Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Buchty a klobásy
Spider-Man: Far From Home
Hotel Mumbai
Beautiful Boy
Green Book

BUCHTY A KLOBÁSY

Párok Frank má svoj život jasne nalinkovaný: jedného dňa vypadne z obchodného domu za Veľkú bránu, kde sa pustí do sľúbenej buchtičky Brendy naplno a zažije niečo neuveriteľné. Má šťastie...
Párok Frank má svoj život jasne nalinkovaný: jedného dňa vypadne z obchodného domu za Veľkú bránu, kde sa pustí do sľúbenej buchtičky Brendy naplno a zažije niečo neuveriteľné. Má šťastie...

Najprv jedna veľmi podstatná informácia pre rodičov: NA TOTO FAKT NEBERTE DO KINA DETI! Ani tie zo škôlky, ani z prvého stupňa a radšej ani tie z druhého. Skrátka materskí a základní školáci to majú zakázané – a stredoškoláci sa sem budú hrnúť asi vo veľkom. Ale mali by prísť najmä dospelí a aj tí starší, ktorí sa neboja totálne politicky nekorektného humoru. A jeden nezaujatý pozorovateľ – toto je snáď animované porno – tiež nie je od pravdy ďaleko. Ale postupne...

Párok Frank má svoj život jasne nalinkovaný: jedného dňa vypadne z obchodného domu za Veľkú bránu, kde sa pustí do sľúbenej buchtičky Brendy naplno a zažije niečo neuveriteľné. Má šťastie, že je zatiaľ uložený v regáli vedľa nej a jeho šance na vytúžené splynutie posilňuje aj nadchádzajúci Deň nezávislosti, kedy zákazníci kupujú tovar vo veľkom.

Ale zrazu sa do obchodu vrátila konsternovaná horčica bľabotajúca čosi o tom, že tam vonku všetkých čaká peklo a nie slastný sláva. Nikto jej neverí, no súhra ďalších okolností vedie k tomu, že pokojný život v supermarkete sa mení – nielenže sa pár hrdinov vydá na cestu do ďalších oddelení, ale niektorým sa podarí nazrieť aj za Veľkú bránu...

Otrepaná fráza „čím menej viete, tým lepšie“ platí i tentokrát. Súčasne si treba uvedomiť silné stránky scenára i deja. Nie je príliš košatý, nerozvíja zbytočne veľa línií a maximálne sa sústredí na hrdinov, ich štylizáciu a kopu pýtických obrazov, čo servíruje od začiatku, t.j. úvodnej piesne v supermarkete zobrazujúcej život a súčasne túžby hlavných postáv.

Netreba sa báť, že by sa celý dej zvrhol iba na párok v buchte, hoci ústredný motív sa objavuje až do konca. Mieša sa odysea priamo v supermarkete (odkiaľ film dlho nevyjde), malá cesta tam vonku a aby nabrali Buchty a klobásy trochu klasický ráz, vytvorí sa aj jedna záporná postava pre väčšie napätie. Má jasný cieľ pomsty, ale výborne sa naň vešajú typické devízy zloducha a funguje aj gradácia ústiaca do top finále.

Obrovským plusom ostáva bláznivá kreativita tvorcov, ktorá na pomery animovaného filmu vnáša haldy nápadov. Seth Rogen, Jonah Hill a ďalší maníci obrátili naruby svet jedla a postavičiek. Nie je to iba dospelácka verzia Oblačna, miestami fašírky (čo by sa od Sony dalo teoreticky čakať), ale lepšia verzia ponímania jedla i konzumentov.

Celý ekosystém fungovania supermarketu i veľkej pravdy (podávanej v nadupanej sekvencii, že áno, pán Grits) odhaľujete s padnutou sánkou, lebo tvorcovia mysleli na všetko. Kto kde leží, kto sa s kým neznáša, kde je veľká párty. S tým je spojená neskutočná štylizácia všetkých postáv od šikovných až po nemotorné typu škatule s cereáliami. Ak nejaká získala aspoň trošku väčší priestor, okamžite nadobudla istý charakter hodný skúmania či veľkých gagov.

V supermarkete sa paroduje všetko populárne: od národnostných či náboženských vplyvov (istý regál pripomína Pakistan), cez fantastické hudobné vsuvky (jednu dodá priamo Meat Loaf) až po vzájomné interakcie. A osvedčené kombo Rogen-Hill-Franco doručí aj neskutočné narážky na huličov.

Navyše ťažia Buchty a klobásy aj z animovaného štýlu, lebo v hranej podobe by si asi ťažko dovolili všetky sexuálne, násilné a iné neprístupne narážky. V tomto smere prekonávajú aj South Park a doručia úplne všetko vrátane sekvencie pripomínajúcej vojenské filmy, brutálne krvavé horory i nejaké orgie. V tom smere nemajú Buchty a klobásy absolútne žiadne zábrany a je zrejmé, že nie všetci ostanú do konca.

Prirodzene, tento film dokáže vyniknúť iba v titulkovanej verzii a divák znalý originálneho znenia si doslova vychutná tucty prízvukov, nepreložiteľných výrazov (hoci titulky sú zdatne preložené) či F-bômb, ktorých odznie odhadom asi tristo. Patria ku koloritu postáv, ktoré takto komentujú situáciu. Nie sú inteligentné ako postavy z filmov Kevina Smitha, ani nie prízemné z černosských paródií. Ale nadávajú non-stop a minimálne polovica humoru vychádza z unikátne napísaných dialógov.

Buchty a klobásy sú jedným z najsviežejších filmov leta. Sú tou potenciálnou neprístupnou komédiou, ktorá môže prerásť v malý kult a je úžasné sledovať, že Sony malo odvahu uviesť film taký vulgárny, nekorektný a neskutočne kreatívny. Komédia pre distribútora, ktorý má gule. Aj takých divákov.


Sausage Party (USA, 2016, 89 min.)
Réžia: Greg Tiernan, Conrad Vernon. Scenár: Seth Rogen, Evan Goldberg, Kyle Hunter, Ariel Shaffir. Hrajú (hlasy): Seth Rogen, Kristen Wiig, Jonah Hill, Salma Hayek, James Franco

2016-08-1010.8.2016 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Dobrodružný
83 min
USA
2016
11.8. 2016
11.8. 2016
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Waynearexy | Beowulf
This black cotton handkerchief is the best quality black pocket square you will ever own - https://www.mandujour.com/sho... >
Diky moc. Presne takyto vyber sa hodi k tomuto obdobiu :) >
Prva tretina filmu velmi dobra, druha tretino ok a posledna tretina hrozna bieda az uplna limonada... skoda >
výborná a triezva recenzia >