Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Good Time
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

GOOD TIME

Temnú odyseu jednej noci nám prináša snímka nezávislej režisérskej dvojice – bratov Safdieovcov. Good Time sa vydala za svojím divákom a privádza ho na cestu zločinu. A to doslova vďaka viacerým...
Temnú odyseu jednej noci nám prináša snímka nezávislej režisérskej dvojice – bratov Safdieovcov. Good Time sa vydala za svojím divákom a privádza ho na cestu zločinu. A to doslova vďaka viacerým...

Temnú odyseu jednej noci nám prináša snímka nezávislej režisérskej dvojice – bratov Safdieovcov. Good Time sa vydala za svojím divákom a privádza ho na cestu zločinu. A to doslova vďaka viacerým sugestívnym atribútom neprehliadnuteľného krimitrileru, ktorý ctí filmársku tradíciu velikánov Martina Scorseseho, Sidneyho Lumeta a Williama Friedkina.

Newyorskí tvorcovia nás prevedú ulicami novodobého Babylonu, aby nám ukázali jeho odvrátenú stránku. Antihrdina Dobrých čias sa stáva nástrojom prieniku do mysle mladého muža, ktorého najväčším nepriateľom sú čas a vlastná náchylnosť k zločinu. V tejto snímke však nič neuviazlo v čiernobielom svete a ani hlavná postava nemá len mínusový pól. Príbeh je presiaknutý veľkou silou bratskej lásky, no uchopenej za zlý koniec.

Connie je starším bratom mentálne zaostalého Nicka. Túži ho mať pod patronátom za každú cenu, zasväcuje ho do sveta zločinu, manipuluje ním a zapletie ho do bankovej lúpeže, po ktorej už nič nebude ako predtým. Prostoduchý Nick skončí vo väzení a Connie sa podujme dostať ho von. Potrebuje však peniaze na kauciu a tie sa pokúsi zohnať v priebehu jednej neľútostnej noci. Nič však nejde hladko a Connie musí vynaložiť obrovské úsilie na to, aby zachránil brata i seba. Zamotaný do siete klamstiev, podvodov a využívania každého, kto sa v tú noc ocitne v jeho blízkosti, stojí nad priepasťou. Séria zhôd, náhod aj nehôd ho núti improvizovať. Ide však skôr o unáhlené ťahy, ktoré majú pre všetkých navôkol fatálne následky.

V zúrivom tempe nás prevedie príbehom sebadeštrukcie. Adrenalín stúpa nielen v hrdinovi Dobrých čias, ale aj v divákovi. Prikovaní k sedadlám sa len prizeráme jeho šialenému pádu do temnoty. Výstražná červená mu zasvietila už na začiatku, no on ju neberie na vedomie. Príbeh nás učí čítať náznaky a každý skutok sa odráža v druhom pláne.

V množstve zvratov a turbulencií sa nestrácame a nepokoj a hystéria stelesnené v niektorých postavách nám zas sledovanie nijako neuľahčujú. Tvorcovia to však ani nemali v pláne. Naše útroby rozvibrovali do permanentného napätia a premyslene nás vedú zločinom v kvalitách amerického nezávislého filmu.

Vďaka detailným záberom kamery sú nám postavy adrenalínového príbehu čoraz bližšie a stávame sa súčasťou mučivého príbehu. Vťahuje nás od prvej chvíle po poslednú a nikdy netušíme, čo pre Connieho a Nicka scenáristi Josh Safdie a Ronald Bronstein pripravili. V tomto filme musíme očakávať neočakávané.

Eskalujúcemu napätiu okrem kamery Seana Price Williamsa, označovaného za jedného z najvýznamnejších kameramanov americkej tvorby poslednej dekády, nahráva frenetická hudba Oneohtrix Point Never. Nie náhodou si skladateľ Daniel Lopatin zosobňujúci hudobné zoskupenie odniesol za svoj atmosférický hudobný sprievod z festivalu v Cannes ocenenie za najlepší soundtrack. Svoj podiel má na tom aj Iggy Pop, ktorý takisto prispel k výsledku.

Ďalším významotvorným článkom v službách nervnej atmosféry je strih. Jeho dynamika ženie príbeh dopredu a rýchle cvakanie záberov nedá ústrednej postave v podaní Roberta Pattinsona vydýchnuť. Ten sa už, našťastie, vymanil z upírskej škatuľky, a predvádza výnimočný výkon podobne ako režírujúci Benny Safdie v úlohe postihnutého brata. Obsadenie dopĺňajú aj viacerí neherci, dotvárajúci charakter snímky v surových farbách.

Dvojica bratov režisérov pripravila pre svojich filmových bratov fatálne mrazivé vyústenie príbehu. Vyzerá to tak, že autorská dvojica má jednoznačne našliapnuté na priaznivejší osud. Nakrúcanie kvalitných filmov s jedinečným rukopisom a rozprávačským štýlom im totiž ide. Presvedčili o tom aj v snímke Good Time.


Good Time (USA, 2017, 101 min.)
Réžia: Benny Safdie, Josh Safdie. Scenár: Ronald Bronstein, Josh Safdie. Hrajú: Robert Pattinson, Benny Safdie, Jennifer Jason Leigh, Barkhad Abdi...

2017-10-1414.10.2017 | Barbora Bačíková
login facebok
Fotogaléria k článku
Krimi/Dráma
101 min
USA
2017
12.10. 2017
25.5. 2017
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Debilko >
Kurva prestaň >
Jebe ti? >
vzdy je co objavovat, trojka bola v poho, a 5 bola vyborna akčná komedia, ktorá bavila viacej ako jednicka ci dvojka, al... >