Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Anomalisa
Mečiar
All the Money in the World
The Current War
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ANOMALISA

Charlie Kaufman je stále pojem, i keď sme v posledných rokoch nemali možnosť vidieť nič, čo by buď napísal alebo zrežíroval. Preto bola vítanou informácia o novom filme, ktorý zastrešil oboma ...
Charlie Kaufman je stále pojem, i keď sme v posledných rokoch nemali možnosť vidieť nič, čo by buď napísal alebo zrežíroval. Preto bola vítanou informácia o novom filme, ktorý zastrešil oboma ...

Charlie Kaufman je stále pojem, i keď sme v posledných rokoch nemali možnosť vidieť nič, čo by buď napísal alebo zrežíroval. Preto bola vítanou informácia o novom filme, ktorý zastrešil oboma tvorivými procesmi. Ale najzaujímavejším sa zdal byť žáner, nakoľko sa animovanému filmu doteraz venoval len okrajovo. Vidieť však po siedmych rokoch čokoľvek od Kaufmana je pre náročnejšieho diváka nutnosť.

Príbeh filmu Anomalisa je vskutku jednoduchý. Michael pracuje ako životný kouč, no sám si nevie rady s tým svojim. Ľudia do jeho života prichádzajú a každý je po čase fádnym, bez prekvapenia. Preto odchádzajú a sem-tam zanechajú spomienku. Michael práve pricestoval do Cincinnati na kongres pre pracovníkov zákazníckych call centier, kde má pozitívne motivovať zamestnancov. A behom jednej noci má znova šancu začať odznova keď stretne anomáliu menom Lisa.

Depresia a melanchólia. To sú ústredné rysy hlavnej postavy, samozrejme vychádzajúce z podstaty Kaufmanovej tvorby. Nie je to depka, z ktorej Vám bude zle, pretože ju tlmí žáner a zostáva tak zakonzervovaná v obraze alebo zvuku (vydarená depresívna verzia známej odrhovačky od Cyndi Lauper). Miera záujmu záleží aj od sympatií s postavou a jej povolaním. Michael vytrhnutý z kontextu mesta Cincinnati totiž pochmúrnym výrazom a občas nadradeným správaním sadne málokomu a intímna hra sa môže ľahko minúť účinku. Ale sledovaním jeho útrap sa občas dostaví moment, kedy sa isto zamyslíte nad životom.

Myšlienka teda žije, či lepšie povedané prežíva. Samotná téma nie je na Kaufmanove pomery až tak prehlbená a aj keď prináša peknú scenáristickú hru s fádnosťou každého, koho Michael stretne (následne kreatívne potrhnuté identickým tónom hlasu jednotlivých postáv), chýba tomu niečo navyše. Ide o pohyb na malom priestore luxusného hotela a hlavne Michaelovej izby, ale aj z takýchto dumaní o podstate lásky a života sa dá odniesť ponaučenie (spomeňte si na vynikajúco pozitívnu Bokovku).

Absencia druhého plánu sa však dá z „neúplného príbehu“ otočiť skôr na „tému krátkometrážneho filmu“, ktorá bola natiahnutá na celovečerný a opláštená balastom. Tým je konkrétne pomalé tempo a zaslepenie očí nádhernou animáciou. Podrobne ju netreba ani rozoberať – keď sa animácia ponurým tónovaním podobá rovno na hraný noir film, je to extrémne plus a doslova vábi k zhliadnutiu. Detailný opar na dverách sprchy vraví zavše.

Vo výsledku ale mohla Anomalisa ponúknuť aj viac. Vizuálne ide o krásny film, s poučnou pointou, zaujímavým drivom z bodu A do bodu B, ale ochudobnenie je cítiť. Ako kraťas by to vypálilo lepšie, dlhá metráž si pýtala niečo pridať alebo hlbšie premyslieť. Priemer to však nie je, na to ide až o príliš artový animák, ktorý sa isto oplatí vidieť.


Anomalisa (USA, 2015, 90 min.)
Réžia: Charlie Kaufman, Duke Johnson. Hrajú: Jennifer Jason Leigh, David Thewlis, Tom Noonan

2016-04-022.4.2016 | Lukáš Slovák
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Komédia
90 min
USA
2015
31.3. 2016
4.9. 2015
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
marek | Cesta času
Vďaka za skvelú recenziu. Pozdravujem >
demiur | Mečiar
dokument to moze byt zaujimavy, ale podla mna jedine miesto,kde by ten clovek mal vypovedat je na policajnej stanici, co... >
keď do niečoho dáte 200 000 000 $, tak len blázon by sa nestaral o to čo ten "kreativec" chce natočiť a hlavne ako! a už... >
Westworld si to zaslúžil, buď predbehol dobu, alebo to bola - je strašna logická hatmatilka;) >
>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197