Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Jupiter na vzostupe
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

JUPITER NA VZOSTUPE

Minule sme si so súrodencami Wachovskými trošku zafilozofovali a teraz sa vrháme opäť do čistej akcie. Niežeby nebol priestor na hlbšie myšlienky konania postáv, ale Channing Tatum to povedal už...
Minule sme si so súrodencami Wachovskými trošku zafilozofovali a teraz sa vrháme opäť do čistej akcie. Niežeby nebol priestor na hlbšie myšlienky konania postáv, ale Channing Tatum to povedal už...

Minule sme si so súrodencami Wachovskými trošku zafilozofovali a teraz sa vrháme opäť do čistej akcie. Niežeby nebol priestor na hlbšie myšlienky konania postáv, ale Channing Tatum to povedal už v traileri: Potrebujeme palebnú silu!

Skôr ako sa odhalia mechaobleky i funkcia veľkej škvrny Jupitera, čaká nás návrat k narodeniu hrdinky, aby mohla o cca dva tucty rokov neskôr čistiť vécka. Nalinkovaný život v ruskej famílii sa mení, keď sa ju na klinike snažia zabiť neznámi cudzinci a v poslednej chvíli ju zachráni Caine Wise. Genetický upravený bojovník a bývalý legionár sa ju snaží dopraviť do bezpečia (čo na Zemi nie je). Vo vesmíre sa Jupiter dozvie pravdu o jeho fungovaní, spozná trio súrodencov dynastie Abrasax a svoju pozíciu, ktorá je oveľa dôležitejšia ako si pôvodne myslela. Že Zem je malá planéta a súčasť priemyslu, to je jedna vec. Ako sa zmieriť s pravdou, existenciou a prežiť v novej pozícii, to je väčšia výzva.Jupiter na vzostupe nemá malé ambície, ani rozpočet. Počas prvej štvrťhodiny to nie je vidieť, ale keď sa rozpúta vesmírna mela, objavia sa rôzne rasy a Caine začne surfovať po Chicagu, pochopíte. Wachovski si nakrútili vlastné Star Wars, vytvorili mytológiu, ktorú chvíľami vysvetľujú a inokedy na ňu rezignujú.

Je fajn vidieť návrat sci-fi a po Strážcoch galaxie putujeme po rôznych planétach, objavujeme systémy a ich fungovanie. Vidíme úchvatné zábery niektorých svetov, megalomanské vesmírne stanice; niekto si dal námahu s architektúrou stavieb a okolo nich lieta šikovná kamera. Je tu veľký potenciál a máte pocit, že celý vesmír je obrovský, my sme iba jeho malou súčasťou a tam hore sa odohráva oveľa väčší príbeh.

Otázne je jeho spracovanie a scenár. V prvej tretine sa začnú sekať hlavné postavy z dynastie Abrasax a divák spočiatku nevie, čo ich na Zemi interesuje okrem Jupiter. Ševelí sa tu o nejakom práve na planétu a sme v strehu, lebo mystérium do polovice filmu sa odkrýva iba pomaly. Funguje to, sme v napätí, stále chceme odhaliť, čo sa má stať.

Trojica súrodencov je dobrá, majú rozličné interakcie, ale ich motivácie sa po čase podivne menia, občas zmiznú z diania a cesta Jupiter sa mení z bodov A, B, C do veľkého finále. Chýba už pôvodný tmel, scény sú dosť zbrklé (obrad, celé finále) a Wachovskí ich uvádzajú tak rýchlo, že akákoľvek snaha o dramatický efekt vyjde navnivoč. Pritom sa veľa nedeje, uvidíme viac epizód, no nič súdržné – a tým bude film v poslednej tretine trpieť, lebo dovtedajší priebeh deja rozmláti.

Obrazne i doslova. Pokiaľ skáčeme s Jupiter medzi planétami či súrodencami, je to fajn. Keď si súčasne uvedomíme jej pozíciu, či svoj život medzi hajzlami nechce vymeniť za niečo vznešenejšie tam hore, má to zmysel. Pozícia našich životov vs. štýl Abrasaxovcov tvorí dobrý kontrast. Aj vojna dynastie o biznis.

Do akcie Wachovski priniesli nápady, ale realizácia miestami zlyhá. Akceptujem surfovanie po Zemi či iných planétach. Akcia v Chicagu ukáže najväčší neduh filmu: podivnú kameru, rýchly strih, nesúrodú a až neprehľadnú melu, kedy neviete kto páli po kom. To isté platí pre predfinálnu akciu. Akcia má dobrú ideu, odohráva sa na pútavých miestach, ale nie je dobre nakrútená: je tam stotisíc častí niečoho, hrdina sa snaží cez roj prebojovať (že by sentinelov?), a vy z toho nemáte nič. A vo finále vybuchuje úplne všetko.

Jupiter na vzostupe sa berie väčšinou času dosť vážne, hoci nechýba priestor pre pár vtipov. No scenár zašiel pri niektorých dialógoch ďaleko a napríklad love-story porazí v trápnosti prevedenia aj legendárne dialógy Anakina a Amidaly zo Star Wars: Episode II. Toto fakt nevyšlo, hoci zámer bol dobrý. Nedarí sa príliš ani hercom: Mila Kunis hrá vlastne iba krásku v trabloch, Channing Tatum je furt naštvaný a Eddie Redmayne by si mal dať bacha, či ho termín premiery nepripraví o potenciálneho Oscara. Škoda ho tu.

Napriek tomu, sci-fi fanúšik môže do kina zájsť, ale musí sa pripraviť na veľkú zlátaninu. Hoci osobne ju radím nad tretí Matrix, do výborného Speed Racera či iných diel Wachovských má ďaleko.


Jupiter Ascending (USA, 2015, 127 min.)
Réžia: Andy Wachowski, Lana Wachowski. Scenár: Andy Wachowski, Lana Wachowski. Hrajú: Channing Tatum, Mila Kunis, Eddie Redmayne, Sean Bean...

2015-02-066.2.2015 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
127 min
USA
2015
5.2. 2015
27.1. 2015
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
5 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >
Gropanda | Beowulf
whatever >
?ass | High Life
prečo? >