Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Bleskový Manu
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

BLESKOVÝ MANU

Nová nemecká rozprávka Bleskový Manu mieša klasické ingrediencie: pôvodne slabší hrdina, ktorý musí prekročiť svoj tieň, veľké dobrodružstvo v neznámom svete a samozrejme nutnú dávku poučenia ...
Nová nemecká rozprávka Bleskový Manu mieša klasické ingrediencie: pôvodne slabší hrdina, ktorý musí prekročiť svoj tieň, veľké dobrodružstvo v neznámom svete a samozrejme nutnú dávku poučenia ...

Nová nemecká rozprávka Bleskový Manu mieša klasické ingrediencie: pôvodne slabší hrdina, ktorý musí prekročiť svoj tieň, veľké dobrodružstvo v neznámom svete a samozrejme nutnú dávku poučenia, tento raz v smere tolerancie.

Všetko je napasované na vtáčí svet. Hrdina Manu dlhý čas žije spolu s čajkami a čaká ho veľká skúška lietania, no namiesto úspechu ho čaká potupná séria posmeškov a neslávny koniec. Čím ďalej, tým viac chápe ako medzi čajky nezapadá – je menší a let do južných krajín zrejme nebude vedieť zvládnuť. Je len otázka času, kedy objaví svoj pôvod, že v skutočnosti je dážďovníkom, patrí skôr do mesta ako prírody a teraz sa z domovského hniezda vydá s novou skupinou preč. Čajky a dážďovníky nežijú v súlade, ale je na ňom, aby oba tábory spojil. Na obzore sa totiž črtá nové nebezpečenstvo, ktoré musí všetko vtáctvo spojiť – a Manu je ideálny kandidát a možný líder tejto potrebnej akcie.

Zatiaľ čo bežne majú béčkové animáky pomerne jednoduchý dej a ide im iba vyhnať hrdinu z pôvodnej pohodičky do divočiny, čeliť nástrahám a nájsť si nových kamošov, Bleskový Manu sa snaží pôsobiť ako robustný animáčik, ktorý by ponúkol oveľa viac. Žiaľ, je to sčasti na škodu, lebo hoci na papieri vyzeral scenár asi sľubne a najmä mal potenciál meniť línie, postavy a situácie, aby sa tam neustále niečo dialo, výsledok v kinách pôsobí skôr ako zlepenec viacerých filmov.

Je tu toľko línií, že sa malý divák nebude stačiť diviť a sústrediť. Na jednej strane Manuova rodina, kde sa najprv nedarilo mať potomka a zrazu je tu vlastný i nevlastný vtáčik. Žije rivalita čajok a dážďovníkov – a Manu sa ocitá presne v jej strede, lebo vyrastal s jednými a teraz paktuje s druhými. Nechýba povinná línia hľadania nových druhov a návšteva cudzieho prostredia.

Samozrejme, zo slabocha sa stáva líder. To už vo finále ani nikomu nevadí, že spoločným nepriateľom nebude iný druh vtákov, ale iné zvieratá, proti ktorým by sa mohli jednotne postaviť a využiť svoje možnosti. Pozitívom by malo byť, že sa stále niečo deje, ale negatívom je, že niektoré línie sa skôr načrtnú a rýchlo sa prešaltuje na inú, lebo sa to hodilo.

Deťom budú jednoznačne imponovať vtipné scény, kde sem-tam niekto schytá alebo si robí švandu alebo tie akčné napínavé prelety, ktoré v kine celkom dobre vyznejú. Klasická deľba žánru na vtipné a akčné animáky tu má veľkú výzvu, lebo Manu až toľko humoru neobsahuje – ale súčasne ani toľko humoru. Lieta niekde na pomedzí a snaží sa zaujať každých desať minút niečím iným.

Je fajn, že animák vytiahol problém tolerancie a odlišností, a to celkom jemným spôsobom. Ale riešiť už hlbšie odlišnosti druhov vtáčikov, to si vyžaduje väčšiu pozornosť detí. Ideálne film zaskóruje u školákov prvého stupňa základnej školy, lebo ho najlepšie pochopia – tí mladší sa ešte budú strácať, tí starší už nudiť a hľadať čosi viac prepracované.

Žiaľ, rodičia a starší sprievod ostanú skôr na ocot. Tento animák nemá pre nich takmer žiadnu pridanú hodnotu, postavy či repliky. Ale môžu aspoň obdivovať prostredia a svetla vo formálnej animácii, tie sú celkom farebne prenikavé a niektoré momenty vyniknú aj na plátne.

Bleskový Manu pripomína viaceré vedľajšie animáky, aké sa u nás v kinách za posledné roky vyrojili už tucty. Na jedno daždivé popoludnie obstojí a neurazí, ale pamätný kúsok nečakajte. Ideálny pre deti od 6 do 10 rokov.


Manou the Swift (Nemecko, 2019, 88 min.)
Réžia: Christian Haas, Andrea Block. Scenár: Axel Melzener, Andrea Block, Phil Parker. V originánom znení: Kate Winslet, Willem Dafoe, Rob Paulsen ...

2019-06-1212.6.2019 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Dobrodružný
88 min
Nemecko
2019
30.5. 2019
25.1. 2019
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Anastasija | Láska z Khon Kaen
Magicky film,vela dlhych zaberov a krasna kamera. >
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >
Prvý film po ktorom som odišiel z kina >