Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil
Spider-Man: Far From Home
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book

SIN CITY: ŽENSKÁ, PRE KTORÚ BY SOM VRAŽDIL

Pri Sin City 2 vás zaujímajú odpovede na dve otázky: či má také spracovanie miesto aj po celej dekáde a ako si počína v žánri komiksov...
Pri Sin City 2 vás zaujímajú odpovede na dve otázky: či má také spracovanie miesto aj po celej dekáde a ako si počína v žánri komiksov...

Pri Sin City 2 vás zaujímajú odpovede na dve otázky: či má také spracovanie miesto aj po celej dekáde a ako si počína v žánri komiksov po filmoch od Marvelu či celej novej Batman trilógii (!); tak dlho trvalo Rodriguezovi a Millerovi uviesť do kín dvojku.

Stavba opäť využíva epizódne rozprávanie: intro Just Another Saturday nás pripraví na trojicu hlavných poviedok a nechá vyniknúť efektívne vyčíňanie Marva. Titulná A Dame to Kill For tvorí druhú tretinu, má niekoľko výrazných postáv: Dwight McCarthey (Josh Brolin) podlieha kúzlu bývalej milenky Ave (ďalšia silná rola pre Evu Green), ktorá ho zrazu navštívi po rokoch a narazí na tvrdé päste šoféra Manuta. No Ave spriada hlbší plán a Dwight sa zapletá do mozaiky. Je to asi najlepšia, ucelená poviedka, z ktorej cítiť skorší dátum vzniku a Ave je jedna z najvýraznejších postáv v Sin City filmoch.Frank Miller do deja prilepuje aj dvojicu určenú pre tento film a je zrejmé prečo: výrazne odkazujú na dej jednotky a najmä jednotlivé osoby na čele so senátorom Roarkom. The Long Bad Night je zas efektívne rozdelená na dve časti, prvej sa dočkáme hneď, druhá nasleduje v poslednej tretine filmu a je vhodnou variáciou, keďže obe časti zdieľajú niektoré pasáže. Finále v podobe Nancy’s Last Dance je pomyselnou rozlúčkou s viacerými postavami dvoch filmov.

Delenie na poviedky má výhodu, že rozbíja film na niekoľko častí a nemusí nás držať v jednej línii 100 minút – a navyše sa osvedčilo po vzore jednotky a supluje čítanie niekoľkých zošitov komiksu. Osobne som prekvapený vykreslením všetkých charakterov – aj keď sa menili niektoré mená v obsadení, postavu dokážete rozpoznať. Starí známi pôsobia presne ako chceme, najmä Marv či Nancy, nováčikovia dobre zapadnú, najmä charizmatický Joseph Gordon-Lewitt, Josh Brolin i spomínaná Eva Green.

Z pokračovania cítiť, že má solídny scenáristický základ, ale postupom času zistíte, že scény sa podobajú a motivácie hrdinov tiež. Padnúť do víru zločinu, vymotať sa, často pomstiť – dva filmy po sebe riešia to isté a je dobré, že tento netrvá dlhšie. Spracovanie po dekáde má stále svoje čaro: poctivý čiernobiely komiks je obohatený o farby v jednotlivých scenách tvoriace silny kontrast: výbuchy hýria farbami, ale lepšie padne červená stopa po krvi či výdatnom rúži na perách Evy Green – a jej kombinácia so zelenými očami je takmer magická. Miesto pre taký film a ešte aj epizódny tu je.

Viac bude do očí biť spracovanie v porovnaní s inými komiksami posledných rokov. Sin City je v tomto smere old-school akcia, kde sa lámu kosti, rozbíjajú držky a tečú potoky krvi. Môže to byť aj dobrá náhrada za umiernené Expendables v tejto sezóne, ale mladé publikum si asi povie, že tento film je pre starých a na tento typ vendetty s výnimkou toľkého násilia a pár efektných scén s odťatými hlavami nie sú takí zvedaví. Čo neznamená, že sa nedočkáme pár pekných akcií, prestreliek či prienikov do barákov. Alebo aj vrtenie zadkom Jessicy Alba v známom bare za sprievodu dobrého soundtracku.

Dvojka Sin City prináša novú porciu toho istého. Už nemá taký silný kultúrny dopad ako prvý diel, lebo doba i komiksy sa rapídne zmenili. Neohúri postavami, jednotlivými scénami, brutalitou. Ale každý, kto si chce do mozaiky hriešneho mesta doplniť pár ďalších príbehov s dobre obsadenými hercami, je vítaný.

Prečítajte si aj rozsiahlu recenziu prvého Sin City TU.


Frank Miller's Sin City: A Dame to Kill For (USA, 2014, 102 min.)
Réžia: Frank Miller, Robert Rodriguez. Hrajú: Mickey Rourke, Jessica Alba, Josh Brolin

2014-09-066.9.2014 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Krimi/Triler
102 min
USA
2014
4.9. 2014
19.8. 2014
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
5 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Nechápem všetky tieto chvály, mne sa film vôbec nepáčil, bola som až deprimovaná. Toľko podobného som už videla! Ako môž... >
mojnick | Bumblebee
ktokoľvek čakal na tento Transformers film celý život ako na najlepší, musí byť teplý, mať 5 rokov, (bez urážky, ale) po... >
Diky moc. Presne takyto vyber sa hodi k tomuto obdobiu :) >
Prva tretina filmu velmi dobra, druha tretino ok a posledna tretina hrozna bieda az uplna limonada... skoda >