Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ave, Caesar!
Searching
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web

AVE, CAESAR!

Bratská režisérsko-scenáristická dvojica Ethan a Joel Coen patrí medzi tvorcov so stabilnou a vďačnou diváckou základňou. I keď aktívne nakrúcajú už takmer 35 rokov a často pracujú s veľkými ...
Bratská režisérsko-scenáristická dvojica Ethan a Joel Coen patrí medzi tvorcov so stabilnou a vďačnou diváckou základňou. I keď aktívne nakrúcajú už takmer 35 rokov a často pracujú s veľkými ...

Bratská režisérsko-scenáristická dvojica Ethan a Joel Coen patrí medzi tvorcov so stabilnou a vďačnou diváckou základňou. I keď aktívne nakrúcajú už takmer 35 rokov a často pracujú s veľkými hereckými hviezdami, nikdy skutočne neopustili americkú indie scénu. Práve naopak, podobne ako David Lynch, Jim Jarmusch, Paul Thomas Anderson či Sofia Coppola zostávajú jej poprednými predstaviteľmi.

Zasadenie ich najnovšieho filmu priamo do srdca Hollywoodu v čase jeho najväčšej slávy sa preto môže zdať zvláštne, ale rozhodne nie nepochopiteľné. Satirický pohľad Ave, Caesar! na „továreň na sny“ by zrejme nikdy nemohol vzniknúť priamo v systéme, ale jedine mimo neho.

Ave, Caesar! sa veľmi voľne inšpiruje životom skutočného výkonného producenta a šéfa štúdia MGM Edgara Josepha Mannixa, prezývaného „Eddie“. Neodmysliteľnou súčasťou jeho práce je ochrana štúdiových hviezd a dbanie na ich obraz v očiach verejnosti. 24 hodín jeho dňa sa skladá z nekonečného kolotoča zahladzovania škandálov, udobrovania režisérov či hľadania náhrady za hercov. Popritom sa ani nestíha venovať vlastnej žene a dvom deťom. Má pocit, že sa dostáva do bludného kruhu a uvažuje o zmene.

Práve v tomto momente ho zastihne šokujúca správa - Baird Whitlock, najžiarivejšie meno štúdia, zmizol uprostred natáčania kľúčových scén výpravného biblického veľkofilmu. Eddie má len deň na to, aby zistil kde je Baird, vyriešil celý rad ďalších problémov a rozhodol o tom, kam bude jeho život smerovať.

Aj keď trailery mohli presviedčať o opaku, vtipnosť filmu neleží v jednotlivostiach ako gagy a vypointovanie scén. Bratia Coenovci opäť prišli so sofistikovanou komédiou, ktorá miesto prvoplánových žartov volí zložitejšie metódy vyžadujúce premýšľanie.

Ave, Caesar! sa vymyká akejkoľvek snahe o zaškatuľkovanie alebo klasicky pojaté rozprávanie. Neustále strieda motívy, hrdinov a žánre - v jednom momente sledujeme muzikál, chvíľu na to noirovú detektívku, a o pár minút zasa vášnivú náboženskú alebo ideologickú diskusiu.

Skrz odkazy a uvedomelé parafrázy na rozličné diela či žánre zo zlatého obdobia klasického Hollywoodu je systematicky vytváraný a zasa prevracaný jeho dobový obraz. Nemožnosť čohosi sa pevne zachytiť a nájsť jednoduchý spôsob, ako k filmu pristupovať, zosilňuje okázalé ignorovanie niektorých dejových línií a rozhodnutie vynechať ich rozriešenie v závere, ktorý má obvykle všetko uspokojivo uzavrieť.

Meta-humor funguje na množstve úrovní - od postupného miznutia jasných prechodov medzi „realitou“ snímky a filmami nakrúcanými v ateliéroch, na čo nás v prvej polovici upozorňujú zmeny obrazového formátu, až po vtipnú reflexiu statusu Georga Clooneyho ako hollywoodskeho herca.

Tým najzábavnejším aspektom pre mňa zostáva predovšetkým spôsob, akým sa pristupuje k štúdiovým produkciám a spôsobu nakrúcania, hviezdnemu systému a Hollywoodu ako miesta, ktoré pre každého značí niečo trochu iné. Každá postava a predovšetkým každá ideológia ho vníma odlišne. Čo pre jedného neznamená viac než cirkus, je pre komunistov dômyselným nástrojom kapitalizmu na ovládanie más, a svoj názor naň majú i predstavitelia cirkvi.

Bratia Coenovci sa prikláňajú k myšlienke cirkusu, čo odôvodňuje zložitosť a zdanlivý chaos celého filmu. Zároveň ale poukazujú na to, že jeho diela sú nositeľmi určitých myšlienok, a že odrážajú za nimi stojace osobnosti. Lebo ako vraví Eddie, dokiaľ tam šéfuje, je to jeho cirkus.


Hail, Caesar! (UK/USA, 2016, 106 min.)
Réžia: Ethan Coen, Joel Coen. Scenár: Ethan Coen, Joel Coen. Hrajú: Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich...

2016-03-044.3.2016 | Michal Baranovič
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia/Mysteriózny
106 min
UK USA
2016
3.3. 2016
1.2. 2016
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
5 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Bibi-Slovenka >
Ukradnuta princezná vysla z pokoja a nudy -išla spoznavať niečo iné. Ćíha na ňu nepoznanéMDD- pokoj a nuda je cez prazdn... >
Paĺko- porotca- chceme aby si pre ne urobil novú pesničku, pre každú zvlašť. ty to tam daš.super. >
Ešte toto" pri Karmen sa treba započuvať do toho vnutra- aku to má všetko šírku, to vždy ostane.Paľko - porotca ty by si... >