Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Veľká oriešková lúpež 2
Sorry to Bother You
Mary Queen of Scots
The Favourite
The Miseducation of Cameron Post

VEĽKÁ ORIEŠKOVÁ LÚPEŽ 2

Prvá oriešková lúpež bola sympatickým animákom pre najmenších, lebo čo sa dá pokaziť na spojení malých šikovných hladných veveričiek a ich nekonečnej túžbe po orechoch? A navyše mala celkom ...
Prvá oriešková lúpež bola sympatickým animákom pre najmenších, lebo čo sa dá pokaziť na spojení malých šikovných hladných veveričiek a ich nekonečnej túžbe po orechoch? A navyše mala celkom ...

Prvá oriešková lúpež bola sympatickým animákom pre najmenších, lebo čo sa dá pokaziť na spojení malých šikovných hladných veveričiek a ich nekonečnej túžbe po orechoch? A navyše mala celkom dobré akčné scény, čo deti držali v strehu. Dvojka prichádza, aby sa posunula s hrdinami ďalej, dala im nové prekážky, aj akcie má veľa, no zbytočne ohlušuje a žáner príliš neobohatí.

Fakt je, že scenáristi sa s hrdinami dlho nemaznajú. Prvých desať minút predstavuje fantastickú scénu, kde sa veveričky napchávajú orechmi bez zábran, no vzápätí príde ultimátna dvojkombinácia: obchod s orieškami im vybuchne (jeden borec nedal akosi pozor) a neďaleko parku straší dosť skorumpovaný starosta s megaplánom: zelený park v strede mesta vymení za lunapark, lebo ten bude prinášať viac prachov ako obyčajné miesto bez vstupného. Veveričky a spol. sa rozhodnú bojovať ako najlepšie sa dá – postavia sa stavebníkom, no starosta postupne tasí čoraz väčšie kalibre, aby ich vykynožil a svoju novú zlatú baňu si postavil. Bude potrebné nájsť nových kamošov či spôsoby, aby o park neprišli.

Zatiaľ čo prvá oriešková lúpež bola odkazom na filmy, kde sa najmä inteligentným spôsobom kradne, dvojka ide ďalej s novým plánom – a hneď v prvej štvrťhodine tasí výraznú zápornú postavu, ktorá má všetky „správne“ atribúty – je to tučniak s nesympatickou dcérou, nechá sa podplácať, ide mu len o prachy. Žiadne okolky, tu sa korupcia rieši viditeľným a počuteľným spôsobom (kufre plné peňazí a telefonáty, či dostal chlapík všimné). Na pomery animáku sčasti nevídaná vec – rodičia veru budú mať čo vysvetľovať, resp. sa niektorým deťom lepšie spoja aj nedávne titulky v denníkoch.

No čo majú nové hrdinovia? Šlamastiku. A zatiaľ čo minule boli skôr v útočnej pozícii, teraz musia hájiť pozície. Mnohých už poznáme – Surly je samoľúby chrapúnik, ktorý ukazuje srdce v správnej chvíli, ale inak jeho vlastnosti prekvapia: lenivý, tvrdohlavý, nie je to úplne klasický prototyp hrdinu. Tou je skôr dobrosrdečná spravodlivá Andie. Ale srdcia mnohých si získa skôr mĺkvy Buddy, ktorý má aj vynikajúci flashback, kde sa dozvieme, ako sa stretol so Surlym. Veľa sa sľubuje aj od Jackieho Chana (u nás je samozrejme nadabovaný) a jeho postavy pána Fenga, ktorý je vhodne vložený do deja.

Akurát je škoda, že po prvej polovici sa veľa tromfov minie a druhá prináša skôr variácie. Je to vidieť aj na akčných scénach, ktorými je film opäť solídne prepchatý. Zatiaľ čo tá prvá (s hudobným songom Born to be Wild) je ešte celkom zábavná, keď sa zopakuje znova (dokonca príde aj rovnaká pieseň), už to také terno nie je. Potom ani netreba grandiózne finále (hoci je jasne čitateľné a viete približne, čo sa stane), keď vás akcia totálne ohluší a nestačíte vnímať jemné vtipy či nuansy.

Pritom Veľká oriešková lúpež 2 ich má, no často musí skĺznuť k infantilným či nechutným vtipom (dvojica psov sa prezentuje v divnom svetle, od milých havkáčov majú ďaleko, ani ako variácia toľko nezaujmú). Narážok pre dospelých je tu len niekoľko, takže je jasné, že tu sa musia baviť najmä deti.

V konečnom súčte – rovnaká kvalita ako prvý diel. Čo môže byť plus pre jej milovníkov, lebo dostanú novú porcie akcie a zábavy. V dlhodobom smere však séria zrejme nemá čo ponúknuť a vyčerpala sa.


The Nut Job 2: Nutty by Nature (Kanada / Južná Kórea / USA, 2017, 91 min.)
Réžia: Cal Brunker. Scenár: Bob Barlen, Cal Brunker

2017-09-022.9.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Dobrodružný
92 min
Kanada Južná Kórea USA
2017
24.8. 2017
10.8. 2017
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
D-Preqator-SK | Prekliate dedičstvo
Vytasiť na dnešného ajmaksového div(i)áka(tak čo iné keď sa buď hrabe v pukancoch, alebo v mobile ;-)) takúto "krutekrut... >
Gleb Cokotuchin | Mamma Mia! Here We Go Again
Je to skvelá zábava! >
Dobrý deň, volám sa jannikom Brinkerhoffom, chcem poďakovať tomuto skvelému doktorovi Odii za to, čo urobil v mojom živo... >
kukolár | Ja, Tonya
a takto žije a je vychovávaných 90% buranských američanov >