pre mladých za účelom sfilmovania. Twilight sága je fuč ...

Nejeden ironický recenzent po prvom Súmraku podotkol, že v Hollywoode budú ďalších 10 rokov vo veľkom skupovať literatúru pre mladých za účelom sfilmovania. Twilight sága je fuč, Hunger Games megahit a vlani bola silná enkláva (Nádherné bytosti, Hostiteľ, Nástroje smrteľníkov). Pokračujeme novým príspevkom. Určite úspešným (ďalšie tri filmy sú na ceste), ale čo rieši?

V postapokalyptickom Chicagu sa spoločnosť delí do piatich frakcií. Erudovaní sú múdri. Právnici hovoria pravdu. Farmári pracujú na poliach. Nebojácni chránia mesto. Odovzdaní vládnu a pomáhajú iným. Každý mladý človek po dovŕšení 16. roku prejde testom, ktorý mu radí, do akej frakcie sa hodí. Potom príde ceremónia, kde kvapkou krvi spečatí svoj osud a rozhodne sa, kam bude patriť. Môže dať na výsledky testu. Môže žiť tam, kde doteraz. Ale môže zvoliť aj niečo nové. Beatrice test ukáže niečo zvláštne: hodí sa asi všade a je tzv. divergent. Patrí do frakcie Odovzdaných, a cíti, ako ju to ťahá preč a zvolí si Nebojácnych. Práve vtedy vzniká smutný moment odlúčenia od rodičov i svieži začiatok. Nové meno (Tris), nová mestská časť – a tvrdý tréning. No popritom začne v meste stúpať napätie: vedenie chce odstrániť divergentov a Erudovaní by radi začali vládnuť namiesto Odovzdaných...Je možné, že koexistencia piatich frakcií je nereálná? Ako vzniklo nové nastavenie, kto ho uviedol, kto ho chce zničiť? Prečo si frakcie menia pravidlá? Aj na ploche 139 minút Divergencie padá viac otázok ako odpovedí. Z môjho pohľadu platí, že základný systém je zaujímavo podaný a v momente má napadnú štyri dilemy, a autorka predlohy v prvej knihe mnohé nerieši, čo je pre film škoda. Načrtnutie dystopického sveta je vždy fascinujúce a viac jeho súčasný stav ako nutnosť ho ničiť či redefinovať.


Môj bývalý kolega podotkol po britskej premiére: nechoď na Divergenciu s väčšími očakávaniami ako môže naplniť. Je to primárne film pre tínedžerov, ktorý nevysvetľuje systém, po intre sa zavrie do svojej frakcie, kde prebieha dlhý neľútostný výcvik, tvoria sa vzťahy medzi mladými ľudmi (a pozor, žiadna naťahovaná lovestory a prvá pusa po 96 minútach!) a klasicky príde na rad aj otázka existencie mladého človeka vo svete. Isteže kvalitný námet z psychologického hľadiska (vek tínedžera vás formuje na celý život), ale Divergencia ostáva na povrchu a vystačí si so životom na strednej škole. Teda výcviku vo frakcii, ktorej jadrom života je Jama (The Pit).

Pritom je to škoda, lebo vonku sa kujú pikle, rastie tenzia medzi frakciami, stúpa počet odpadlíkov a patrilo by sa vysvetliť zrod Divergentov. Dve tretiny času sa na to film nesústredí a v poslednej tretine chce stihnúť veľa: načrtnúť konflikt, zloducha, finále a nechať polotvorený koniec. Niektorým divákom nebude stačiť 139 minút, iným bude film pripadať naťahovaný.

Určitým problémom adaptácie je filmová optika a niektoré scény. Ponechám súčasnú fascináciu parkourom alebo akčné scény inšpirované videohrami (Capture the Flag poteší). Divergencia je málo originálna v kostýmoch, čiastočne výprave a mnohým bude vadiť štylizácia hrdinky (nová 20+ slečna s chrapľavým hlasom). Je tu toľko spoločných prvkov s Hunger Games! Bijú do očí, hoci sledovanie filmu je zväčša plynulé. Opäť platí: zrejme je to otázka predlohy, ale prvá Divergencia vyšla tri roky po prvých Hunger Games – originalita sa ľahko odsleduje.


Obsadenie vybralo solídne mená: Mama Ashley Judd je fajn, Kate Winslet si zápornú rolu užíva, no potrebovala by viac scén na rozvinutie. Jai Courtney ako jeden zo šéfkov hrá dobre, krásavec Theo James je akceptovateľný. Miles Tellerovi hajzlík sedí, aspoň menej kecá ako v komédiách. Shailene Woodley je výborná a od roličiek v nezávislých filmoch sa pekne vzdialila. O mesiac nám príde zas!

Divergencia štartuje sériu relatívne svižne, ale má na čom pracovať. Je to lepší film ako vlaňajšie pokusy mládežníckych noviel, no ďalšie diely by mali rozvinúť svet, posilniť aj ukážku ďalších frakcií a lepšie zadeliť akčné či dialógové prvky. Dajte jej šancu, a vedzte, že je to skôr tínedžerský film ako epická sága.


Divergent (USA, 2014, 139 min.)
Réžia: Neil Burger. Scenár: Evan Daugherty, Vanessa Taylor. Hrajú: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet

2014-05-099.5.2014 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
139 min
USA
2014
8.5. 2014
21.3. 2014
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >
Gropanda | Beowulf
whatever >
?ass | High Life
prečo? >