Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Sinister 2
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

SINISTER 2

Pokračovanie krvavého odkazu démonického Bughuula je späť. V tohtoročnom Sinister 2 režisér Ciaran Foy nadväzuje na vyšetrovanie záhadných úmrtí rodín, z ktorých sa zakaždým zachoval jeden pozostalý..
Pokračovanie krvavého odkazu démonického Bughuula je späť. V tohtoročnom Sinister 2 režisér Ciaran Foy nadväzuje na vyšetrovanie záhadných úmrtí rodín, z ktorých sa zakaždým zachoval jeden pozostalý..

Pokračovanie krvavého odkazu démonického Bughuula je späť. V tohtoročnom Sinister 2 režisér Ciaran Foy nadväzuje na vyšetrovanie záhadných úmrtí rodín, z ktorých sa zakaždým zachoval jeden pozostalý – nezvestné dieťa ako autor vražedných videonahrávok. Scott Derrickson sa presunul z režisérskej stoličky do roly scenáristu, čo je po jeho rozpačito prijatom a smiešne kriminálnom Zbav nás zlého určite lepšie, hoci jeho Sinister z roku 2012 bol príjemnou temnou udalosťou, nehovoriac o snímke V moci diabla, kde sa vynikajúco skĺbilo pútavé právnické prostredie s vymietačskou problematikou.

Sinister 2 očividne žmýka mýtami opradeného démona Bughuula a ťaží z uhrančivého nápadu náhodného zhmotnenia krabice so starou premietačkou a páskami, na ktorých sú natočené rituálne hromadné vraždy rodín. Do popredia sa tentoraz dostáva matka Courtney (Shannyn Sossamon) s dvoma synmi, aby sa v bývalom príbytku zavraždených Oswaltovcov ukryla pred tyranským manželom.

Filmu ale nedodáva potrebnú vážnosť žiadna ústredná postava ako to bolo v prípade Ellisona Oswalta (Etha Hawke), tvrdohlavom spisovateľovi pátrajúcom po záhadných vraždách. Opraty berie do rúk polohumorne ladený „zástupca šerifa atď.“ (James Ransone), ktorý Ellisonovi v jednotke pomáhal. Tento teraz už detektív na voľnej nohe sa pokúša napredovať v Ellisonových stopách, no väčšinou naďabuje na postavu samotného Bughuula (Nicholas King).

Démon tu dostáva väčší obrazový priestor, no o moc viac sa o ňom nedozvedáme, len lacno mrhá ľakacími momentami poistenými zvukovým efektom. Podobne je to v prípadoch ďalších detí s ďalšími krvavými nahrávkami, ktorým odoláva Courtneyin syn Dylan (Robert Daniel Sloan). Jeho dravší brat Zachary (Dartanian Sloan) charakterovo dosť slabo poukazuje na svoju nebojácnosť a postava ich pošahaného otca zbytočne prináša do príbehu ďalšiu krutosť či odkazuje na súčasný neblahý stav matky s deťmi.

Horory s mytologickým pozadím vždy oživí fundovaná osoba, vysvetľujúca historické pozadie. Postava profesora Jonasa sa do dvojky kvôli bližšie nešpecifikovanému zmiznutiu nedostala, nechala aspoň chabý dôkaz desivého vyčíňania detí v podobe amatérskeho rádioprijímača so strašidelným záznamom. Tentoraz sa nič podstatné nevysvetľuje, dej napreduje s postupným premietaním vrážd, no prvotný mrazivý efekt z jednotky sa už nedostavuje, sme len svedkami, ako rôznorodo a pri akých rodinných príležitostiach ku kynoženiu dochádza. Bughuula autori príliš tlačia do popredia, no robia zbytočnú prácu, lebo jeho tajomnosť spočívala práve v zákulisnom prostredí filmov, teraz sa však okato premáva vôkol detí a nudí.

Sinister 2 si vďačne prepožičal z jednotky kvalitný nápad, obstarožný vzhľad amatérskych nahrávok, no príliš veľa strašidelných detských postáv a zastrešil to nie práve najšťastnejším sociálnym rámcom Courtneyinho života. Sinistrový ošiaľ má okrem dobrého námetu na svedomí výrazná hypnotická hudba. Tú od legendárneho Christophera Younga z jednotky vystriedalo duo Tom Hajdu a Andy Milburn (tomandandy), snažiace sa zachovať tranzový rytmus i nasamplované vokály (jeden track z jednotky úspešne prenikol i do Sinister 2 pri záverečných titulkoch). Zaspomíname si na hektické Ellisonove časy, poľutujeme údel obetavej Courtney. Fandíme rozpačitému zástupcovi šerifa, no už raz videného sa nedokážeme pri hutne odkojenej dvojke dostatočne báť.


Sinister 2 (USA, 2015, 97 min.)
Réžia: Ciarán Foy. Scenár: Scott Derrickson, C. Robert Cargill. Hrajú: James Ransone, Shannyn Sossamon, Robert Daniel Sloan

2015-09-1414.9.2015 | Zuzana Ondrišová
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror
97 min
USA
2015
10.9. 2015
19.8. 2015
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Tak ci povim dobre bulo no hej mejscami kus bulo vidno ze Kamile to barz neprirodzene no ale co. Konecne komedia zos vyc... >
Anastasija | Láska z Khon Kaen
Magicky film,vela dlhych zaberov a krasna kamera. >
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >