Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ako si vycvičiť draka 3
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh
Monos

AKO SI VYCVIČIŤ DRAKA 3

Tvorcom z DreamWorks treba uznať, že niektoré série vyžmýkali až do vyčerpania (Shrek), inde si dali pauzu (existuje šanca na ďalší Madagascar?) a pri iných veľmi starostlivo zvažujú...
Tvorcom z DreamWorks treba uznať, že niektoré série vyžmýkali až do vyčerpania (Shrek), inde si dali pauzu (existuje šanca na ďalší Madagascar?) a pri iných veľmi starostlivo zvažujú...

Tvorcom z DreamWorks treba uznať, že niektoré série vyžmýkali až do vyčerpania (Shrek), inde si dali pauzu (existuje šanca na ďalší Madagascar?) a pri iných veľmi starostlivo zvažujú kedy príde nový diel. To je prípad Ako si vycvičiť draka, ktorý nás omráčil výbornou jednotkou ešte na jar 2010 (buďme realisti, taký finiš sa do amerického animáku bežne nedostane) a pokračoval veľmi dobrou dvojkou v lete 2014. Potom sa prepisoval veľa ráz scenár, posúval dátum premiéry a prichádza tretí diel, ktorý už vopred avizoval, že túto sériu ukončí.

Podobne ako Návrat kráľa pri sérii Pán prsteňov tak nesie veľké bremeno očakávaní, že ako sa dá ukončiť taká séria? Na konci sa musí stať niečo dramatické či zásadné a ako to už býva, môžete tipovať nejaký fatálny finiš alebo iný faktor, ktorý môže teoreticky zmeniť buď osud hrdinu alebo celého sveta (vieme ako to bolo aj s tým prsteňom či Harry Potterom a Voldemortom...). A záverečný diel trilógie má ďalšiu, nesmierne ťažkú úlohu. Stále máte pred sebou jeden film, do ktorého treba vložiť zaujímavé prvky, ktoré by vás upútali a k tomu koncu uspokojivo dostali. Nemôže to byť iba vata, silených 100 minút či repete niečoho minulého.

Trojka Ako si vycvičiť draka vie veľmi dobre pracovať s postavami. A hoci úvodná sekvencia je skôr ukážka bojového umenia a ešte stále nemotornej zostavy búchačov z Berku, ďalšie scény nám načrtnú vývoj Štikúta i Bezzubého. Pri Štikútovi je vidieť prerod chlapca v muža – a nielen tým, že v akčných záberoch tasí ohnivý meč a pôsobí sebaisto. Naopak, na jeho pleciach už leží väčšia zodpovednosť – za seba, partnerku Astrid a celý Berk, do ktorého sa neustále snaží prinášať ďalších drakov, hoci mu Pahlt či iní napovedajú, že Berk už toľko nových druhov neunesie.

A čo je horšie, môže sa stať ľahkým cieľom pre potenciálneho záporáka (čo sa stane a na scénu vstúpi Grimmel). Štikúta naháňajú spomienky na otca i minulosť, zároveň rieši budúcnosť dediny a ešte aj svoju (pri pomyslení na výdaj s Astrid je ako bežný chlap skôr neistý). To sú jasné chlapské problémy, žiadne plnenie chlapčenských snov, ale riešenie jasnej budúcnosti. Ktorýže animák o zvieratkách niečo také rieši? Takmer žiadny, takže scenáristi si držia veľmi silné triumfy v tejto civilnej rovine.

Dráčik Bezzubý však dostáva rovnako silnú (ak nie ešte viac!) výzvu – na scéne sa totiž objavuje ženská verzia a potenciálna partnerka. Je na prvý pohľad ľahko rozoznateľná už podľa plagátu (je strieborno-biela, čím tvorí nádherný kontrast s tmavým Bezzubým), autori vytvárajú mimoriadne silnú rovinu pre sympatického spojenca – doteraz sa venoval najmä ochrane majiteľa a boju, no teraz ním lomcujú city a zistí, že na svete nie je jediný svojho druhu.

Zdá sa to byť ako klasická línia, no animátori ju veľmi, veľmi posilňujú kúzelnými momentmi dvorenia, lietania, spoločných výletov nad oblohu či odyseou do skrytého sveta. Čo je najdôležitejšie, autori sú stále tvrdohlaví a zvolili vynikajúce riešenie, takže draci stále nerozprávajú a neraz sa pozeráme na dlhšie scény bez slov. Vidíme iba gestá, mimiku a pohyb drakov – a všetko v mimoriadne kvalitnej animácií, kde sa miešajú skvelé farby, prostredia a nielen deťom, ale aj dospelým budú padať sánky, o čo sa pokúsili.

Paradoxne, tou najslabšou postavou a líniou je záporák Grimmel. V prvej polovici filmu sa ukáže byť celkom slizký a inteligentný – spôsoby, akými chce dostať jednak Štikúta a Bezzubého a vlákať ich do pascí sú dosť premyslené. Akurát samotná motivácia a jeho vystupovanie v druhej polovici negradujú: je to ďalší zloduch, ktorý chce vyhubiť celý druh a chýbajú mu posledné kusy. Nič iné za ním netreba hľadať, čo je trochu škoda. Ani akčné sekvencie nemajú obrovské grády ako napríklad finále dvojky, v tomto smere trojka nedoručí wow momenty. To je presne tá misia, ako doručiť pútavé sledovanie niečoho, kým sa dostaneme k záveru.

A ten je zvládnutý. Autori sa pokúšajú o racionálny a súčasne emocionálny koniec, ktorý dáva zmysel a najmä dianie troch filmov vhodne uzavrie. Osobne mi trošku vadí, že odolávajú a napokon je koncov viac (bohato by stačil iba prvý), čo trošku naozaj pripomína Návrat kráľa. Ale dobre, finálna scéna sa snaží vytvoriť istý odkaz pre ďalšie generácie a bez problémov môže ostať aj takto ukončená.

Ako si vycvičiť draka 3 je silne nadpriemerný animák určený jednoznačne pre kiná a miestami je to nádherná pastva pre oči. Žiadne hovoriace zvieratká na púti, zmysluplný animák. Akurát prvé dva boli ešte lepšie.


How to Train Your Dragon (USA, 2019, 104 min.)
Réžia: Dean DeBlois. Scenár: Dean DeBlois, Cressida Cowell. V slovenskom znení: Daniel Fischer, Alžbeta Dvoranová, Ivo Gogál, Peter Rúfus, Peter Krajčovič, Tatiana Kulíšková, Marek Fašiang, Dávid Hartl, Ondrej Kaprálik, Rebeka Poláková...

2019-02-2323.2.2019 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Akcia
104 min
USA
2019
21.2. 2019
3.1. 2019
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
7 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
SamuelRoort | Beowulf
Ďđčâĺň âîň ďîëĺçíŕ˙ ńňŕňü˙ https://ransomcar.ru/carprice-moskovskaja-oblast/ đŕńďčńŕííű âńĺ âîçěîćíîćíűĺ âŕđčŕíűňű ďđîâ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >
Prvý film po ktorom som odišiel z kina >
Menta.sk | Trhlina
Totalna blbost, strata casu, radsej som mohol ist na pivo >