Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Trollovia
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web
Too Old To Die Young

TROLLOVIA

O DreamWorks animákoch je akosi čoraz menej počuť. Azda môže za to vyššia konkurencia zo stajne Disneyho či Universalu alebo slabšie výsledky niektorých filmov ako ...
O DreamWorks animákoch je akosi čoraz menej počuť. Azda môže za to vyššia konkurencia zo stajne Disneyho či Universalu alebo slabšie výsledky niektorých filmov ako ...

O DreamWorks animákoch je akosi čoraz menej počuť. Azda môže za to vyššia konkurencia zo stajne Disneyho či Universalu alebo slabšie výsledky niektorých filmov ako Legendárna partia, Turbo, Tučniaci z Madagascaru či Konečne doma. Ale je fajn vidieť, že DreamWorks iba nežmýkajú tri série dookola a stále v sebe skrývajú potenciál na tvorbu nových látok i populárnych svetov.

Trollovia žili veselý život do momentu, keď ich strom neobjavili Bergeni, ktorí sa ich rozhodli žrať, aby boli šťastní – nepoznali totiž žiadny iný spôsob. Jedného dňa, keď mal trolla schramstnúť princ Chrupo, sa vydali na útek a zdrhli ďaleko preč. Kuchárku vyšmarili z kráľovstva a ďalších 20 rokov sa im podarilo skrývať. Keď čas ubehne a princezná Poppy (najšťastnejší troll vôbec) usporiada obrovskú párty, prezradí ich pozíciu a kuchárka nabehne k nim, schmatne pár trollov a upaľuje do kráľovstva Bergenov zrušiť svoje vyhnanstvo a zmocniť sa trónu. Na druhej strane putuje aj Poppy so sivým trollom Vetvošom na záchrannú misiu, lebo kamoši v nešťastí sa predsa neopúšťajú...

 

DreamWorks majú plné hrste fantázie a rozhodli sa pracovať s látkou pre najmladšie publikum. Nie je to zlá voľba a prispôsobené mu je úplne všetko: od váhy príbehu, jednotlivých myšlienok, zvratov až po animovanú formu či použitie pesničiek. Dospelého diváka čaká väčšia výzva: od polovice príde istá nuda, predvídanie okolností, celého finále a pomalšie tempo.

Štart je pritom úžasný. Od 8-minútového intra nastoľujúceho históriu a dôvody úteku z Bergenu až po aktuálny život. Dve bohaté sekvencie vám ukazujú najprv vtipno-napínavú akciu migrácie a aj pestrú pesničkovú kreáciu prípravu párty a jej realizáciu. Spoznávame Poppy i vedľajšie postavičky, je ich kopa a každej sa venujeme primeraný čas. OK, vybraným príliš, ale slúžia na vytváranie instantných vtipov a deti si v momente obľúbia discotyp, prepojené dvojičky, DJ-ku či upokojeného salámistu. Na predstavenie Vetvoša zatiaľ nie je čas, ale to vôbec nevadí, lebo máme na neho ďalšiu hodinu.

Z náčrtu príbehu je zrejmé, že sa opäť raz vydáme na cestu, no budete prekvapení, že road-movie má relatívne malý priestor. Je to škoda a je zvláštne sledovať, že autorom stačia dve-tri scény a pesničky. Bohatý svet je tu predstavený ako séria atrakcií, ktoré treba postupne zdolať. Bohatá štylizácia zaujme, prevedenie skladieb tiež, ale súčasne otvára jednu podstatnú otázku v lokálnej verzii. Drvivá väčšina piesní je totiž dabovaná, čo v lepšom prípade znamená test uší, v horšom stratu identity kvôli prekladu – s tým sa pri rozprávke dá ťažko niečo robiť, titulkovať pesničky nemá význam, keď sčasti zasahujú do deja ako pri muzikáli a deťom nechcete uprieť plnú lokalizáciu. Lenže dospelý sa borí s hľadaním slov a porovnávaním s originálom. Je aj tam všetko prespievané na známe melódie alebo autori využili pôvodnú pieseň a napasovali dabujúce hlasy? Aby nebola dilema nekompletná, jeden songy zaznie aj v origináli... Vôbec nevadí, že sa veľa spieva, ale pesničky posudzujete ich podvedome prísnejšie.

Nebudú chýbať ani v druhej polovici, kde paradoxne pozdvihujú celý animák. Keď sa Vetvoš a Poppy dostanú do kráľovstva Bergenov, začne očakávaná záchrana a je miešaná aj s etudou nevinnej love story. Je receptom na úspech, kopu dobrých nápadov a doručí aj morálno-esteticky korektné posolstvo, že láska nečaká iba na najväčších krásavcov z plagátu, ale sadne si na hocikoho. Autori točia obrátky dokonca dvojitým nasadením párovania postáv, pričom jedno je očakávané a druhé sčasti prekvapí.

No veľa vecí predvídate akosi automaticky a čím sme ďalej, tým skôr sa doplazí mierne sklamanie, že autori sem nevložili viac. Je zrejmé, kto sa do koho zahľadí, ako sa dopadne záchranná misia alebo čo treba urobiť pre oba národy. Priestoru pre prekvapenia je čoraz menej a hoci vibrujúca animovaná forma, pesničky a pár situácii čo-to zachránia, nadobudnete pocit, že potenciál bol predsa len vyšší.

Možno sme si už zvykli na trochu sofistikované animáky viacerých štúdií a keď zrazu príde jeden, čo sa chce zviezť na pestrej animácií a songoch, no na obsah príliš nehľadí, pripadá nám slabší. Pre deti od 5 do 11 rokov to bude tutovka, ale starší diváci sa budú baviť epizódne. Originál si zrejme zaslúži bod navyše.


Trolls (USA, 2016, 92 min.)
Réžia: Walt Dohrn, Mike Mitchell. V originálnom znení: Anna Kendrick, Justin Timberlake, Zooey Deschanel

2016-11-099.11.2016 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Dobrodružný
92 min
USA
2016
3.11. 2016
8.10. 2016
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >
pozrela som si to nedavno a velmi ma to bavilo :-) vyborne herecke vykony a typicka atmosfera :-) za mna urcite 8/10 >
tisicročný Yogurt | Solo: A Star Wars Story
film bez nápadu, bez všetkého čo definuje SW:( >
Mario Rodriguez | Pete a jeho drak
Všetko dokoknale vystihuje posledná veta... "Je nevýrazný a predsa by bola škoda, keby zapadol."Ale celkovo to bolo pekn... >