Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Para nad riekou
La Danseuse
Patriots Day
Monster Trucks
Sleepless

PARA NAD RIEKOU

Je v ňom len minimum faktografie, nesústredí sa na žiadnu výnimočnú udalosť a nezdá sa ani, že by mal nejaký dôsledne prešpekulovaný koncept. Napriek tomu má spoločné filmové „dieťa“ slovenského ...
Je v ňom len minimum faktografie, nesústredí sa na žiadnu výnimočnú udalosť a nezdá sa ani, že by mal nejaký dôsledne prešpekulovaný koncept. Napriek tomu má spoločné filmové „dieťa“ slovenského ...

Je v ňom len minimum faktografie, nesústredí sa na žiadnu výnimočnú udalosť a nezdá sa ani, že by mal nejaký dôsledne prešpekulovaný koncept. Napriek tomu má spoločné filmové „dieťa“ slovenského Roberta Kirchhoffa a českého Filipa Remundu všetko, čo robí dokumentárny film dobrým a zmysluplným.

Titul Para nad riekou totiž skutočne plnohodnotne dokumentuje – atmosféru, náturu, chuť, vôňu, rytmus životov svojich troch unikátnych hrdinov- jazzmenov. Film mal premiéru na švajčiarskom dokumentaristickom fóre Visions du Réel a následne absolvoval festivalovú púť svetom. Na Slovensku ho ako prvý uviedol Febiofest a teraz ho konečne čaká aj turné po slovenských kinách a  kluboch.

Ak máte radi hudbu a baví vás, keď filmové plátno funguje ako zrkadlo pre tie najjemnejšie sladko-trpké nuansy ľudského života, určite by ste si ho nemali nechať ujsť.

Ak by sme si mali o filmoch robiť názor len na základe jeho prvej a poslednej scény, vyšla by z toho Para nad riekou vskutku dokonale. Hoci kritizovať vlastne nie je veľmi čo ani na zvyšku stopáže. Jeho jediná „záludnosť“ tkvie v tom, že divák musí byť ochotný prijať rozprávačský štýl, čo akoby sa sám riadil citáciou, ktorá poslúžila aj titulu tejto snímky: „Život je ako para nad riekou a preto niet kam sa ponáhľať“.

Naladiť sa na tempo snímky je ale v praxi veľmi jednoduché a bezbolestné – stačí niekoľko tónov z jeho mnohých hudobných vsuviek a budete si zaručene podupkávať do rytmu, aj keď vám za normálnych okolností jazzová muzika veľa nehovorí.

Tento film ale rozhodne nie je len o muzike. Je to možno skôr, akoby v ňom muzika dostávala svoju „nehudobnú“ tvár. Sú to vlastne hneď tri tváre a patria tým najpovolanejším. Tými sú 78- ročný trubkár a kapelník Laco Déczi, 65-ročný basista a skladateľ Ján Jankeje a 68-ročný saxofonista a spevák Ľubomír Tamaškovič. Ak by ste však vzhľadom k vekovej kategórii týchto aktérov čakali nejakú nostalgickú mozaiku „historiek z mladosti“ prekladanú čiernobielymi fotografiami, ste na omyle.

Para nad riekou nie je žiadnym „second handom“, ale stopercentne autentickou esenciou života troch zrelých chlapov, ktorých životná cesta tancovala okolo sínusoidy úspechov a pádov, ciest aj návratov, slávy i zatratenia.

Hovorí sa, že na to, aby ste človeka spoznali, niekedy netreba toho o ňom veľa vedieť. Všetko, čím je, sa totiž odráža vo všetkom, čo robí. Možno práve podľa tohto hesla sa riadil aj výber situácií, v ktorých režiséri Kirchhoff a Remunda zachytávali jazzmenov pre svoj filmový trojportrét. Déczi, ako večné dieťa (alebo možno skôr pubertiak) filmu nalieva hotovú rock´n´rollovú iskru, keď ho v perfektne načasovaných scénkach sledujeme, ako sa handrkuje so snaživým, no nechápavým fotografom, doťahuje s kamarátom Chrisom De Pinom (americký harmonikár), alebo bravúrne „zotiera“ náhodného okoloidúceho, ktorého upútal jeho maliarsky výtvor.

Pre Tamaškoviča sa stal, žiaľ, film akýmsi epitafom, keďže v priebehu nakrúcania podľahol rakovine. Záznam jeho posledného návratu do Paríža, kde kedysi prežil azda vôbec najintenzívnejšie obdobie svojho života, filmu dodáva patinu melanchólie a pripomína, že nič nie je také neuchopiteľné a prchavé, ako čas a sláva. Ján Jankeje, ktorý už roky žije a pôsobí v Nemecku, nám zase dovolí ochutnať chlebíček praktickej každodennosti hudobníka, keď ho napríklad sledujeme, ako si s nadhľadom a bez štipky sebaľútosti privyrába hraním vo vianočnom kostýme pred obchoďákom.

Tvorcovia Pary nad riekou o filme hovoria, ako o „dokumentárnej jam-session“ – a výstižnejšie, hádam, tento film pomenovať ani nejde. Výjavy, z ktorých sa skladá, sú veľmi konkrétne, ale zároveň aj celkom univerzálne. Je to vlastne veľmi vydarená improvizácia na tému života, vášne a neodvratnosti konca.


Para nad riekou (SR/ČR, 2015, 90 min.)
Réžia: Robert Kirchhoff, Filip Remunda. Scenár: Robert Kirchhoff, Filip Remunda. Hrajú: Laco Deczi, Ľubomír Tamaškovič, Ján Jankeje, Ted Curson, Chris De Pino, Alan Silva

2016-05-1919.5.2016 | Hana Lippová
login facebok
Fotogaléria k článku
Dokument
90 min
SR ČR
2015
19.5. 2016
19.5. 2016
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Konečne dobrá Slovenská komedia po 27 rokoch som videl plné kino do posledného miesta.Dlho som sa tak nenasmial Určite s... >
vyborné oplatilo sa isť do kina,po dlhom čase slovaci dokázali urobit komediu- >
Smirnovanat | Beowulf
ĎĐÎÄÂČĆĹÍČĹ ŃŔÉŇÎÂ ÎŇ ĎĐÎÔĹŃŃČÎÍŔËÎÂ Ń ÎĎŰŇÎĚ ÎŇ 10 ËĹŇ. " Đŕáîňŕĺě ń óěîě, ăîâîđčě ęŕę ëţäč, äŕĺě ďîëüçó, äîńňčăŕĺě đĺç... >
? >
>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197