Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Rozpoltený
Breakthrough
The Addams Family
The Bookshop
Little

ROZPOLTENÝ

Po skvelej vlne zo zahraničia žila nádej, že M. Night Shyamalan je späť vo forme! Námet je parádny a ambície veľké, no výsledok úplne neplní očakávania, topí sa v dlhých minútach, dialógoch...
Po skvelej vlne zo zahraničia žila nádej, že M. Night Shyamalan je späť vo forme! Námet je parádny a ambície veľké, no výsledok úplne neplní očakávania, topí sa v dlhých minútach, dialógoch...

Po skvelej vlne zo zahraničia žila nádej, že M. Night Shyamalan je späť vo forme! Námet je parádny a ambície veľké, no výsledok úplne neplní očakávania, topí sa v dlhých minútach, dialógoch, napína diváka a súčasne mu veľa neponúka. Hoci čakanie na veľkú pointu prinesie jedno prekvapenie, na 117 minút je to málo.

Tri dievčatá odídu z narodeninovej párty a čaká ich nepríjemné prebudenie. Akýsi chlapík ich uniesol na neznáme miesto v podzemí – bez okien, denného svetla a vysvetlenia, o čo mu ide. Podozrenie i strach sa u nich násobí po tom, čo sa vždy správa inak, raz ako odhodlaný chlapík, inokedy infantilne a príde oblečený aj v ženských šatách. Divná Casey odhalí, že schizofrénia sa u chlapíka prejavuje naplno, čo by sa teoreticky dalo využiť: milé povahy naklonené na pomoc vs. tvrdé povahy túžiace po krvavom pláne sa bijú v jednom tele. A dievčatá netušia, že popri 23 existujúcich osobnostiach sa na povrch derie ďalšia...

Tradične sa neoplatí o zápletke písať viac ako je na plagáte, ktorý presne načrtne dva tucty osobností. Rozdeliť ju môžeme na niekoľko aktov, občas povedomých, inokedy nádejne nových. Zmocnenie sa bezvládnej ženy nie je po minulom roku v kinách ničím novým – Izba i Ulica Cloverfield 10 (s ktorým film zdieľa takmer dve tretiny atmosféry) nás v klaustrofobickej atmosfére držali dlho. Rozpoltený začína nádejne po párty, no rýchlo nás hodí do neútulného podzemia. Tu sa nedeje veľa zaujímavého – snahy troch báb odtiaľ vypadnúť nie sú nápadité, skôr nútené z jednotlivých situácií. V zajatí šialenca sa nedá vymyslieť veľa nového – a v tomto Rozpoltený vyjde skrátka.

Navonok vyjdeme do dvoch iných línií. Tá s Casey pomáha nahliadnuť do jej detstva, no prekvapivo pri nej režisér mrhá materiálom, všetko sa dalo zhrnúť prakticky do dvoch scén. Vďaka za ne aspoň pre filmový účel – dostaneme sa na denné svetlo. Línia so psychologičkou umožňuje spoznávať fungovanie a rozpoltenosť titulného chlapíka, čo je dôležitejšie pre postupné chápanie. Odkrýva sa pomaličky, čo poznáte z ukážky či plagátu, na to musíme prichádzať hodinu a viac.

Volá sa Kevin, má 23 osobností a uvidíme viaceré (ale nie všetky). Je však obrovská škoda, že brilantný nápad nie je využitý naplno – iba pre únos troch dievčat a zrodenie 24. osobnosti. Tri štvrtiny filmu trčíme niekde so štyrmi-piatimi osobami, no oveľa zaujímavejšie by bolo vidieť, ako funguje Kevin dlhšie obdobie alebo vplýva na širšie okolie.

Najmä v druhej tretine prídu dlhé dialógy či vysvetľovanie, ktoré nás nikam neposúva. Síce sme stále v očakávaní a zvedaví na ďalšiu odkrytú osobnosť či dejový moment, ale je to málo. V poslednej tretine sa začne drať na povrch tá 24. – mnohí sú prekvapení, čo sa deje. Rozpoltený razantne zmení žáner i tempo, a tým pádom rozdelí aj divákov: ochotní akceptujú zvrat, druhí zavrhnú nový štýl, lebo nekoreluje s predchádzajúcim dianím.

Shyamalan sa síce neskôr pokúsi vysvetliť, že prečo sa deje s 24. osobnosťou to, čo vidíme – žánrová a obsahová rozpoltenosť rozhodne nesedí! Jasné, režisér rád do posledných aktov prináša rozuzlenia, čo majú šokovať – tieto mu úplne nezapadli. V epilógu sa objaví načrtnutie, kam by postava s 24 osobnosťami mohla zapadnúť (i malý náznak na prepojenie s iným Shyamalanovým filmom, no netešte sa naň príliš, aby ste sa nesklamali – zrejme ho aj odhalíte oveľa skôr).

Rozpoltený má navrch pri hereckých výkonoch, najmä Anya Taylor-Joy je vynikajúca. Hoci mnohí by chceli pasovať Jamesa McAvoya na oscarové méty, nedajte sa zmiasť, jeho osobnosti a výkon sú síce zaujímavé, ale do Benátok/Telluride táto rola zapadne medzi kopu iných. Avoy hrá rôznorodo, o tom niet pochýb, ale stopercentne presvedčivý nie je.

M. Night Shyamalan (Po zániku Zeme, Posledný vládca vetra, Udalosť) sa novým filmom vykopal z množstva slabučkých predchodcov, ale na poriadnu kultovku to stále nestačí. Veľký námet a prísľub stráca v podzemných scénach i vysvetleniach. Cesta k lepším látkam nie je u Shyamalana úplne zarúbaná a komerčný úspech ho snáď nakopne.


Split (USA, 2017, 117 min.)
Réžia: M. Night Shyamalan. Scenár: M. Night Shyamalan. Hrajú: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson

2017-01-2222.1.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Horror/Triler
117 min
USA
2016
19.1. 2017
26.9. 2016
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Perer | Madagaskar 3
Takto zničiť dobrý animovaný film. Otras. >
Mrzí ma, že ako študentka filmovej scenáristiky musím konštatovať, že toto je najhoršie dielo, aké bolo kedy vysielané a... >
hellboy | Hellboy
ja som si precital recenziu na ceskom tiscali, kde to dostalo 6/10 a ze to nie je az take zle. A mozem potvrdit, je to v... >