Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Equalizer 2
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

EQUALIZER 2

Prvý Equalizer sa vyznačoval nečakanými atribútmi. Rámcovaný ako akčný film a v úvodnej polhodine sa takmer nič akčné nestalo. Sledovali sme ako sa Denzel Washington chodí napájať horúcim ...
Prvý Equalizer sa vyznačoval nečakanými atribútmi. Rámcovaný ako akčný film a v úvodnej polhodine sa takmer nič akčné nestalo. Sledovali sme ako sa Denzel Washington chodí napájať horúcim ...

Prvý Equalizer sa vyznačoval nečakanými atribútmi. Rámcovaný ako akčný film a v úvodnej polhodine sa takmer nič akčné nestalo. Sledovali sme ako sa Denzel Washington chodí napájať horúcim čajom do bistra a číta klasickú literatúru. Čím ďalej sme odhaľovali minulosť i schopnosti tej postavy, tým viac sme si k nej pestovali vzťah a mohli jej neskôr držať palce pri inovatívnych spôsoboch likvidácie, kde miesto kvérov rinčali napríklad aj klince či iné chuťovky z obchodu so stavebnými potrebami.

Denzel Washington nikdy nehral v pokračovaní v celej kariére, až doteraz. A práve jeho postava McCalla ho primäla dať si repete, lebo Equalizer namiesto akčnej schémy ako pre Jason Stathama má prvky skôr akčnej drámy, kde nečakane aj efektný režisér Antoine Fuqua vie spomaliť. Akoby sa títo dvaja dokázali vrátiť k počiatkom prvej spolupráce, ktorá vyniesla Denzelovi Oscara v Training Day.

Akčný hrdina so svedomím i minulosťou vyrovnávajúci účty v Bostone má veľký potenciál na celú sériu. Scenáristi si povedali, že v druhej štácii vytvoria opäť niečo osobné, dovolia nám nazrieť na ďalší kúsok minulosti a budú pracovať na postave ďalej. Na jednej strane sa vytráca čaro originálu a nejeden kritik môže namietať, že príde iba viac toho istého. No paralelne sa ukáže spôsob ako sa dá šikovne rozširovať dejové pozadie série tak, aby prvý film ostal nedotknutý a druhý ho rozšíril.

Prvotné sľuby o tom, že druhý Equalizer sa dostane aj do medzinárodných vôd, sa napĺňajú. Zatiaľ čo na domácej pôde si nájde McCall nového chránenca v podobe talentovaného maliara Milesa, v Európe čelí DIA nečakanej strate: niekto prišiel do domu agenta a zabil ho aj s manželkou. Prepojenie americkej a tej druhej línie si dáva chvíľu načas, no príde solídne vyústenie, kde sa opäť rátajú osobné straty a najmä sa McCall musí poriadne naštvať. A teraz má viaceré dôvody a prísľub manželke bude vyrovnávať inak.

Tie spoločné menovatele s jednotkou sú naďalej výrazné: tieň života s manželkou sa vynára miestami ešte výraznejšie ako minule, na druhej strane lepšie spoznávame charakter McCalla. Je to vynikajúco napísaná postava a môžete zobrať jed na to, že Denzel Washington mu dodáva neskutočnú charizmu a do nejednej scény nasadí mimoriadny herecký vklad. Nejde iba o prežívanie traumy či empatiu s inými postavami, ale aj spôsob pre nečakaný sarkazmus vo vypätej situácii, kedy už čakáte rany či výstrely – a on si vtipkuje.

Keď veríme hrdinovi, sme ochotní pookriať inde. Niežeby to bolo potrebné. Už pôsobivé intro v Turecku potvrdí, že Mac nestratí svoje schopnosti ani vo svete. Je to štýlový úvod, kde sa vlak rúti rýchlo a vnútri sa odohrá parádna scéna. Keď sa film po 20 minútach rozbehne (a dodá ešte jeden úvod), začne prelínať dve miesta (Brusel a Boston), pár divákom sa zatočí hlava, no scenár je premyslený. Potrebuje isté obete, motiváciu a návrat starých známych, aby dokázal opäť načrieť aj do Macovej minulosti, ale funguje to.

Časť publika môže reptať, že film chce oživovať minulosť (osobnú i pracovnú), pri vyššom veku hrdinu to nie je márny prístup. Už má veľa odžité, skúsenosti chce odovzdať ďalej a je jasné, že tu a tam sa veľa vynorí. Spoznávanie Maca ako celistvej osobnosti je zvládnuté, najmä finále potom nepôsobí iba ako vypätá akčná sekvencia v búrke, ale má ešte ďalší podtón aj pri výbere lokality.

Fuqua zvláda akčné scény s prehľadom, pretože angažuje postavy, ktoré majú vysoký stupeň schopností. Ich strety sú potom napínavé, zvládnuté a keďže ich nie je zbytočne veľa, dokážete si ich užiť. Equalizer 2 sa hrá aj v IMAX a minimálne pre finálnu burácajúcu sekvenciu sa oplatí film vidieť na top plátne.

Druhý Equalizer sa vo veľkej miere podobá na jednotku. Je to síce opäť to isté, no stále to funguje. Dráma a jej postavy, drsná akcia a napätie v nej, komplot na pozadí a nitky minulosti, kvalitná kamera aj fajnová hudba. A na čele vždy kvalitný Denzel Washington. Nie nezabudnuteľná dvojka, no séria si drží úroveň.


The Equalizer 2 (USA, 2018, 121 min.)
Réžia: Antoine Fuqua. Scenár: Richard Wenk, Michael Sloan, Richard Lindheim. Hrajú: Denzel Washington, Pedro Pascal, Ashton Sanders, Orson Bean, Bill Pullman, Melissa Leo...

2018-08-1717.8.2018 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Krimi
121 min
USA
2018
16.8. 2018
19.7. 2018
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
SamuelRoort | Beowulf
Ďđčâĺň âîň ďîëĺçíŕ˙ ńňŕňü˙ https://ransomcar.ru/carprice-moskovskaja-oblast/ đŕńďčńŕííű âńĺ âîçěîćíîćíűĺ âŕđčŕíűňű ďđîâ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >
Prvý film po ktorom som odišiel z kina >
Menta.sk | Trhlina
Totalna blbost, strata casu, radsej som mohol ist na pivo >