Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Muž v temnote
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

MUŽ V TEMNOTE

Americkému filmu Muž v temnote sa ušla nálepka hororu. Tajomstvom obostrený slepec ale nie je dostatočne zvrátený či šialený, takže povedzme si otvorene, Juhoameričanovi Fedeovi Alvarezovi sa...
Americkému filmu Muž v temnote sa ušla nálepka hororu. Tajomstvom obostrený slepec ale nie je dostatočne zvrátený či šialený, takže povedzme si otvorene, Juhoameričanovi Fedeovi Alvarezovi sa...

Americkému filmu Muž v temnote sa ušla nálepka hororu. Tajomstvom obostrený slepec ale nie je dostatočne zvrátený či šialený, takže povedzme si otvorene, Juhoameričanovi Fedeovi Alvarezovi sa podarilo natočiť mrazivý thriller s občasným závanom psychickej nestráviteľnosti, no stále vybalansovaný do roviny spravodlivej odplaty, takže nami napokon pochopiteľnej.

Drzá trojica vlamačov Rocky (Jane Levy), Alex (Dylan Minnette) a Money (Daniel Zovatto) sa rozhodne obrať slepého vojnového veterána o odškodné, ktoré dostal za smrť dcéry kvôli nešťastnej autonehode. Alexov otec sa priam natíska na obdobný morálny poklesok svojho syna, nakoľko zastrešuje bezpečnostnými systémami široké okolie. Takže s ukradnutými kľúčami a uspávacím prostriedkom pre statného rotvajlera výrastkovia bez problémov vniknú do útrob ošarpaného domu a započnú snorenie po prachoch.

Spočiatku sa príbeh odohráva na viacerých lokáciách, postupne sa sústreďuje na slepcovo obydlie a odhaľuje jemné zvukové odtienky, ktoré sú pre nevidomého smerodajné. S príznačným originálnym názvom filmu Don't Breathe si uvedomujeme dôležitosť decibelov samotného dýchania v tichom dome.

Hoci film trvá hodinku a pol, divák sa v priebehu naháňačky po dome neubráni pocitu zdĺhavosti deja. Už v úvode dostane zopár tipov, ako neznalo postupuje trojica vlamačov v obydlí človeka, odkázaného na zvukové podnety. Napätie, samozrejme, vďaka zaujímavej hre so zvukmi funguje, no čoskoro zistíme, že naozaj len tento fakt nás drží v očakávaní. Dostaneme síce trýzniace vysvetlenie, ako sa slepec vyrovnáva so stratou dcéry, no stojí to viac na jeho násilnom prevedení, než na hlbšej logike a uvedomelosti osamelej existencie.

Takisto povrchnú morálku lupičov odstupňoval autor v poradí od najmenej zdatného Moneyho cez ustráchaného Alexa až po najdynamickejšiu Rocky, ktorú rovno podkul hnusnou atmosférou domova, a tak vlastne akoby ospravedlňoval jej správanie. Okrem nej nám v podstate nikoho ani veľmi nie je ľúto, silno sme držaní v sledovaní prezrádzajúcich zvukov pri lapaní mládeže. Stephen Lang so zanedbaným vzhľadom zatrpknutého veterána vzbudzuje obavy z nevyspytateľnosti svojho správania, keďže jeho ošarpanosť prudko kontrastuje so zachovalou fyzickou kondíciou.

Fedeovi Alvarezovi nemožno uprieť pútavé vedenie hercov vzhľadom na odlišnú dôležitosť zmyslovového poznávania prostredia. Samotná naháňačka je však zdĺhavá s banálne nastaveným stimulom kriminálnej činnosti. Bez zaujímavejšieho psychologického dôvodenia či dejového spestrenia príbehu.


Don't Breathe (USA, 2016, 88 min.)
Réžia: Fede Alvarez. Scenár: Fede Alvarez, Rodo Sayagues. Hrajú: Stephen Lang, Jane Levy, Dylan Minnette

2016-09-1111.9.2016 | Zuzana Ondrišová
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror/Triler
88 min
USA
2016
8.9. 2016
12.3. 2016
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >
výborný film >